Ustawa o ochronie ludności
Ustawa, zgodnie z intencja ustawodawcy, ma przełamać wieloletni impas w obszarze ochrony ludności, obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego i krajowego systemu ratowniczego.
Ustawa zawiera nowe rozwiązania oraz narzędzia umożliwiające skuteczne zarządzanie dostępnymi zasobami na rzecz ochrony ludności w Polsce zarówno w czasie pokoju, stanów nadzwyczajnych, jak i wojny.
Zgodnie z projektem ustawy autoryzowany sprzedawca, o ile jest to techniczne możliwe, obowiązany jest do preinstalacji aplikacji mobilnej RSO na telekomunikacyjnych urządzeniach końcowych sprzedawanych użytkownikom.
Na potrzeby realizacji zadań ustawowych ma zostać powołany do życia Fundusz Ochrony Ludności, którego dysponentem będzie minister właściwy do spraw wewnętrznych oraz z funduszy wojewódzkich, których dysponentami będą poszczególni wojewodowie.
Utworzenie Funduszu pozwoli również na usprawnienie i skrócenie czasu dostarczenia niezbędnej pomocy poszkodowanym w wyniku działań sił natury – minister właściwy do spraw wewnętrznych i do spraw administracji publicznej będzie realizował zadania z zakresu pomocy osobom poszkodowanym, tak jak to ma miejsce obecnie, lecz będą one realizowane na poziomie województwa w ramach funduszy wojewódzkich. Tym samym poszkodowana rodzina o jednorazowy zasiłek doraźny (do 10 tys. zł) w celu zaspokojenia niezbędnych potrzeb bytowych będzie wnioskowała już do wójta (burmistrza, prezydenta miasta), natomiast o zasiłek do 300 tys. zł na remont, odbudowę budynku albo lokalu mieszkalnego do wojewody.
Zapraszamy do zapoznania się z projektem w/w ustawy:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12363754/katalog/12909374#12909374
Komentarze Ustawa o ochronie ludności (1)

Zastosowanie kwestionariusza szacowania ryzyka – nowe narzędzie w ochronie dziecka (bezpłatne szkolenie online)

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z nowym testem jednolitym

Ustawa laptopowa już opublikowana
Ustawa o pieczy zastępczej

Ustawa o kombatantach (…) i Ustawa o pomocy społecznej – kolejne małe – wielkie zmiany
