Partnerzy

      Newsy

RPO wciąż walczy z A/H1N1

stronie internetowej RPO zeskanowane zaświadczenie z badania lekarskiego, które potwierdza stwierdzenie u niego grypy typu A/H1N1. Kochanowski zaapelował również kolejny raz do minister zdrowia Ewy Kopacz o udostępnienie dokumentacji dotyczącej negocjacji ws. zakupu szczepionki przeciw temu typowi grypy.

Janusz Kochanowski: jestem chory na A/H1N1, oto dowód

W sobotę RPO powiedział, że prawdopodobnie jest chory na grypę A/H1N1. Powiedział, że "kryzys minął i czuje się lepiej". Dodał, że także jego córka była chora na tego typu grypę.

Rzecznik na początku listopada, po pierwszych doniesieniach o wzroście zachorowań w Polsce na grypę A/H1N1 zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o spotkanie w sprawie zakupu do Polski szczepionek na tę chorobę.

1 grudnia wystąpił do Prokuratury Krajowej o wszczęcie postępowania ws. braku szczepionek przeciwko grypie typu A/H1N1. Tłumaczył to dbałością o zdrowie obywateli i tym, że minister zdrowia "stworzyła niebezpieczeństwo powszechnego zagrożenia" epidemią.

Odnosząc się do sprawy dostępności w Polsce szczepionek Rzecznik mówił w sobotę, że "zapowiada się na długą batalię". Poinformował, że minister zdrowia odmówiła mu dostępu do dokumentacji nt. negocjacji z firmami farmaceutycznymi w sprawie zakupu szczepionki przeciwko wirusowi A/H1N1. RPO wystąpił o wgląd do tej dokumentacji 17 listopada podczas spotkania z Kopacz.

Kochanowski powiedział, że minister wyjaśniła odmowę tym, że "są to informacje objęte tajemnicą handlową". – Tymczasem w przypadku organów kontroli państwa takich np. jak RPO, NIK te zastrzeżenia nie obowiązują, dlatego też mam prawo dostępu do każdych dokumentów, również tych, które objęte są tajemnicą państwową, wojskową, oczywiście z zastrzeżeniem ich poufności – wyjaśnił.

Jak poinformował, 22 grudnia otrzymał od minister zdrowia nowy dokument, w którym napisano, że ponieważ przekazał sprawę do prokuratury, to nie ma już prawa żądać tych dokumentów. – To jest absurd. O tym, kiedy Rzecznik podejmuje działania i kiedy uzna je za zakończone, decyduje wyłącznie sam Rzecznik – uważa RPO. (zel) 

Grypa A/H1N1 Raport Specjalny WP.PL

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

Co to jest świńska grypa i jakie są jej objawy?
Jakie są powikłania po świńskiej grypie?
Jak leczy się świńską grypę? [ tutaj ]

Komunikat Ministerstwa Zdrowia – Listopad` 2009

źródło: www.wp.pl oraz www.mamazone.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze RPO wciąż walczy z A/H1N1 (0)

      2 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Wciąż potrzebna pomoc dla Bogatyni

14 sierpnia 2010     
Potrzeby Bogatyni – Bogatyniaer BeduerfnisseW ubiegłą sobotę dnia 7 sierpnia...»
Federacja reaguje

Federacja walczy o wynagrodzenia pracowników

10 czerwca 2020      TAGI:         
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej zwróciła...»

Polska walczy z wielką wodą

05 czerwca 2010     
Jeszcze nie opadła woda po pierwszej fali powodzi, a już szykuje się następna....»

Ściągalność świadczeń alimentacyjnych wciąż niska

23 czerwca 2009     
Gminy uważają, że wpisywanie dłużników alimentacyjnych do ogólnopolskich rejestrów...»
Amortyzacja w jednostkach sektora finansów publicznych [BEZPŁATNE SZKOLENIE]

Amortyzacja w jednostkach sektora finansów publicznych [BEZPŁATNE SZKOLENIE]

30 maja 2025      TAGI:      
Serdecznie zapraszamy na kolejne szkolenie w ramach bezpłatnego cyklu pt. Akademia...»
Czy rada gminy może wydawać polecenia wójtowi?

Czy rada gminy może wydawać polecenia wójtowi?

28 maja 2025      TAGI:      
Nie budzi wątpliwości fakt, że Wójt jest organem wykonawczym Gminy. Jednak na gruncie...»