Newsy

Bliżej spraw seniorów

Przepis na dobrą starość – Sopockie Targi Seniora

    Fotoreportaż: Sopockie Targi Seniora 2010 

Czy dzisiaj senior w Polsce postrzegany jest jako atrakcyjny klient? Czy znajdzie ofertę dostosowaną do swoich potrzeb i możliwości? W ciągu 20 lat zmienił się obraz polskiego seniora ale wśród wielu osób panują jeszcze stereotypy z przed lat. Seniorzy stają się coraz bardziej znaczącą grupą odbiorców. Dysponują stałym dochodem (emerytura) a ich siłę nabywczą często podnoszą rodziny. Warto więc zwrócić uwagę polskich przedsiębiorców jak duży potencjał stanowi ta grupa społeczna, że stale wzrasta zapotrzebowanie na produkty i usługi dedykowane seniorom. Starość ma różne oblicza. Seniorzy stanowią niejednorodną grupę. Są wśród nich osoby niesprawne, samotne, żyjące ze skromnej emerytury czy renty, które wymagają wsparcia i opieki ze strony państwa, samorządu, pomocy społecznej. Ale to również stale powiększająca się grupa osób aktywnych, wykształconych, w miarę sprawnych i samodzielnych, która poszukuje oferty rynkowej dostosowanej do swoich potrzeb i możliwości.

– Rolą samorządu jest więc stwarzanie przestrzeni przyjaznej seniorom i warunków do rozwoju inicjatyw dedykowanych osobom starszym – mówi Anna Jarosz, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, organizator Sopockich Targów Seniora. W Sopocie tematyka dobrej jakości życia seniorów jest nam szczególnie bliska – Co czwarty mieszkaniec Sopotu to osoba w tzw. wieku emerytalnym. Stąd Miasto podejmuje szereg działań skierowanych do tej grupy, z jednej strony udoskonalając usługi opiekuńcze dla osób, które z racji wieku lub choroby potrzebują takiej opieki ale również oferując różne formy aktywności. Dlatego, właśnie tu w Sopocie podjęliśmy inicjatywę organizacji Targów Seniora. Pragniemy w ten sposób zwrócić uwagę na kwestię starzejącego się społeczeństwa, pobudzić wrażliwość na potrzeby osób starszych.

Chcemy również zwrócić uwagę przedsiębiorców na tę coraz liczniejszą grupę społeczną, jako ważną i stale powiększającą się grupę konsumentów. Senior ma prawo do dobrej oferty, to taki sam konsument usług rynkowych jak osoba aktywna zawodowo. Oferta rynku powinna być różnorodna i opowiadać na zapotrzebowanie osób starszych.

– Bardzo długo czekaliśmy z żoną na tego rodzaju przedsięwzięcie – mówi pan Kazimierz. Jesteśmy mile zaskoczeni tak dużą ofertą różnych firm i instytucji skierowaną do osób starszych. Nawet nie wiedzieliśmy, że istnieją takie urządzenia ułatwiające codzienne życie. Kupiliśmy wózek zakupowy 6 cio-kołowy, który wjeżdża po schodach i nie trzeba go podnosić. To duże ułatwienie, lekarz ze względu na mój kręgosłup zabronił mi dźwigać a teraz będę mógł pomóc żonie w robieniu zakupów.

Odwiedzający Sopockie Targi Seniora, mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą usług i produktów dedykowanych seniorom, w zakresie aktywności i opieki, prezentowanych przez prywatne firmy, jak również usługi społeczne oferowane przez instytucje i organizacje pozarządowe. Oprócz sprzętów rehabilitacyjnych, ortopedycznych i medycznych pojawiły się ciekawe mało znane w Polsce produkty ułatwiające codzienne życie, specjalnie zaprojektowane z myślą o seniorach: pomocne w kuchni, łazience czy w ubieraniu się, np. urządzenie ułatwiające zakładanie rajstop lub skarpet czy igła samo nawlekająca; proste w obsłudze telefony komórkowe z przyciskiem alarmowym SOS, telefony stacjonarne z dużymi przyciskami. Przedstawiono popularny na Zachodzie Europy, od niedawna dostępny w Polsce system monitoringu osób starszych – TeleOpiekę, który pozwala sprawować dyskretną pieczę nad seniorami i w razie potrzeby daje możliwość szybkiego wezwania pomocy. Nie zabrakło również propozycji wypoczynku dla seniorów: wczasy w Polsce i zagranicą, turnusy rehabilitacyjne, a także oferty kursów komputerowych, językowych, tańca dostosowanych do możliwości osób starszych oraz bogata oferta zajęć proponowanych przez uniwersytety trzeciego wieku. Banki zaprezentowały specjalne konta dla seniora z pakietem dodatkowych korzyści, np. z bezpłatnym ubezpieczeniem medycznym.

Odwiedzający Targi mogli również skorzystać z bezpłatnych porad dietetyka, kosmetycznych, finansowych, ubezpieczeniowych, konsultacji fizjoterapeutycznych, lekarskich i pielęgniarskich.

– Jestem pod wielkim wrażeniem optymizmu i sprawności pani Doktor, która na scenie pokazywała proste ćwiczenia na rozruszanie kości. Chciałabym w jej wieku (80 lat) mieć tyle energii, radości i taką sprawność – zachwyca się Pani Zofia. – A ja spróbuję zrobić w domu dżem bez konserwantów, który robił kucharz Pan Zdzisław; próbowałam, był pyszny i robi się go tylko 3 min. – dodaje Pani Anna. Dowidziałam się również jak się zdrowo odżywiać, jakie produkty powinnam spożywać aby zapewnić swojemu organizmowi składniki niezbędne w moim wieku.

A jak jest recepta na dobrą starość? Czy istnieje jakiś złoty środek?

