DPS czy ZOL?
DPS czy ZOL?
Z pomocą niejednokrotnie przychodzi doktryna, która pozwala na rozwianie wątpliwości. Zgodnie z art. 54 ust. 1 Ustawy o pomocy społecznej (dalej jako u.p.s.) osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
Ustawodawca w nieco inny sposób zdecydował się na traktowane osoby wymagające „wzmożonej opieki medycznej”, które stosownie do art. 54 ust. 3 u.p.s. powinny być kierowane na podstawie art. 33a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.) do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego.
Jak podnosi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, w sytuacji, w której osoba wymaga „wzmożonej” opieki medycznej, winna ona być kierowana nie do domu pomocy społecznej, ale do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego. Z kolei w sytuacji, w której osoba wymaga całodobowej opieki medycznej, ale szczególnej (wzmożonej), skierowanie do właściwej placówki, świadczącej nie tyle opiekę socjalną, co medyczną, należy do właściwości innych organów i następuje w odrębnym trybie od trybu określonego w art. 54 ust. 1, 2, 2a i ust. 4 w zw. z art. 56 u.p.s. Jak wynika z art. 33a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1373) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych (Dz.U. z 2012 r., poz. 731), skierowanie do odpowiedniego zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego następuje podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak analizować wniosek?
Jeśli zatem do organu pomocy społecznej spływa wniosek o skierowanie do domu pomocy społecznej, to przede wszystkim należy ustalić, czy wnioskodawca spełnia wymogi ustawowe do uzyskania w/w skierowania. Dopiero ich spełnienie inicjuje dokonanie oceny, do jakiego typu domu pomocy społecznej wnioskodawcę należy osobę skierować, a następnie wydać stosowną decyzję.
Z kolei jeśli już na pierwszym etapie rozpoznawania sprawy okaże się, że wnioskodawca wymaga wzmożonej opieki medycznej, to sprawa pozostaje poza zakresem kompetencji organu pomocy społecznej i nie może on w takiej sprawie orzekać.
Skierowanie do zakładu opiekuńczo-leczniczego tudzież zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego wyklucza możliwość skierowania jej do któregokolwiek z typów dps.
Źródło:
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/D5ADB97A2B