„Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”
Przewiduje ona dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej (pracownicy wykazani zgodnie ze statystyką resortową) realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej, w postaci dodatku motywacyjnego.
Adresaci programu
Adresatami programu są pracownicy zatrudnieni w ramach stosunku pracy w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej (o których mowa w art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej), którzy mogą liczyć na dodatek motywacyjny w wysokości 1000 zł brutto w okresie od dnia 1 lipca 2024 r. do dnia 31 grudnia 2027 r. Z kolei w przypadku zatrudnienia w mniejszym lub większym wymiarze czasu pracy dodatek motywacyjny przysługuje w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy.
Cel programu
Program ma na celu wsparcie pracowników realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej w następujących jednostkach organizacyjnych pomocy:
− ośrodkach pomocy społecznej,
− powiatowych centrach pomocy rodzinie,
− centrach usług społecznych
− w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (Dz. U. poz. 1818),
− domach pomocy społecznej,
− placówkach specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego,
− ośrodkach interwencji kryzysowej,
− ośrodkach wsparcia, w tym:
➢ ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi (w tym środowiskowych domach samopomocy),
➢ dziennych domach pomocy,
➢ domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży,
➢ schroniskach dla osób bezdomnych,
➢ schroniskach dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi,
➢ klubach samopomocy
Wskazany dodatek nie stanowi podstawy naliczania świadczeń, odszkodowań i innych wypłat wynikających z odrębnych przepisów, w tym dodatkowego wynagrodzenia rocznego i nagród rocznych. Dodatek nie może również pomniejszać dotychczas pobieranego wynagrodzenia, ani zastąpić innych przyznanych dodatków przez pracodawcę.
Odpowiednio gmina/powiat/województwo ma obowiązek złożyć zapotrzebowanie do wojewody według wzoru przesłanego przez wojewodę. Następnie wojewoda przekaże ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego zbiorcze zapotrzebowanie.
Wojewoda przekazuje danej gminie/powiatowi/województwu środki na realizację w/w programu niezwłocznie od daty ich wpływu na rachunek wojewody.
Źródło:
https://monitorpolski.gov.pl/M2024000050501.pdf
Komentarze „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027” (21)

Nowy tekst jednolity ustawy o dodatku węglowym

„Powódź 2024” – procedury i zasady udzielania pomocy w stanie klęski żywiołowej (bezpłatne szkolenie online)

Będzie wyższe wsparcie dla pracowników z niepełnosprawnościami
Wzór postanowienia o podjęciu zawieszonego postępowania w sprawie ustalenia prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego
