Newsy

Klaps to nie bicie?

Większość Polaków uważa, że rodzice mają prawo karcić dzieci klapsem. Nie ma zgody na karanie pasem

(autor zdjęcia: Michał Walczak,
źródło: Fotorzepa)

„Rz” dotarła do raportu przygotowanego na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje, który zostanie dziś przedstawiony w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej podczas inauguracji kampanii społecznej „Dzieciństwo bez przemocy”. "45 procent badanych uważa, że są sytuacje usprawiedliwiające bicie dziecka za karę "

Jak wynika z raportu, 60 proc. badanych przyznaje rodzicom prawo do karcenia dziecka klapsem i nie widzi potrzeby ich prawnego zakazywania. Polacy chcieliby jednak wprowadzenia zakazu bicia dziecka pasem lub innym przedmiotem (92 proc.), bicia w twarz (90 proc.) oraz silnego bicia ręką (88 proc.).

– Klaps nie jest postrzegany jako bicie dzieci – komentuje Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje. – Widać przepaść między stosunkiem Polaków do bicia pasem a dawaniem klapsów. Tylko jedna trzecia uważa, że zdecydowanie trzeba ich zakazać.

45 proc. badanych uważa, że istnieją sytuacje, które usprawiedliwiają bicie dzieci. 16 proc. twierdzi, iż to dobra metoda, jeśli rodzic uzna ją za skuteczną. Z poglądem, że w ogóle nie powinno się stosować kar cielesnych, zgadza się 32 proc. respondentów.

– Zdarzyło mi się dać po klapsie synom, którzy nie słuchali próśb, by nie przepychać się na piętrowym łóżku. Do kilkulatków nie przemawiały tłumaczenia, że mogą połamać kręgosłupy. Dopiero klaps poskutkował – opowiada Monika Banak, mama trójki dzieci. Tomasz Wytrykowski, ojciec czwórki dzieci, też przyznaje, że zdarza się mu wymierzyć klapsa, gdy nie pomaga już odebranie kieszonkowego ani zakaz oglądania telewizji. – Ale klaps to nie kara cielesna – twierdzą zgodnie rodzice.

Dlaczego nie uważamy klapsa za bicie? – Bo nie kojarzy nam się z maltretowaniem. Wszyscy byliśmy wychowywani klapsami i uważamy, że dorosły, który ma władzę nad dzieckiem, posiada w ten sposób prawo do jej egzekwowania – komentuje Monika Rościszewska-Woźniak, psycholog z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego.

Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PiS i wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, w której trwają prace nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu przemocy zawierającej m.in. zakaz klapsów, widzi sprawę inaczej. – Badania pokazują, że tak naprawdę nie lubimy, żeby państwo wtrącało się w życie rodzinne. Bo uważamy, że to będzie nieskuteczne albo przerysowane i za jeden klaps ktoś będzie chciał odebrać dziecko – mówi posłanka.

I dodaje: – Trzeba uświadamiać, że klapsy też są złe. Ale fakt, że nie ma akceptacji dla surowego bicia, pokazuje, iż lepiej jest działać przez edukację rodziców niż zakazy.

Renata Czeladko
Źródło: Rzeczpospolita
oprac. ops.pl lotsy

Komentarze Klaps to nie bicie? (0)

      2 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Wakacji kredytowych ciąg dalszy

Wakacji kredytowych ciąg dalszy

06 grudnia 2023      TAGI:      
Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o finansowaniu społecznościowym...»
Ministerstwo ostrzega przed zimą

Ministerstwo ostrzega przed zimą

05 grudnia 2023      TAGI:         
Z uwagi na pojawiające się nocami mrozy Pani Minister apeluje o zważanie na innych,...»
Oszustwo na nadpłacony podatek

Oszustwo na nadpłacony podatek

05 grudnia 2023      TAGI:      
Ministerstwo Finansów ostrzega przed nową formą oszustwa. Tym razem oszuści rozsyłają...»
Poziom potrzeby wsparcia

Poziom potrzeby wsparcia

29 listopada 2023      TAGI:         
W dniu 28 listopada 2023 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rodziny iPolityki...»
NIK o działaniach podmiotów pomocowych w dobie stanu epidemii

NIK o działaniach podmiotów pomocowych w dobie stanu epidemii

28 listopada 2023      TAGI:      
Funkcjonowanie organów administracji publicznej w dobie stanu epidemii było niezwykle...»
khazal22 » 10 grudnia 2023, 11:22

Czy przyznać Kartę Dużej Rodziny?

PomaryLinea » 09 grudnia 2023, 09:10

"Why was David Walker fired?"

dorota202 » 08 grudnia 2023, 15:39

SP na brata, jego dzieci żyją

marzena123 » 08 grudnia 2023, 14:46

unieważnienie KDR