Kwalifikowanie niepełnosprawności osób z zespołem Downa
Pełnomocnik rozwiewa wątpliwości
Jak wynika z ich treści, w przypadku kwalifikacji do niepełnosprawności dzieci z zespołem Downa ocenie poddawany jest stan kliniczny dziecka związany z całokształtem występujących u niego nieprawidłowości w wielu układach narządów oraz będące jego skutkiem ograniczenia funkcjonalne.
Jak zauważa pełnomocnik, zaburzenie funkcjonowania organizmu dzieci z zespołem Downa skutkuje koniecznością zapewnienia im wsparcia w zakresie przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku. Jednocześnie podkreśla, że z powodu wskazanego zaburzenia funkcjonowania organizmu dzieci wymagają systematycznych i częstych zabiegów leczniczych oraz rehabilitacyjnych w domu jak i poza domem. Dodatkowo dzieci te wymagają opieki czy pomocy w związku wykonaniem podstawowych potrzeb życiowych jak: higiena osobista, ubieranie się, spożywanie posiłków i napojów, poruszanie się oraz porozumiewanie się.
Jakie powinny być wskazania?
W ocenie pełnomocnika wskazane aspekty rzutują na proces kwalifikacji do niepełnosprawności. Zasadnym w ocenie pełnomocnika jest wydanie orzeczenia o niepełnosprawności z ustaleniem wskazania konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz ustaleniem wskazania konieczności stałego współudziału opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji na okres do ukończenia przez dziecko 16 roku życia.
Całość wytycznych:
Komentarze Kwalifikowanie niepełnosprawności osób z zespołem Downa (0)

Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych z wyższym wykształceniem

Konferencja na temat wspierania osób z niepełnosprawnością

Pomoc PFRON dla osób niepełnosprawnych

Równi w domu Równi w pracy – konferencja

Będą zmiany w alimentach?