– Nie starzeje się ten kto nie ma na to czasu – jak mawiał B. Franklin. Oznacza to, że kluczem do wiecznej młodości jest ciągła aktywność. Można robić to indywidualnie, realizować się w działalności społecznej, czy wolontariacie, a można skorzystać z szerokiej oferty Uniwersytetów III Wieku (UTW) – radzi Aleksandra Cięglewicz – Wachowiak – dyrektor sopockiego UTW, uczestnicząca w debacie „Sami dla siebie”, która odbyła się podczas Sopockich Targów Seniora. Wiele osób uważa, że na dobrą starość trzeba sobie zasłużyć, czym? – dobrym życiem – dodaje A. Cięglewicz. Zatem warto dbać o siebie, zarówno w sferze swojej kondycji fizycznej (zdrowia ), ale także intelektualnej i społecznej, dbać o rozwój osobisty, pielęgnować kontakty towarzyskie i swoje pasje.
Podczas debaty, eksperci zajmujący się tematyką starości oraz seniorzy rozmawiali o warunkach dobrej starości oraz na temat samopomocy, pomocy sąsiedzkiej i solidarności wewnątrzpokoleniowej.

– Wzajemna pomoc – jak ostatnio się mawia „wewnątrzgeneracyjna” jest bardzo istotna w co raz to większej grupie seniorów. I to seniorów młodszych wobec starszych, tych sprawniejszych wobec mniej sprawnych, tych aktywnych wobec tych wycofanych, tych radosnych wobec tych zagubionych – mówi Edyta Bonk, psycholog z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Sopocie, uczestnicząca w debacie.

Wśród osób odwiedzających Targi przeprowadzono plebiscyt na najlepszą ofertę (produkt, usługę) dla seniorów, które ułatwiają osobom starszym codzienne życie lub wpływają na poprawę jakości ich życia. Goście Targów uhonorowali tytułem „Przyjazny Seniorom”: wózek zakupowy 6-cio kołowy zaprezentowany przez firmę Extra Senior, krem AA Złota Kuracja 60+ firmy Oceanic S.A., ciśnieniomierz LD 5A polecany przez Med Care oraz Studium Artystyczne dla Seniorów Ymca Gdynia a także kursy komputerowe organizowane przez Sopocki Uniwersytet III Wieku.

Starość to naturalny nieuchronny kolejny etap życia, który należy przejść z godnością, zaakceptować tę zmianę w życiu i uczynić starość pogodną i satysfakcjonującą. Wiele zależy od nas samych, od najbliższych, od społeczności lokalnej. Doświadczenia sopockie pokazują, że wiele możemy zrobić „sami dla siebie” – dodaje Anna Jarosz. My seniorzy – dla siebie i dla swoich rówieśników, my rodzina – dla swoich rodziców, dziadków, my społeczność lokalna – dla sąsiadów, my samorząd – dla mieszkańców, my społeczeństwo – sami dla siebie.

Jak zapewnić seniorom lepszą jakość życia? – Ważnym elementem jest partnerska współpraca podmiotów zajmujących się tematyką starości wykraczająca poza obszar pomocy społecznej czy ochrony zdrowia. Zarówno instytucji, organizacji pozarządowych jak i przedsiębiorców – podsumowuje Małgorzata Chrzanowska, psycholog sopockiego MOPS-u, która współmoderowała debatę. Sopockie Targi Seniora pokazały, że takie działania są możliwe i mogą przynieść korzyści każdej ze stron a szczególnie tym do których są skierowane – seniorom.

Sopockie Targi Seniora, odbyły się pod koniec września w Hali 100-lecia Sopotu. To pierwsze w Polsce Północnej (jedne z pierwszych w Polsce) targi dedykowane seniorom.

Projekt SOPOCKIE TARGI SENIORA jest elementem obchodów Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010. Otrzymał drugą najwyższą ocenę w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Projekt zrealizowany został dzięki finansowaniu Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Agnieszka Niedałtowska
Specjalista ds. komunikacji zewnętrznej

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Marynarzy 4, 81-835 Sopot
tel. 0 58 551 17 10 w. 37
tel. kom. 609 680 697
fax 0 58 555 04 07
www.mopssopot.pl  

oprac. ops.pl angoc

Komentarze Bliżej spraw seniorów (0)

      5 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Oszustwo na nadpłacony podatek

E-doręczenia w jednostkach samorządu terytorialnego coraz bliżej

31 października 2023      TAGI:         
Z dniem 10 grudnia 2023 r. wejdzie w życie obowiązek stosowania e-Doręczeń przez...»
Większa ochrona przed przemocą coraz bliżej

Większa ochrona przed przemocą coraz bliżej

16 stycznia 2023      TAGI:      
13 stycznia Sejm przyjął projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości,...»
E-doręczenia nieco później

E-doręczenia coraz bliżej

19 czerwca 2023      TAGI:      
W dniu 7.06.2023 r. został opublikowany w dzienniku ustaw komunikat Ministra Cyfryzacji...»
Wykluczenie cyfrowe seniorów

Wykluczenie cyfrowe seniorów

19 czerwca 2023      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich, zaniepokojony skutkami prawnymi zjawiska wykluczenia cyfrowego...»
) Żywienie seniorów w domach opieki – planowanie i organizacja posiłków

Żywienie seniorów w domach opieki – planowanie i organizacja posiłków (bezpłatne szkolenie online)

02 maja 2023      TAGI:         
Racjonalne żywienie osób starszych jest jednym z głównych czynników wpływających...»
Wiktoria111 » 20 kwietnia 2024, 13:01

Praca a wiek - badania

ewulka0904 » 19 kwietnia 2024, 14:34

czy proporcjonanie liczy zwroty?