Zmiany w przeciwdziałaniu przemocy domowej
Nowe zjawiska społeczne, na gruncie których może dochodzić do w.w zjawiska, wymagają zdecydowanego zainteresowania ustawodawcy.
Po nowelizacji przepisy ustawy obejmą nowe kategorie osób, tj. tzw. byłych partnerów, którzy nie zamieszkują razem oraz dzieci, będące świadkami przemocy domowej.
Jednocześnie projektodawca, mając świadomość dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości społecznej, postanowił zobligować członków zespołu interdyscyplinarnego do ciągłego podnoszenia swoich kompetencji poprzez udział w szkoleniach dotyczących przeciwdziałania przemocy domowej.
Znowelizowane przepisy przewidują nadto, że pracownik socjalny będzie osobą, na której będzie spoczywał głównie ciężar kontaktu i pracy z osobą doznająca przemocy. Natomiast z osobą stosującą przemoc domową kontaktować się i pracować będzie funkcjonariusz Policji, co, należy zauważyć, stanowi krok w dobrą stronę. Funkcjonariusz jest osobą, która nie tylko posiada szersze kompetencje i uprawnienia od pracownika socjalnego, ale, co ważniejsze, dysponuje „naturalną” siłą autorytetu.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami:
https://www.gov.pl/web/rodzina/wieksza-ochrona-rodzin-przed-przemoca-rada-ministrow-przyjela-projekt-ustawy
Komentarze Zmiany w przeciwdziałaniu przemocy domowej (2)

Nowy tekst jednolity ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej

Będą zmiany w zakresie ochrony przed mobbingiem

Prokuratura a przeciwdziałania przemocy domowej

Zmiany rent i emerytur coraz bliżej – jest projekt ustawy

Ochrona kobiet doświadczających przemocy ze strony męża lub partnera – seminarium
