Praca w biurze a powszechne luzowanie obostrzeń
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązki dotyczące zapewnienia osobom pracującym odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jak wskazuje RPO, pracodawca winien przygotować, w porozumieniu z przedstawicielami pracowników i specjalistów ds. bhp, odpowiednie instrukcje – wytyczne, zalecenia – skierowane do pracowników. Powinny one wskazywać, jak pracować w sytuacji zagrożenia wirusem COVID-19.
Należy pamiętać, że obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki dotyczy również zakładów pracy. Obowiązuje w miejscach ogólnodostępnych, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej. Jednak w przypadku rezygnacji przez pracodawcę z obowiązku zakrywania ust i nosa pozostaje wymóg zachowania odległości między stanowiskami pracy – co najmniej 1,5 m – lub zapewnienia środków ochrony osobistej związanych ze zwalczaniem epidemii, jeżeli jest niemożliwe zachowanie tej odległości.
Pewną wskazówką przy organizacji pracy w biurze w czasie epidemii może być wydana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy broszura „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia ludzi pracujących w czasie pandemii Covid-19”. Publikacja zawiera wytyczne dla pracodawców.
Publikacja dostępna jest pod adresem:
https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P53400146641588681870543
Komentarze Praca w biurze a powszechne luzowanie obostrzeń (1)

Praca zdalna w administracji

„Praca dla seniorów. Dlaczego seniorki są w trudniejszej sytuacji na rynku pracy niż seniorzy i jak to zmienić?”

„Kongres Praca. Sytuacja osób starszych na rynku pracy w Polsce”
Ogólnopolska Konferencja pt.: ”Co z tą pracą socjalną?”
29 kwietnia 2011 roku w Gdańsku

Praca zdalna w urzędach dłużej
