Partnerzy

      Newsy

Odpowiedzialność odszkodowawcza gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego

Gminy coraz częściej narzekają na kłopoty finansowe. Rządzący w ramach procesu decentralizacji "problemów" zwykle przekazują gminom zadania publiczne do wykonania, mniej troszcząc się o  finansową stronę ich realizacji. Przykładem jest art. 18 ust. 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r., Nr 31, poz. 266, dalej: u.o.p.l.). W myśl tego przepisu, jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze do gminy.

Jeśli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku Sądu,  to na podstawie art. 417 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z poźn. zm., dalej k.c.) właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze do gminy.

Uzyskanie wyroku eksmisyjnego nie jest dzisiaj problemem. Wystarczy, że właściciel lokalu nie później niż na miesiąc na przód, na koniec miesiąca kalendarzowego wypowie stosunek najmu z powodu zwłoki z zapłatą czynszu za co najmniej trzy pełne okresy płatności (art. 11 ust. 2 pkt. 2 u.o.p.l.) a mechanizm prawny zostanie uruchomiony. Wcześniej, właściciel lokalu jest zobowiązany do uprzedzenia lokatora na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności.

Jednak wypowiedzenie nie może nastąpić, jeśli gospodarstwo domowe lokatora wykazuje, że osiąga dochody na poziomie umożliwiającym ubieganie się w danej gminie o wynajęcie lokalu socjalnego i właściciel nie zaproponował lokatorowi zawarcia ugody zapłaty zaległych i bieżących należności (art. 12 ust. u.o.p.l.). Ugoda wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności i powinna być zawarta w ciągu miesiąca od przedłożenia lokatorowi na piśmie propozycji warunków ugody. W razie nie wykonania ugody przez lokatora właściciel może od niego dochodzić zaległych należności objętych ugodą do wysokości kwot określonych w ugodzie (art. 12 ust. 9 u.o.p.l.). Właściciel może żądać od tej osoby, w myśl art. 222 § 1 k.c. , ażeby mieszkanie zostało mu wydane, ponieważ uprawnienie najemcy do władania rzeczą (lokalem) wygasło, z powodu braku stosownego tytułu prawnego.

Pełna treść artykułu dostępna jest tutaj [ https://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/odpowiedzialnosc-odszkodowawcza-gminy-za-niedostarczenie-lokalu-socjalnego ]

Więcej na temat pomocy społecznej w jednostkach samorządu terytorialnego w Serwisie Samorządowym Wolters Kluwer Polska www.samorzad.LEX.pl

oprac. ops.pl angoc 

Komentarze Odpowiedzialność odszkodowawcza gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego (0)

      5 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Klub Pracownika Socjalnego

13 marca 2012      TAGI:   
Otwarcie Klubu Pracownika Socjalnego w Warszawie nastąpi 20 marca 2012 roku. Jest toszczególny...»

Z orzecznictwa sądów administracyjnych – rozstrzygnięcia sporu w zakresie kontraktu socjalnego

21 lutego 2017      TAGI:      
W celu określenia sposobu współdziałania w rozwiązywaniu problemów osoby lub rodziny...»

Rada gminy nie decyduje o składzie zespołu interdyscyplinarnego

14 października 2011     
Radzie gminy nie przysługują jakiekolwiek kompetencje do określenia w sposób wiążący...»

”Gminy sfinansują opiekę zastępczą”

20 stycznia 2010     
Według socjologa, profilaktyka w środowisku rodzin biologicznych będzie realizowana...»

Gminy kontra bieda 2010

03 listopada 2010     
Wydawnictwo MEDD wydało książkę pt. "Gminy kontra bieda 2010". Zawiera...»

Wikipedia: Dzień Pracownika Socjalnego

08 października 2009     
Dzień Pracownika Socjalnego obchodzony w Polsce tradycyjnie 21 listopada każdego roku...»