Newsy         

Program Asystent rodziny edycja 2020. Duża zmiana w dofinansowywaniu

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło kolejną edycję programu Asystent rodziny. W odróżnieniu od lat ubiegłych program przewiduje dofinansowanie w formie jednorazowego dodatku do wynagrodzenia dla asystentów rodziny w wysokości 1 700 zł na każdego zatrudnionego asystenta rodziny w gminie, proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Wspomnianym programem są objęte osoby, które pracowały przed lub rozpoczęły pracę na stanowisku asystenta rodziny najpóźniej 1 stycznia br. i nadal – na dzień 19 czerwca br. pracują na stanowisku asystenta. Nie wykazuje się osób, które w okresie od 1 stycznia do 19 czerwca br. nie świadczyły pracy łącznie przez co najmniej 90 dni kalendarzowych (zwolnienia lekarskie, urlopy macierzyńskie i rodzicielskie, itp).

Zapisy programu budzą poważny niepokój. Jak podkreśla Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, w Programie nie znalazła się żadna forma stałego dofinansowania do stanowisk pracy asystentów i koordynatorów, które to środki przekazywano corocznie z celowej rezerwy budżetowej.

Brak dodatkowych środków dla samorządów z przeznaczeniem na ww. cel może stanowić poważne zagrożenie dla całej asystentury i koordynacji pieczy zastępczej w Polsce, bowiem części samorządów po prostu nie stać na samodzielne utrzymanie tych etatów.

Wskazany stan rzeczy spotkał się z natychmiastową reakcją Federacji, która zaniepokojona tym faktem wystąpiła z pytaniami skierowanymi do Ministerstwa w celu wyjaśnienia nurtujących kwestii.

Program asystent rodziny:
https://www.gov.pl/web/rodzina/ogloszenie-programu-asystent-rodziny-na-rok-2020

Pytania Federacji do Ministerstwa
http://federacja-socjalnych.pl/images/PDF/20200717_00002_001-skonwertowany.pdf

Komentarze (9)

      1 + 1 = ?    
Bez dofinansowania ze strony Rządu, dużo gmin zrezygnuje z takiego stanowiska jak asystent rodziny. Brak środków i tyle w temacie.
DODAŁ: mr DNIA 15 października 2020 O 21:07
co z tego ze wypłaca ten jednorazowy dodatek, skoro pracownicy socjalni i tak maja duzo lepiej, nikt im nie opodatkował ryczałtu, a aystenci maja, a przeciez sa cały czas w terenie, nie mamy dodatkowego urlopu, nie mmay zadnych dodatkow i gdzie tu sprawiedliwosc
DODAŁ: Majka DNIA 08 października 2020 O 07:27
Skoro nie ma dotacji na pensje na kolejny rok pracy asystentów to dla niektórych z nich może bYć ostatnia "nagroda", bo zwyczajnie ich zwolnią lub zmniejszą etat.
DODAŁ: Asystent DNIA 09 września 2020 O 10:59
A moje koleżanki pracownicy socjalni powiedziały, ze one maja dodatek za prace w terenie, ekwiwalent na pranie i dodatkowy urlop co drugi rok a ja jako asystent tego nie mam. I wcale mi nie żałują tej nagrody. Uważają, że słusznie asystenci dostana. W czasie pandemii tylko 1,5 miesiaca pracy zdalnej a reszta normalnie w terenie. Pracownicy socjalni pracowali zdalnie z Osrodka przez 3 miesiace.
DODAŁ: Asystent DNIA 08 września 2020 O 09:56
U nas pracownicy socjalni nie jeżdżą w teren, a dodatek z tytułu pracy w terenie się należy. Asystent rodziny nigdy nie miał dodatku, a ile czasu, w porównaniu z socjalnymi, spędza w terenie? Tego nikt nie widzi, jak również tego, że asystent nie ma dodatkowego urlopu, a często też pracuje na zlecenie, z czego żaden urlop mu się nie należy. A przypomnę, że pracownikom socjalnym przysługuje dodatek za pracę w terenie, to 250 zł netto, co w skali roku daje 3000 zł na rękę. Co to jest w takim razie jednorazowo 1700 brutto? Pracownicy socjalni nie bądźcie zawistni, proszę, bo mi na samą myśl o pieniądzach, które będę miała wypomniane na każdym kroku, robi się niedobrze....
DODAŁ: Ania DNIA 07 września 2020 O 11:20
u nas asystent chodził po domach a pracownicy socjalni siedzieli w biurze
DODAŁ: Mania DNIA 19 sierpnia 2020 O 08:31
a koordynatorzy pieczy zastępczej?
DODAŁ: ania DNIA 05 sierpnia 2020 O 12:01
W moim ośrodku i pracownicy socjalni pracowali w terenie i asystencie. Jedynie ci pracownicy co przeprowadzali wywiady nie wchodziły a cała praca socjalna normalnie. Żadnych dodatków z tego tytułu, nagród... Jesteśmy frajerami?
DODAŁ: Bob DNIA 24 lipca 2020 O 09:45
U nas w OPS akurat w okresie zwalczania pandemii COVID-19 to pracownicy socjalni narażali swoje zdrowie i życie ponieważ niejednokrotnie dostarczali żywność osobom starszym, niepełnosprawnym,jeździły na interwencję, a ASYSTENT RODZINY w tym czasie telefonicznie "wizytował" rodziny. Takie działania Ministerstwa tylko psują dobrą atmosferę w pracy bo jest to niesprawiedliwe, to właśnie pracownicy socjalni powinni być za walkę z COVIDEM-19 w pierwszej kolejności docenieni. Tak również uważają Asystenci rodziny, trudno przykre to ale niech mają.
DODAŁ: gops DNIA 21 lipca 2020 O 11:40

ZOBACZ PODOBNE

Opieka wytchnieniowa

Opieka wytchnieniowa – kolejna edycja programu

W dniu 8.09.2020 r. został podpisany kolejny konkurs ofert w związku z kolejna już...»

„Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” – edycja 2019

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków w ramach programu...»

Powołano nową minister rodziny, pracy i polityki społecznej!

05 czerwca 2019      TAGI:         
W dniu 04.06.2019 r. Prezydent Andrzej Duda powołał Panią Bożenę Borys-Szopę nastanowisko...»
„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”

„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – wydłużono termin składania ofert

12 sierpnia 2020      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że do 31 sierpnia...»
Niebieska Linia "Galopem po moc"

„Galopem po moc” – ruszyła druga edycja programu dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ serdecznie...»
Aleksandra Wydra » 20 października 2020, 16:51

Badania do pracy licencjackiej

Hania-:) » 20 października 2020, 15:52

Karta Dużej Rodziny

natalia91 » 20 października 2020, 15:08

kierowca a dieta