Newsy      

Prokuratura a przeciwdziałania przemocy domowej

Problematyka przemocy domowej stanowi niezwykle delikatną materię.

Dotychczas ustawodawca podejmował wiele zabiegów, próbując skonstruować architekturę procedury, jak również metodykę samego postępowania „przymierza instytucji” przeciwdziałających zjawisku. Dotychczasowe rozwiązania konsolidują wiele podmiotów, jednak to nie sprawia, że samo zjawisko przestaje istnieć.

Prokurator Generalny w celu ujednolicenia praktyki organów ścigania wydał Wytyczne w sprawie zasad postępowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

Podpisanie wskazanych wytycznych skutkowało utratą mocy wytycznych Prokuratora Generalnego Nr 1/22 z dnia 6 grudnia 2022 r. w sprawie zasad postępowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. 

Co zawierają wytyczne?

Wskazane wytyczne zawierają wiele wskazówek w zakresie przebiegu postępowania przygotowawczego, które przedmiotem jest przestępstwo popełnione w związku ze stosowaną przemocą domową. Wskazówki nie ograniczają się jedynie do wskazanego etapu, podejmując również postępowanie przez sądem i postępowanie wykonawcze.

Materia będąca przedmiotem postępowania jest niezwykle delikatna, tym samym wymaga niezwykłej staranności i rzetelności w przeprowadzaniu czynności procesowych z udziałem osób pokrzywdzonych przestępstwem, aby zapobiec ich wtórnej wiktymizacji.

Wytyczne stają się pewnym akcentem potrzeby zagwarantowania pokrzywdzonym, szczególnie tym najbardziej bezbronnym małoletnim, najwyższego komfortu podczas przeprowadzanych z ich udziałem czynności procesowych.

Waga wskazanych czynności procesowych jest niezwykle duża. Ich właściwe przeprowadzenie ma zapobiegać ewentualnemu powtórzeniu czynności, powodującej u ofiar przemocy domowej dodatkowe negatywne przeżycia.

Rola prokuratora jest niezwykle ważna na każdym etapie postępowania, dlatego tak ważna jest standaryzacja pewnych czynności procesowych w duchu poszanowania godności drugiego człowieka.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z wytycznymi, poznania nie tylko swoich praw, ale nade wszystko pewnych obowiązków organów ścigania.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa/wytyczne-prokuratora-generalnego-w-sprawie-zasad-postepowania-powszechnych-jednostek-organizacyjnych-prokuratury-w-zakresie-przeciwdzialania-przemocy-domowej

Komentarze Prokuratura a przeciwdziałania przemocy domowej (0)

      5 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

„Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” – wyniki konkursu

27 czerwca 2016      TAGI:      
Na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dostępne są wyniki kolejnej...»

RPO o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jest odpowiedź Ministerstwa

25 kwietnia 2019      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony stanem prac nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu...»

XI Trybunał ds. Przemocy wobec Kobiet

25 listopada 2014      TAGI:      
Centrum Praw Kobiet zaprasza do udziału w obradach XI Trybunału ds. Przemocy wobec...»
webinar inwentaryzacja

(BEZPŁATNE SZKOLENIE) Inwentaryzacja w pytaniach i odpowiedziach – najczęstsze problemy

09 września 2024      TAGI:      
W tym gorącym okresie – przygotowań, ale również pierwszych prac, związanych...»
Prawo do renty rodzinnej z tytułu bycia wdową lub wdowcem

Prawo do renty rodzinnej z tytułu bycia wdową lub wdowcem

02 września 2024      TAGI:      
Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach...»
Nienależnie pobrane świadczenie z programu „Dobry start”

Nienależnie pobrane świadczenie z programu „Dobry start”

02 września 2024      TAGI:         
Zgodnie z treścią § 29 ust. 1.  rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca...»