Ministerstwo o bonie senioralnym
Wskazany bon będzie stanowił nową formę świadczenia w formie usługi o charakterze opiekuńczym w miejscu zamieszkania osoby starszej. Usługi te będą obejmowały pomoc w czynnościach dnia codziennego, np. pomoc w przygotowaniu i spożywaniu posiłków, ale także wspieranie kontaktów z otoczeniem.
Bon będzie skierowany do osób w wieku 75+. Warunkiem otrzymania będzie jednak aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji (najczęściej dziecka seniora). W tym miejscu rodzą się pytania o osoby spełniające wskazane kryterium wiekowe, jednak nieposiadające osób zobowiązanych do alimentacji.
Ministerstwo zakłada, że wskazane świadczenie pozwoli na wyjście osób starszych poza system pomocy społecznej, dzięki czemu będzie ono dostępne także dla tych, których dochody przewyższają kryteria dochodowe w systemie pomocy społecznej. Organizacją usług na rzecz wskazanej grupy docelowej zajmą się samorządy gminne.
Ministerstwo zakłada, że każda osoba realizująca usługi w ramach bonu będzie musiała odbyć minimum 30-godzinne szkolenie, które obejmować będzie następujące zagadnienia: organizacja opieki nad seniorem; podstawy metodyki pracy opiekuńczej; podstawy psychologii i socjologii w opiece nad seniorem; praktyczne aspekty wykonywania czynności opiekuńczych oraz związanych z aktywizacją społeczną.
W związku z koniecznością standaryzacji świadczenia w/w usług Ministerstwo przewiduje określenie ich minimalnych standardów.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami planów Ministerstwa:
https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/2024-05/Odpowiedz_Minister_ds_Polityki_Senioralnej_25_04_2024.pdf
Komentarze Ministerstwo o bonie senioralnym (3)

Ministerstwo cyfryzacji zaprasza na konsultacje społeczne

Ministerstwo o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym

Ministerstwo ostrzega przed mailami do fałszywej strony e-Sprawozdań Finansowych

Ministerstwo ostrzega o nowej próbie oszustwa

Ministerstwo wyjaśnia: kiedy 500+ w formie rzeczowej lub opłacania usług?
