Partnerzy

      Newsy

Miasta pomagają społecznie

Z każdym rokiem miasta wydają coraz więcej na pomoc społeczną. W ciągu ostatnich lat udział wydatków na ten cel w budżetach kilkudziesięciu największych miast wzrósł z 10 proc. (w 2000 r.) do 14,6 proc. (w 2008 r.). Zdaniem ZMP sytuacja może się pogarszać.
Dane pochodzą z I części „Raportu o stanie miast”, w którym Związek Miast Polskich przeanalizował jakość lokalnych usług publicznych. Jeden z rozdziałów poświęcono pomocy społecznej.

Czytamy w nim, że wydatki miast na świadczenia osiągnęły już tak wysoki poziom, że w wielu przypadkach nie ma możliwości ich dalszego zwiększania. Tymczasem potrzeby rosną.

Z raportu wynika, że ze świadczeń pomocy społecznej, udzielanych w ramach zadań własnych, w roku 2007 skorzystało ponad 2,2 mln osób. Łączna kwota przeznaczona na ich sfinansowanie przekroczyła 2 mld złotych, tzn. wartość świadczenia w przeliczeniu na jedną osobę rocznie nie przekraczała 1000 zł.

Inne dane wskazują, że udział wydatków na pomoc społeczną w budżetach miast z 10 proc. w roku 2000 wzrósł aż do 14,6 proc. w 2008 r. W mniejszych miastach, które mają bardziej ograniczone budżety, odsetek osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej był największy osiągając niemal 10 proc..

W konsekwencji udział wydatków na świadczenia pomocy społecznej w budżetach wielu miast zbliża się do 20 proc. (a w pojedynczych przypadkach nawet przekracza ten poziom) i – jak podkreślają autorzy raportu – trudno sobie wyobrazić, by mógł on utrzymać się przez dłuższy okres na tym poziomie bez szkody dla innych obszarów zadań samorządu.

To jednak nie wszystko. Do tego dochodzą wydatki na sfinansowanie pobytu mieszkańców w domach pomocy społecznej. Co prawda obowiązujące regulacje prawne przenoszą znaczną część ciężarów w tym zakresie na samego mieszkańca i jego zobowiązaną do alimentacji rodzinę, to – jak czytamy w raporcie – udział gmin kształtował się nadal na wysokim poziomie. W ocenie ZMP należy oczekiwać, że w przyszłości może on ulec dalszemu powiększeniu w związku z trudną sytuacją materialną części rodzin.

Również udział wydatków na zasiłki finansowane ze środków samorządowych okazał się w uczestniczących w badanych miastach wysoki. Co ósma złotówka była przeznaczana na sfinansowanie zasiłków pieniężnych i w naturze. Niestety, w większości przypadków świadczenia te nie prowadziły do usamodzielnienia się odbiorcy pomocy.
/mp/

Opublikowano: 2009-12-30 15:04

Źródło: Serwis Samorządowy PAP
Oprac. ops. pl lotsy 

Komentarze Miasta pomagają społecznie (0)

      1 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach

„Społecznie odpowiedzialne zamówienia publiczne”

30 września 2024      TAGI:      
W dniu 4 października 2024 r. w godzinach 9:30-15:00 w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich...»

Program pomocy osobom wykluczonym społecznie i zawodowo

18 grudnia 2018      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło otwarty konkurs ofert...»

Kobiety społecznie wykluczone

04 marca 2010     
Mija 100 lat od ustanowienia święta o charakterze międzynarodowym, jakim jest Dzień...»

Pomagają Polakom na emigracji

08 listopada 2009     
Idą zmiany w Polish Psychologists' Club! Zgodnie z decyzją Członków PPC, z końcem...»
Deficyt kandydatów na opiekunów prawnych dla osób ubezwłasnowolnionych całkowicie

Deficyt kandydatów na opiekunów prawnych dla osób ubezwłasnowolnionych całkowicie

16 kwietnia 2025      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony długością postępowań wiążących się...»
webinar kwestionariusz szacowania ryzyka

Zastosowanie kwestionariusza szacowania ryzyka – nowe narzędzie w ochronie dziecka (bezpłatne szkolenie online)

15 kwietnia 2025      TAGI:      
Kwestionariusz szacowania ryzyka to nowe narzędzie do oceny zasadności zapewnienia...»