Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Sejm przyjął nowelizację ustawy o pomocy społecznej. Niesie ona ze sobą cały szereg zmian. Wśród nich znalazła się zmiana wysokość dodatku do wynagrodzenia pracownika socjalnego z kwoty 250 zł do 400 zł.

Po nowelizacji dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze dodatkowych 10 dni będzie przysługiwał już po 3 latach pracy. Projekt zawiera również ustaloną ścieżkę awansu zawodowego dla pracowników socjalnych oraz pomoc psychologiczną w sytuacji zagrożenia w terenie.

Zmiany dot. ustalania wysokości zasiłku okresowego

Kolejna istotna zmiana dotyczy ustalenia wysokości zasiłku okresowego dla osób samotnie gospodarujących. Dotychczas przysługiwał on do wysokości różnicy między kryterium dochodowym tej osoby a jej dochodem, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 418 zł miesięcznie.

Dzięki nowelizacji zasiłek będzie ustalany do wysokości różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a jej dochodem, z tym że miesięczna kwota zasiłku nie może być wyższa niż kwota kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. Tym samym jego wysokość będzie się zmieniała wraz ze zmianą kryteriów dochodowych. Maksymalna kwota zasiłku okresowego dla osoby samotnie gospodarującej przestanie być statyczna, a nabierze dynamiki.

Wskazane zmiany należy ocenić nie tylko jako pożądane, ale jako kluczowe dla pracowników socjalnych oraz samych osób korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej. Zapraszamy do zapoznania się z całym spektrum zmian jakie niesie ze sobą nowelizacja ustawy.

Źródło:
https://www.gov.pl/web/rodzina/sejm-przyjal-ustawe-o-pomocy-spolecznej-wyjasniamy-co-sie-zmieni

Komentarze (7)

      4 + 2 = ?    
super epokowe zmiany 250 zł w 2004 roku a obecnie 400zł brutto szok co za kasa!!!
DODAŁ: ewa DNIA 30 kwietnia 2021 O 10:34
do Ela. co to za OPS ,że pracownicy PRACUJA ZDALNIE , dostają dodatki i ryczałty na paliwo. Albo kobieto nie masz pojęcia o pracy pracowników socjalnych , albo OPS który masz na myśli jest taki lajtowy. W pracy która ja wykonuję nie znam takich sytuacji.Wiec zastanów się co piszesz.
DODAŁ: MIK DNIA 16 kwietnia 2021 O 13:05
Dodatkowo, wejdzie ocena pracowników socjalnych. Moim zdaniem takie rozwiązanie może być dobre, gdy pracodawca jest ludzki, a nie jeśli bezpośredni przełożony wprowadza chaos i napiętą atmosferę w pracy. Wiadomo, jeśli pracuje się w stresie, to pracownik socjalny popełnia więcej błędów, a pracodawca skupia się tylko i wyłącznie na wytykaniu ich. Nie widzi żadnych mocnych stron w pracowniku socjalnym. Źle, to widzę.
DODAŁ: Bum DNIA 23 marca 2021 O 12:37
Byłam na zajeciach na uczelni i prowadzaca mowila ze najpóźniej od 1 lipca tego roku.
DODAŁ: Jb DNIA 22 marca 2021 O 14:11
Do Ela W jakim Ośrodku pracownicy nie przyjmują klientów i siedzą w domu? Od początku pandemii pracownicy socjalni nie tylko, że przyjmują klientów i załatwiają wszystkie sprawy, ale również jeżdżą w teren dostarczają żywność, leki, organizują pomoc. Jeżeli nie masz pojęcia o tej pracy to się nie wypowiadaj poszukaj innego miejsca, żeby wypisywać swoje brednie i żale!!!
DODAŁ: Pracownik socjalny DNIA 22 marca 2021 O 13:39
A od kiedy to ma obowiązywać ?
DODAŁ: bea2 DNIA 22 marca 2021 O 09:31
Obecnie pracownicy socjalni sa zaszczepieni, nie przyjmuja klientów, nie jeżdża w teren, biorą dodatek 250, biora ryczałt za benzynę, itp itd. Po kiego było szczepić grupe zero skoro i tak nie chca przyjmowac klientów. A ci którzy nie chcieli sie zaszczepić siedzą w domu niby na pracy zdalnej....bo przecież trzeba ich chronić
DODAŁ: ela DNIA 20 marca 2021 O 19:19

ZOBACZ PODOBNE

Ujednolicenie ustawy o zatrudnieniu socjalnym

Nowy tekst jednolity ustawy o zatrudnieniu socjalnym

06 lutego 2020      TAGI:         
W dniu 5 lutego 2020 r. zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej...»
OPS złotą receptą

Ośrodek Pomocy Społecznej złotą „receptą”

19 października 2020      TAGI:         
Jak podnosi Ministerstwo na łamach witryny internetowej, każdy kto z powodu pandemii...»
„Za życiem” – nowy tekst jednolity ustawy

„Za życiem” – nowy tekst jednolity ustawy

W dniu 31.07.2020 r. zostało opublikowane Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej...»
Będzie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Będzie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

20 października 2021      TAGI:         
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Nowelizacja wpłynie...»
Konsultacje społeczne

Konsultacje społeczne – kontrole w pomocy społecznej

10 sierpnia 2020      TAGI:         
Trwają konsultacje społeczne projektu rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki...»