Newsy         

DPS czy ZOL?

W pracy zawodowej pracownik socjalny spotyka się z przypadkami, w których powstają wątpliwości, czy podopieczny winien być skierowany do domu pomocy społecznej (dalej jako DPS) czy zakładu opiekuńczo-leczniczego (dalej jako ZOL).

DPS czy ZOL?

Z pomocą niejednokrotnie przychodzi doktryna, która pozwala na rozwianie wątpliwości. Zgodnie z art. 54 ust. 1 Ustawy o pomocy społecznej (dalej jako u.p.s.) osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.

Ustawodawca w nieco inny sposób zdecydował się na traktowane osoby wymagające „wzmożonej opieki medycznej”, które stosownie do art. 54 ust. 3 u.p.s. powinny być kierowane na podstawie art. 33a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.) do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego.

Jak podnosi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, w sytuacji, w której osoba wymaga „wzmożonej” opieki medycznej, winna ona być kierowana nie do domu pomocy społecznej, ale do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego. Z kolei w sytuacji, w której osoba wymaga całodobowej opieki medycznej, ale szczególnej (wzmożonej), skierowanie do właściwej placówki, świadczącej nie tyle opiekę socjalną, co medyczną, należy do właściwości innych organów i następuje w odrębnym trybie od trybu określonego w art. 54 ust. 1, 2, 2a i ust. 4 w zw. z art. 56 u.p.s. Jak wynika z art. 33a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1373) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych (Dz.U. z 2012 r., poz. 731), skierowanie do odpowiedniego zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego następuje podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak analizować wniosek?

Jeśli zatem do organu pomocy społecznej spływa wniosek o skierowanie do domu pomocy społecznej, to przede wszystkim należy ustalić, czy wnioskodawca spełnia wymogi ustawowe do uzyskania w/w skierowania. Dopiero ich spełnienie inicjuje dokonanie oceny, do jakiego typu domu pomocy społecznej wnioskodawcę należy osobę skierować, a następnie wydać stosowną decyzję.

Z kolei jeśli już na pierwszym etapie rozpoznawania sprawy okaże się, że wnioskodawca wymaga wzmożonej opieki medycznej, to sprawa pozostaje poza zakresem kompetencji organu pomocy społecznej i nie może on w takiej sprawie orzekać.

Skierowanie do zakładu opiekuńczo-leczniczego tudzież zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego wyklucza możliwość skierowania jej do któregokolwiek z typów dps.

Źródło:

https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/D5ADB97A2B

Komentarze DPS czy ZOL? (2)

      4 + 4 = ?    
Taka jest teoria a w praktyce odbywa się wymuszona przez kierownictwo i władze gminy spychologia klientów na ZOL-e bo gmina płaci w 99,99% za pobyt w DPS a to są ogromne koszty.
DODAŁ: socjalny DNIA 23 sierpnia 2024 O 11:10
Tutaj powinno być pod uwagę brane DPS czy schronisko dla osób bezdomnych? gdyż kierownictwo nakazuje pracownikom socjalnym kierować podopiecznych do schronisk, bo DPS jest zbyt dużym obciążeniem finansowym dla gmin.
DODAŁ: borg DNIA 21 sierpnia 2024 O 12:28

ZOBACZ PODOBNE

Prawo do renty rodzinnej z tytułu bycia wdową lub wdowcem

Prawo do renty rodzinnej z tytułu bycia wdową lub wdowcem

02 września 2024      TAGI:      
Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach...»
Nienależnie pobrane świadczenie z programu „Dobry start”

Nienależnie pobrane świadczenie z programu „Dobry start”

02 września 2024      TAGI:         
Zgodnie z treścią § 29 ust. 1.  rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca...»
Pomoc państwa omija samotnych rolników – RPO reaguje

Pomoc państwa omija samotnych rolników – RPO reaguje

27 sierpnia 2024      TAGI:      
Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony zjawiskiem odmawiania rolnikom będącym...»
Właściwość miejscowa organu dla osoby bezdomnej

Właściwość miejscowa organu dla osoby bezdomnej

27 sierpnia 2024      TAGI:      
W praktyce organy administracji publicznej niejednokrotnie borykają się trudnościami...»
webinar kontrole w JOPS

Kontrole w JOPS (bezpłatne szkolenie online)

20 sierpnia 2024      TAGI:   
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenie online „Kontrole w JOPS”, które...»
Prokuratura a przeciwdziałania przemocy domowej

Prokuratura a przeciwdziałania przemocy domowej

16 sierpnia 2024      TAGI:      
Problematyka przemocy domowej stanowi niezwykle delikatną materię. Dotychczas...»