Coraz bliżej zmian w pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej. Jak zaznacza Ministerstwo, nowelizacja jest odpowiedzią na postulaty podmiotów zajmujących się stosowaniem przepisów dotyczących pomocy społecznej.

Nowelizacja ustawy ma przynieść wiele zmian, wśród których znalazły się:

– Zwiększenie kwoty dodatku z 250 zł do 400 zł do wynagrodzenia pracownika socjalnego zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej.

– Z 5 lat do 3 lat zmniejszony się okres pracy pracowników socjalnych, od którego uzależniony jest dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni.

– Umożliwiono zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu pracownika socjalnego poprzez zdobycie kwalifikacji w ramach ukończenia studiów podyplomowych z zakresu metodyki i metodologii pracy socjalnej.

– Ustalono ścieżkę awansu zawodowego dla pracowników socjalnych oraz wprowadzono okresowe oceny (z możliwością kwestionowania ich wyników przez pracownika).

Zmiana ma również dotyczyć ustalania wysokości zasiłku okresowego w przypadku osób samotnie gospodarujących:

– Po zmianie zasiłek będzie ustalany do wysokości różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a jej dochodem. Z tym, że miesięczna kwota zasiłku nie może być wyższa niż kwota kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

– Wysokość maksymalna zasiłku okresowego będzie zmieniać się każdorazowo wraz ze zmianą kryteriów dochodowych,

Nowelizacja da możliwość przyznania usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych w tzw. trybie pilnym, uzasadnionym nagłą zmianą stanu zdrowia osoby, której będą świadczone. Ów zmiana jest kluczowa z perspektywy szybkości działania w kontekście przesłanek uprawniających do jej przyznania.

Zapraszamy do zapoznania się z szerszą informacją o zmianach pod adresem:
https://www.gov.pl/web/rodzina/pomoc-spoleczna-rada-ministrow-za-poprawa-sytuacji-pracownikow-socjalnych

Komentarze (8)

      4 + 5 = ?    
Pani Kierownik chciałabym mieć Panią za Kierownika tacy ludzie powinni właśnie pracować z ludźmi w OPSach, a nie jednostki które są nastawione na zysk chciwe które wykorzystują pracowników do swoich celów aby się wzbogacić. Praca kierownika w OPS w przeciwieństwie do pracownika się opłaca bardzo wysokie pobory, dodatek funkcyjny + ekstra pieniądze z projektów czy też nagrody nie zazdroszczę odpowiedzialności ale pracownik socjalny również za wiele rzeczy odpowiada a dodatkowo jedzie w środowisko często narażając swoje zdrowi a nawet życie. Jeżeli chodzi o wynagrodzenie są to proporcje 3/1 tzn 3 razy więcej zarabia kierownik niż pracownik.Śmiem powiedzieć ,że na tym stanowisku można się wzbogacić, tak jak to się dzieje w moim OPSie. Pracuję już ponad 20 lat i jeżeli moja Pani kierownik chodziła do Wójta to jedynie w sprawie własnej podwyżki. Budujące jest jednak,że są jeszcze tacy kierownicy jak Pani którzy myślą o swoich pracownikach i o nich walczą jest to dla mnie zupełnie nowa jakość zarządzania w Ośrodku Pomocy Społecznej której niestety nie znam.
DODAŁ: Pracownik socjalny DNIA 19 lutego 2021 O 10:17
Ponad 30 lat pracy w pomocy społecznej od najniższego szczebla do kierownika i cóż jedyne zmiany jakie zaobserwowałam to coraz więcej pracy i coraz mniejsze poszanowanie pomocy społecznej w tym coraz mniejsze wynagrodzenia. Wzrost dodatku terenowego o 150zł to kpina, a gdzie reszta pracowników pomocy społecznej tj. pracownicy socjalni w DPS, asystenci, opiekunki środowiskowe itd. Dlaczego nasz płace są uzależnione od dobrej woli wójtów, burmistrzów itd, od zamożności gminy.Płaszczący się kierownik przed władzami i proszący o marne grosze podwyżki dla swoich pracowników to takie upokarzające jak dostaje pozwolenie na 30zł podwyżki na etat bo COVID i trzeba oszczędzać i słyszy że w następnym roku nie będzie. Wiem że wielu pracowników uważa, że to wina kierownika, ale nie zawsze. Moim marzeniem jest,aby wszyscy moi pracownicy dostawali godziwe wynagrodzenie, bo zadowolony pracownik to sukces kierownika.Zgadzam się że nasza praca to misja i powołanie nie wszyscy nadają się do tej pracy, więc powinna być dobrze wynagradzana, czego wszystkim pracownikom pomocy społecznej życzę.
DODAŁ: kierownik DNIA 18 lutego 2021 O 14:14
Żenada 645 zł zasiłku stałego.
DODAŁ: El DNIA 16 lutego 2021 O 10:58
Żenada , 150 zł brutto:(:( Zapomniany sektor .....
DODAŁ: Pr.socjalny 3 DNIA 12 lutego 2021 O 14:32
To są jakieś pozorowane działania protest w Pomocy Społecznej trwa od 2018 roku i po trzech latach udało się wywalczyć 150zł brutto waloryzacji dodatku terenowego!!!?nie wiadomo czy śmiać się czy płakać......
DODAŁ: Pracownik socjalny DNIA 12 lutego 2021 O 08:34
to prawda po 17 latach,żenada i wstyd dla tych co byli i są u władzy w zakresie pomocy społecznej, gdyby to chodziła o inną grupę zawodową, dodatek podlegał by waloryzacji od powstania, brak słów.
DODAŁ: michał DNIA 11 lutego 2021 O 12:33
Po 17 latach podwyższyć dodatek o 150 zł brutto to jest naprawdę wyzwanie. Mamusia siedząc w domu dostaje 500 zł na rękę na dziecko, ale przecież jak to się utarło u polityków pracownik socjalny ma do spełnienia misję....... i godne wynagrodzenie za pracę mu się nie należy.
DODAŁ: gops DNIA 11 lutego 2021 O 07:34
Pytanie kiedy te zmiany wejdą w życie
DODAŁ: Evel DNIA 10 lutego 2021 O 14:36

ZOBACZ PODOBNE

Od 1 stycznia 2022r. nowe kryteria w pomocy społecznej

Od 1 stycznia 2022 r. nowe kryteria w pomocy społecznej

27 grudnia 2021      TAGI:      
Przypominamy, że już za kilka dni będą obowiązywać nowe kryteria dochodowe w pomocy...»
500+ i ZUS

Propozycje zmian Rzecznika Praw Dziecka w pieczy zastępczej

W związku z trwającymi pracami nad projektem ustawy z dnia 19 października 2020 r.ozmianie...»
Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

19 marca 2021      TAGI:         
Sejm przyjął nowelizację ustawy o pomocy społecznej. Niesie ona ze sobą cały szereg...»
Nowe rozporządzenie w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego

Nowy tekst jednolity ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

W dniu 10 maja 2021 r. zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej...»
Będzie kolejne wsparcie domów pomocy społecznej

Będzie kolejne wsparcie domów pomocy społecznej

24 marca 2021      TAGI:         
Pandemia szczególnie mocno odbija się na domach pomocy społecznej. Wychodząc naprzeciw...»