Pozew o alimenty – kompleksowy poradnik
Pozew o alimenty – kiedy jego złożenie jest zasadne?
Najczęściej o alimenty występują małżonkowie, którzy są w trakcie albo już po rozwodzie, gdy pod ich opieką pozostają dzieci. Dochodzi do tego wówczas, gdy jeden z rodziców (ten, który nie mieszka z dziećmi) niechętnie na nie łoży albo uchyla się od tego rodzaju płatności.
Pozew o alimenty może zostać złożony zaraz po narodzinach dziecka. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że przyszła matka także może wnioskować o pomoc finansową od ojca dziecka (już wtedy, gdy jest w ciąży). To jednak jest specyficzne roszczenie i nie należy go określać mianem alimentów.
Nie jest też prawdą, że rodzić jest zobligowany do tego, żeby łożyć na swoje dziecko wyłącznie do uzyskania przez nie pełnoletności. W rzeczywistości wygląda to w ten sposób, że rodzice powinni płacić alimenty na dzieci do czasu, gdy nie będą one samodzielne pod względem finansowym (tzn. gdy podejmą stałą pracę i będą się w stanie samodzielnie utrzymać).
Kiedy dzieci są dorosłe, ich rodzice także mogą je pozwać o alimenty. Do tego dochodzi jeszcze sytuacja, gdy jedna ze stron po rozwodzie występuje do tej drugiej o tego rodzaju świadczenie (dla siebie). W tym artykule skupimy się jednak na alimentach na dzieci.
Czy można samemu złożyć pozew o alimenty?
Pozew o alimenty można złożyć osobiście, w biurze podawczym sądu. Kolejna z dostępnych opcji to posłużenie się listem poleconym. Można także skorzystać z usług pełnomocnika prawnego, wówczas to on będzie działał w imieniu swego klienta. Tym samym, w tym zakresie wybór będzie należał do osoby, która będzie inicjowała sprawę alimentacyjną.
Pozew o alimenty – wzór
Pismo, w którym zostaje wystosowane żądanie świadczenia alimentacyjnego na rzecz dziecka, to pozew o alimenty. Tego rodzaju dokument musi wykazywać zgodność z wymogami formalnymi.
Każdy pozew o alimenty musi zawierać:
- oznaczenie sądu,
- oznaczenie stron – rodzic, który będzie działał w imieniu i na rzecz dziecka, będzie je de facto reprezentował jako ustawowy przedstawiciel. Jako pozwanego trzeba wskazać rodzica, który uchyla się od ciążących na nim obowiązków. Trzeba podać szczegółowe dane: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania (dziecka, rodzica, który działa w jego imieniu i rodzica, do którego odnosi się obowiązek alimentacyjny). Oprócz tego nieodzowne jest wskazanie numeru PESEL dziecka,
- wartość przedmiotu sporu – w przypadku pozwu o alimenty trzeba określić konkretną sumę alimentów (miesięczna kwota pomnożona razy 12); wskazać należy również termin płatności i datę, od której mają zostać zasądzone alimenty.
Warto także wziąć pod uwagę złożenie wniosku o zabezpieczenie na czas trwania postępowania procesowego. Równie ważne jest wymienienie faktów, które będą funkcjonowały jako podstawa dla pozwu o alimenty. Do tego jeszcze dochodzą dowody na ich potwierdzenie.
W uzasadnieniu żądania alimentów należy zaprezentować argumenty odnoszące się do żądania alimentów w konkretnej wysokości. Kluczowe jest to, żeby w ramach argumentacji brać pod uwagę uzasadnione potrzeby dziecka. Oprócz tego trzeba także mieć na względzie możliwości majątkowo-zarobkowe rodzica, który będzie zobligowany do płacenia alimentów
Każdorazowo, w przypadku pozwu o alimenty, wymagany jest także podpis rodzica małoletniego dziecka i wymienienie wszystkich załączników.
Wzór pozwu o alimenty można ściągnąć ze strony sądu albo kancelarii adwokackiej, która zajmuje się prowadzeniem tego rodzaju spraw. Oprócz tego są one dostępne na wielu innych stronach internetowych. Warto jednak sięgać po dokumenty ze sprawdzonych źródeł, bo wówczas będzie się mieć pewność, że udostępniony dokument spełnia aktualnie obowiązujące wymogi formalne.

