Partnerzy

      Newsy

Ubóstwo o twarzy dziecka…

Rybnik. 10% rodziców niej jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb swoich dzieci. 7% nie zawsze może zapewnić dziecku 3 posiłków dziennie. 5% nie wykupuje dzieciom lekarstw. Bo nie ma za co.

Bieda wśród dzieci to nie jest temat ani łatwy, ani tym bardziej popularny. Istnienie tak poważnego problemu często jest bagatelizowane i niedostrzegane zarówno wśród mieszkańców, jak i włodarzy europejskich miast. Raport Komisji Europejskiej dotyczący sytuacji materialnej europejczyków jest bezwzględny również dla Polski. W naszym kraju aż 29% dzieci żyje w biedzie. Ten wskaźnik daje Polsce niechlubne pierwsze miejsce wśród innych krajów należących do Unii Europejskiej.

– Projekt „Równe Szanse” rozpoczął się od przeprowadzenia wstępnych badań w rybnickich szkołach podstawowych – mówi Agnieszka Zielonka-Mitura, koordynatorka projektu – uznaliśmy, że badania będą nie tylko punktem wyjścia do kolejnych działań, ale także początkiem społecznej dyskusji. Bo bieda to temat bardzo trudny, o którym bardzo wiele osób mówić nie chce, udając, że przecież u nas jest w porządku. A niestety – nie jest.

Wyniki badań świadczą same za siebie. Wśród 150 rodziców dzieci ze szkół podstawowych aż 10% przyznało, że nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb swoich dzieci: ubrań i butów adekwatnych do pogody, kompletu książek do szkoły, udziału w dodatkowych zajęciach czy wyjazdów na szkolne wycieczki. 7% nie zawsze może zapewnić dziecku trzy posiłki dziennie, a 5% rodziców nie wykupuje lekarstw swoim dzieciom, nawet kiedy uważa to za niezbędne. Wszyscy badani nauczyciele napisali, że w ich szkole problem biedy wśród dzieci istnieje. – Wiemy, że wyniki tych badań są zaniżone i że jest to spowodowane trudnością tematu. Podejmując się go mieliśmy świadomość, że nie będzie łatwo i że to dopiero początek. Większość ludzi po prostu wstydzi się swojej sytuacji materialnej lub uważa, że to prywatna sprawa, w którą nie powinni się wtrącać – informuje Zielonka-Mitura. Dodaje też, że niektóre wyniki są wręcz zatrważające: – aż 13% rodziców uważa, że dzieciom wystarczy wykształcenie zawodowe, a 7%, że gimnazjalne. W sumie to aż 20% badanych! Przecież to, co myślą i jak żyją rodzice, przekłada się niestety na życie i myślenie ich dzieci! Nie ma się więc co dziwić, że biedniejsze dzieci często gorzej się uczą i są mniej aktywne niż ich bardziej zamożni rówieśnicy.

W obszernym raporcie z badań, który udostępniamy tutaj  można znaleźć jeszcze wiele interesujących i zarazem niepokojących wyników. – Raport ma służyć także jako punkt wyjścia do tworzonej właśnie koncepcji funduszu stypendialnego – mówi koordynatorka projektu. – Bezpośrednio po opracowaniu raportu rozpoczęliśmy cykl spotkań z rodzicami, nauczycielami i rybniczanami, podczas których rozmawiamy o możliwych sposobach zmniejszenia skali tego problemu. W konsultacjach biorą udział także przedstawicielki rybnickiego Urzędu Miasta i Ośrodka Pomocy Społecznej, których wiedza i doświadczenie bardzo nam pomaga. I choć projekt powoli się kończy, to wciąż jeszcze można dzielić się z nami swoimi uwagami, spostrzeżeniami, pomysłami.

Projekt „Równe Szanse” jest realizowany w związku z Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym dzięki finansowaniu Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Szczegółowe informacje o podjętych działaniach można uzyskać w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku (ul. J.F.Białych 7), a także telefonicznie: 32 739 55 12 i mailowo: [email protected]

opac. ops.pl angoc

Komentarze Ubóstwo o twarzy dziecka… (0)

      2 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Prawo do prywatności a wizerunki dzieci w Internecie

Prawo do prywatności a wizerunek dziecka w internecie

10 lipca 2024      TAGI:   
UODO wspólnie z Fundacją Orange wydał poradnik pt. „Wizerunek dziecka w internecie....»
Centralny rejestr pieczy zastępczej

NIK o domach dziecka i rodzinach zastępczych

18 kwietnia 2023      TAGI:         
NIK, zaniepokojona niewielkim przyrostem wskaźnika deinstytucjonalizacji, tj. procentowego...»

Rzecznik Praw Dziecka za ochroną dzieci od wnoszenia opłaty za pobyt krewnego w domu pomocy

08 lutego 2017      TAGI:      
Rzecznik Praw Dziecka zwraca uwagę, że w obecnym stanie prawnym obowiązek ponoszenia...»

Ila NAS, tyle TALENTÓW! Konkurs wakacyjny dla rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka

02 czerwca 2009     
 Fundacja Ernst & Young zaprasza rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka...»

Dzieci nadal będą trafiać do domów dziecka

11 lutego 2009     
Rodziny zastępcze nie chcą całkowitego zaprzestania prac nad nową ustawą. Zdaniem...»

Domy Dziecka w Polsce

19 lutego 2009     
W domach dziecka wyrok odsiaduje 30 tys. dzieci, a co roku trafia tam kolejne 5 tysięcy...»