Newsy

Holendrzy dla Domu Dziecka w Polsce

fot. ePCPR
Przez cały tydzień (15-20 maja) Dom Dziecka w Bodzewie rozbrzmiewał różnymi językami. Obok polskiego słychać było język holenderski, angielski i niemiecki. Działo się tak za sprawą grupy 36. młodych Holendrów – uczniów Stedelijk Dalton Liceum z Dordrecht, którzy przyjechali do Polski ze swoimi wychowawcami.

Holendrzy po raz trzeci opanowali Bodzewo

Uczniowie z Holandii przyjechali do Polski wraz z 10. wychowawcami do powiatu gostyńskiego, realizując trzecią edycję polsko – holenderskiego projektu szkoły z Dordrecht i Domu Dziecka w Bodzewie, wspieranego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Uczestnicy projektu z Holandii wykonywali prace społeczne, a jednocześnie nawiązywali kontakty ze swoimi polskimi rówieśnikami i poznawali polską kulturę.

Holenderska młodzież w ramach realizacji programu szkolnego przepracowuje corocznie blisko sto godzin prac społecznych, ucząc się wrażliwości społecznej i pomocy innym. Uczniowie z Dordrecht, dzięki wspólnemu projektowi, wykonali wiele działań: przygotowali teren pod ogródek warzywny i postawili oranżerię oraz ogrodzenie wokół ogródka, wykonali nasadzenia ponad 100 drzewek i krzewów na klombach i wokół ogrodzenia w parku przy bodzewskim pałacyku, złożyli nowe łóżka zakupione w IKEI wraz z kompletami pościeli oraz stoły i krzesła – łącznie ponad 100 sztuk, zmontowali stół do mini hokeja i trampolinę na placu zabaw, przygotowali i wystawili spektakl muzyczny dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Rogowie. Prace te zostały wykonane wspólnie z wychowankami i kadrą bodzewskiej placówki.

Warte podkreślenia jest to, że meble, pościel, urządzenia do gier, drzewa i krzewy do upiększenia parku oraz żywność dotarły do wychowanków Domu Dziecka jako rezultat akcji zorganizowanej w Holandii. Środki na realizację projektu pozyskali goście z Holandii od sponsorów. W tym celu zorganizowali m.in. pływanie sponsorowane, polegające na tym, że za każdego ucznia szkoły z Dordrecht, który wziął udział w zawodach w pływaniu, sponsorzy wpłacali określoną kwotę. Zebrano w ten sposób 10 000 euro.

Każdy z holenderskich uczniów przywiózł ze sobą paczkę dla swojego podopiecznego z Domu Dziecka w Bodzewie. Młodzież holenderska i polska po pracy spędzała czas na wspólnych zabawach i rozgrywkach sportowych. Były też przygotowane przez stronę polską pokazy walk rycerstwa średniowiecznego i mini warsztaty muzyczne. Wspólnie bawiono się też nad jeziorem oraz przy ognisku.

Uczestników projektu odwiedził Wicestarosta Gostyński. Obejrzał wyniki rezultaty prac. Na spotkaniu kadry projektu Janusz Sikora oraz Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu, podziękowali Holendrom, w imieniu władz powiatu za wspieranie bodzewskiej placówki i jej wychowanków. Podziękowania te skierowali na ręce Allise Bolke, kierownika grupy organizującej przyjazd do Bodzewa. Specjalne wyróżnienie otrzymał Martin de Bruijn – pedagog z Dordrecht i wieloletnie przyjaciel bodzewskiej placówki za pozyskiwanie sprzętu rehabilitacyjnego dla podopiecznych PCPR w Gostyniu. Wicestarosta wręczył też Holendrom płyty z utworami Fryderyka Chopina.

Słowa uznania za zorganizowanie pobytu Holendrów i przeprowadzenie wspólnego projektu należą się dyrektorowi Karolinie Dolacie, jej zastępcy Dariuszowi Marcinkowskiemu oraz wychowawcom i pracownikom Domu Dziecka w Bodzewie.

źródło: www.epcpr.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      5 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

„Posiłek w szkole i w domu”

Program „Posiłek w szkole i w domu” a zdalna nauka

16 listopada 2020      TAGI:         
Tytułowy program „Posiłek w szkole i w domu” stanowi jedną z form wsparcia oferowaną...»
Co z asystenturą rodziny?

Co dalej z asystenturą rodziny w Polsce?

07 sierpnia 2020      TAGI:         
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej alarmuje, żeczęść...»
Rodzic a adaptacja dziecka w żłobku w czasie epidemii

Rodzic a adaptacja dziecka w żłobku w czasie epidemii

03 września 2021      TAGI:         
Rzecznik Praw Dziecka, zaniepokojony możliwością ograniczenia obecności rodzica...»
Senior będzie musiał zostać w domu!

Senior będzie musiał zostać w domu!

26 października 2020      TAGI:         
W dniu 23.10.2020 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23października...»
Przeciwdziałanie przemocy wobec dziecka

Jak postępować w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka – instrukcja

27 kwietnia 2020      TAGI:         
Czas epidemii oraz związana z nią izolacja społeczna zdaje się wzmagać zjawisko...»
Phantum » 26 września 2021, 00:28

dobrowolne alimenty - czy to dochód?

Soulja » 25 września 2021, 23:40

czy odliczacie koszty przychodu

Agnes2021 » 25 września 2021, 22:32

Dzienny Dom Senior+

ewa2007 » 25 września 2021, 15:31

pomoc w wyliczeniu