Co jest potrzebne do pozwu o alimenty?
W trakcie składania pozwu o alimenty trzeba dołączyć:
- odpis skrócony aktu małżeństwa (gdy rodzice dziecka pozostają albo pozostawali w małżeństwie),
- skrócony akt urodzenia dziecka,
- odpis wyroku separacyjnego albo rozwodowego,
- wszelkiego rodzaju dokumenty, które potwierdzą aktualną sytuację materialną dziecka oraz jego rodzica (np.: zaświadczenie o zarobkach, o braku zdolności do pracy, dotyczące przyznanych zasiłków); do tego jeszcze dochodzą dokumenty, które ukażą potrzeby po stronie dziecka i skorelowane z nimi wydatki (np. rachunki za ubrania, pomoce szkolne, korepetycje, wizyty stomatologiczne, dodatkowe zajęcia); pamiętać należy również o opłatach za mieszkanie, leki, czy też np. za terapię, na którą uczęszcza dziecko,
- odpis pozwu razem z załącznikami.
Ile kosztuje pozew do sądu o alimenty?
W przypadku pozwu o alimenty koszt podstawowej opłaty to 100 zł. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z honorarium dla radcy prawnego albo dla adwokata. One wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą wystąpić do sądu o zwolnienie z tego rodzaju kosztów.
Oprócz tego trzeba do tego jeszcze dodać dodatkowe koszty (np. tłumaczenia, opłaty za dokumenty albo za opinie biegłych). Po uzyskaniu wyroku mogą się pojawić koszty związane z egzekucją alimentów.
Całkowity koszt, jaki się wiąże z pozwem o alimenty, jest uzależniony od jednostkowej sytuacji. Zazwyczaj waha się on w przedziale kilkaset – kilka tysięcy złotych.
Kto ponosi koszty w przypadku sprawy o alimenty?
W przypadku sprawy o alimenty koszty sądowe ponosi strona zobligowana do płacenia alimentów. Tym samym to ją sąd finalnie obciąży kosztami, jakie będą się wiązały z całym postępowaniem (włącznie z obowiązkiem opłacenia pozwu o alimenty).
Warto przypomnieć, że zwolnienie od kosztów strony uprawnionej do alimentów ma charakter tymczasowy. Co z tego wynika? Przede wszystkim to, że w obliczu oddalenia powództwa sąd może także i tę stronę obciążyć opłatami związanymi z prowadzeniem postępowania. Każdorazowo zatem to sąd decyduje o tym, w jaki sposób zostaną porozkładane koszty postępowania. Poddając pod ocenę tę kwestię, będzie miał na względzie m.in. sytuację majątkową zobowiązanego oraz uprawnionego, a także zasadność danego roszczenia.
Każda ze stron postępowania może domagać się zwolnienia od kosztów sądowych. Wówczas musi złożyć oświadczenie, z którego będzie wynikało, że nie jest w stanie ich ponieść, bez uszczerbku utrzymania w odniesieniu do siebie i rodziny.
O co pyta sąd na rozprawie o alimenty – jak się przygotować?
Tematyka pytań sądu oscyluje wokół sytuacji majątkowej rodziców dziecka i jego usprawiedliwionych potrzeb.
Do głównych zagadnień, które sąd z pewnością poruszy, podczas rozprawy o alimenty, można zaliczyć:
- sytuację zarobkową oraz majątkową strony powodowej,
- wydatki, jakie są ponoszone na dziecko przez stronę powodową,
- opłaty związane z utrzymaniem domu/mieszkania oraz pozostałe obligatoryjne koszty rodzica, który mieszka z dzieckiem,
- sytuację zarobkową i majątkową pozwanego,
- umiejętności, wykształcenie, zawód rodzica, który jest zobligowany do płacenia alimentów.
Niezwykle istotne jest wcześniejsze przygotowanie się do rozprawy o alimenty. Rodzic, który nie będzie w stanie udokumentować kosztów, jakie się wiążą z utrzymaniem dziecka, w oczach sądu wypadnie bardzo niekorzystnie. Stąd też kluczowe jest zgromadzenie właściwych dowodów. Optymalne rozwiązanie to zebranie (jeszcze przed złożeniem pozwu o alimenty) paragonów, faktur oraz różnych innych dokumentów, które potwierdzą koszty utrzymania dziecka. Przydać może się również dokumentacja medyczna, wyciągi z kont, poświadczenia z miejsca zatrudnienia i ze szkoły, a nawet i zeznania podatkowe. Warto również rozważyć przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków. Mogą nimi być np. przyjaciele albo członkowie najbliższej rodziny.
Zobacz też inne nasze artykuły z działu PORADY! 🙂
Komentarze Pozew o alimenty – kompleksowy poradnik (0)
Alimenty na dziecko w rodzinie zastępczej

Dofinansowanie do żłobka – jak uzyskać, ile wynosi, kto może się starać?

Karta Dużej Rodziny – zniżki, dla kogo, co daje?

Niebieska karta – co to, procedura otrzymania, konsekwencje posiadania

Stopnie niepełnosprawności – jakie są i przywileje z nich wynikające
