Newsy         

Dodatek za trudne warunki pracy w DPS

Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej (druk nr 1017). Projekt zakłada, że pracownikom DPS pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach przysługiwałby z tego tytułu dodatek za warunki pracy. Wskazany dodatek wynosiłby 15% wynagrodzenia zasadniczego.

Wskazany dodatek miałaby wypłacać właściwa jednostka samorządu terytorialnego, która prowadzi lub zleca prowadzenie domu pomocy społecznej. Pieniądze miałyby pochodzić z dotacji celowej z budżetu państwa.

Dodatek dla pracowników DPS – od kiedy?

Co niezwykle istotne, projektodawca dostrzega braki w obecnym systemie wynagrodzeń pracowników DPS i do momentu usprawnienia całego systemu wskazuje na konieczność przyjęcia proponowanego dodatku, czego wyraz dało w uzasadnieniu do w/w projektu ustawy.

Przedmiotowa ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

Źródło:
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1017

Komentarze (10)

      5 + 5 = ?    
Jesteśmy traktowani gorzej niż ŹLE, jak słyszę o podwyżkach dla nauczycieli i środowiska medycznego to wymiotować się chce. Żeby opiekun w DPS zarabiał 2200 to jest kpina.
DODAŁ: Nika DNIA 22 września 2021 O 15:45
ja mam pytanie dlaczego jak sa podwyżki dla opiekunów medycznych w szpitalach to w dps juz opiekun nie dostanie czemu szpitale miały covidowe płacone co miesiac dps raz czemu w szpitalach psychiatrycznych maja 36 dni urlopu dodatki za świeta i niedziele w dps nie maczemu nasz zawód jest pomijany traktowany po macoszemu tylko szpitale a jak by porównac opieke w szpitalu a dps to w szpitalach nie robia nic wo widać w jakim stanie wracaja pacjeci ile musi sie nadżwnigac opiekunka w dps a ile pani w szpitalu ludzie obudżcie sie bo zaraz nie bedzie miał kto pracowac już sa braki wpesonelu
DODAŁ: ola DNIA 21 września 2021 O 15:05
W moim DPS większość podopiecznych leżących,dużo osób z chorobami typu schizophrenia,alzheimer,parkinson czy kilka osób niesprawnie intelektualnych. Nigdy, pomimo tak uciążliwej pracy nie byliśmy brani pod uwagę jako pracownicy DPS pracujący w trudnych lub uciążliwych warunkach,a teraz ma jeszcze na dodatek określać te warunki minister -druk 1017 cytat(Minister określi wykaz trudnych i uciążliwych warunków pracy, stanowiących podstawę do przyznania z tego tytułu dodatku, w wysokości 15% wynagrodzenia zasadniczego).Można na 100% przypuszczać,że nie wiele DPS dostanie te 15% dodatku-wielka nieuczciwość.
DODAŁ: GREG DNIA 31 sierpnia 2021 O 10:49
Projekt poselski, już zanegowany przez RM.
DODAŁ: Alicja DNIA 24 sierpnia 2021 O 13:54
W ZOL zapomniano o opiekunkach. Mają pracować i nic nie mówić, gdzie wszyscy pacjenci są leżący. Proszę sobie wyobrazić jak jest 1 opiekunka na zmianie i ma założyć tylko pampersy 40 lub 50 pacjentom o różnej wadze. Kiedy docenicie ich pracę.
DODAŁ: kk DNIA 09 sierpnia 2021 O 09:57
W każdym DPS powinien być dodatek za trudną i ciężką pracę w niektórych DPS zlikwidowanie zostały uciążliwe warunki pracy więc wątpie że będzie przysługiwał ten dodatek a dyrektorzy placówek zrobią wszystko by niewypłacić takich dodatków
DODAŁ: Kutnaj DNIA 17 lipca 2021 O 07:53
Pensje w DPS to totalne dno.....
DODAŁ: Bek DNIA 20 maja 2021 O 17:10
Kiedy zostaniemy docenieni za naszą ciężka pracę?! 2000 po studiach kierunkowych, podopieczni sami się sobą nie zajmą kiey to ktoś zrozumie.
DODAŁ: Nika DNIA 20 maja 2021 O 10:43
Jakie dodatki,jakie podwyżki dla personelu w DPS, cały czas dostają tylko pielęgniarki a reszta załogi opiekunowie, pokojowe, Kuchenkowe, pralnia, kierowcy pracują za najniższą krajową nie dostają podwyżek żadnych dodatkowych grantów za też bardzo ciężką pracę. Państwo zapomniało o tej grupie personelu w DPS
DODAŁ: Kutnaj DNIA 19 maja 2021 O 13:28
Przecież to jest projekt poselski nie rządowy. I w dodatku złożony przez posłów opozycji, więc sznse na uchwalenie bliskie 0
DODAŁ: Jarosław DNIA 17 marca 2021 O 13:40

ZOBACZ PODOBNE

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Będą zmiany w pomocy społecznej – dodatek terenowy w górę!

29 września 2020      TAGI:         
Trwają pracę nad projektem ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej (nr projektu...»
Tytuł pracownika miesiąca

Tytuł pracownika miesiąca a kodeks pracy

04 sierpnia 2020      TAGI:         
Urząd Ochrony Danych Osobowych wychodząc naprzeciw zjawisku publikowania przez pracodawcę...»
Rejestracja czasu pracy a dane biometryczne

Rejestracja czasu pracy a dane biometryczne

18 maja 2020      TAGI:         
Pracodawcy stosują różne metody ewidencji czasu pracy, od podpisywania listy obecności...»
miesięczny dodatek dla pracowników DPS

Będzie miesięczny dodatek dla pracowników DPS

06 lipca 2020      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało kolejne wsparcie dla...»
Metodyka i metodologia pracy socjalnej – trwa nabór na studia podyplomowe

Metodyka i metodologia pracy socjalnej – trwa nabór na studia podyplomowe

24 września 2021      TAGI:         
Planowany termin wejścia w życie rozporządzenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej...»