Newsy

Holendrzy dla Domu Dziecka w Polsce

Stedelijk Dalton Liceum z Dordrecht, którzy przyjechali do Polski ze swoimi wychowawcami.

Holendrzy po raz trzeci opanowali Bodzewo

Uczniowie z Holandii przyjechali do Polski wraz z 10. wychowawcami do powiatu gostyńskiego, realizując trzecią edycję polsko – holenderskiego projektu szkoły z Dordrecht i Domu Dziecka w Bodzewie, wspieranego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Uczestnicy projektu z Holandii wykonywali prace społeczne, a jednocześnie nawiązywali kontakty ze swoimi polskimi rówieśnikami i poznawali polską kulturę.

Holenderska młodzież w ramach realizacji programu szkolnego przepracowuje corocznie blisko sto godzin prac społecznych, ucząc się wrażliwości społecznej i pomocy innym. Uczniowie z Dordrecht, dzięki wspólnemu projektowi, wykonali wiele działań: przygotowali teren pod ogródek warzywny i postawili oranżerię oraz ogrodzenie wokół ogródka, wykonali nasadzenia ponad 100 drzewek i krzewów na klombach i wokół ogrodzenia w parku przy bodzewskim pałacyku, złożyli nowe łóżka zakupione w IKEI wraz z kompletami pościeli oraz stoły i krzesła – łącznie ponad 100 sztuk, zmontowali stół do mini hokeja i trampolinę na placu zabaw, przygotowali i wystawili spektakl muzyczny dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Rogowie. Prace te zostały wykonane wspólnie z wychowankami i kadrą bodzewskiej placówki.

Warte podkreślenia jest to, że meble, pościel, urządzenia do gier, drzewa i krzewy do upiększenia parku oraz żywność dotarły do wychowanków Domu Dziecka jako rezultat akcji zorganizowanej w Holandii. Środki na realizację projektu pozyskali goście z Holandii od sponsorów. W tym celu zorganizowali m.in. pływanie sponsorowane, polegające na tym, że za każdego ucznia szkoły z Dordrecht, który wziął udział w zawodach w pływaniu, sponsorzy wpłacali określoną kwotę. Zebrano w ten sposób 10 000 euro.

Każdy z holenderskich uczniów przywiózł ze sobą paczkę dla swojego podopiecznego z Domu Dziecka w Bodzewie. Młodzież holenderska i polska po pracy spędzała czas na wspólnych zabawach i rozgrywkach sportowych. Były też przygotowane przez stronę polską pokazy walk rycerstwa średniowiecznego i mini warsztaty muzyczne. Wspólnie bawiono się też nad jeziorem oraz przy ognisku.

Uczestników projektu odwiedził Wicestarosta Gostyński. Obejrzał wyniki rezultaty prac. Na spotkaniu kadry projektu Janusz Sikora oraz Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu, podziękowali Holendrom, w imieniu władz powiatu za wspieranie bodzewskiej placówki i jej wychowanków. Podziękowania te skierowali na ręce Allise Bolke, kierownika grupy organizującej przyjazd do Bodzewa. Specjalne wyróżnienie otrzymał Martin de Bruijn – pedagog z Dordrecht i wieloletnie przyjaciel bodzewskiej placówki za pozyskiwanie sprzętu rehabilitacyjnego dla podopiecznych PCPR w Gostyniu. Wicestarosta wręczył też Holendrom płyty z utworami Fryderyka Chopina.

Słowa uznania za zorganizowanie pobytu Holendrów i przeprowadzenie wspólnego projektu należą się dyrektorowi Karolinie Dolacie, jej zastępcy Dariuszowi Marcinkowskiemu oraz wychowawcom i pracownikom Domu Dziecka w Bodzewie.

źródło: www.epcpr.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Holendrzy dla Domu Dziecka w Polsce (0)

      1 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Trwa nabór do trzeciej edycji pierwszego w Polsce programu MBA dedykowanego pomocy społecznej!

23 stycznia 2024      TAGI:         
Uczelnia Korczaka uruchamia III edycję studiów podyplomowych MBA dedykowanych profesjom...»
Opłata za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej a odmowa podpisania umowy

Opłata za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej a odmowa podpisania umowy

09 sierpnia 2023      TAGI:      
Problematyka wnoszenia odpłatności za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej...»
Posiłek w szkole i w domu z nowymi kryteriami

Posiłek w szkole i w domu z nowymi kryteriami

12 stycznia 2023      TAGI:      
W dniu 30.12.2022 r. została opublikowana uchwała nr 264 Rady Ministrów z dnia 28grudnia...»
Koszty pobytu opiekuna w ramach leczenia uzdrowiskowego dziecka

Koszty pobytu opiekuna w ramach leczenia uzdrowiskowego dziecka

19 lutego 2024      TAGI:      
Rzecznik Praw Obywatelskich, zaniepokojony wpływającymi skargami rodziców w sprawie...»
Kongres Praca. Sytuacja osób starszych na rynku pracy w Polsce

„Kongres Praca. Sytuacja osób starszych na rynku pracy w Polsce”

19 czerwca 2023      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego...»