Newsy

O zamiarze stałego pobytu decyduje
wola osoby a nie jej zameldowanie

 
O zamiarze stałego pobytu decyduje wola osoby
a nie jej zameldowanie (
akt I OW 24/11, LEX nr 795299 )

Wójt gminy, reprezentowany przez kierownika gminnego ośrodka pomocy społecznej zwrócił się do NSA o rozstrzygnięcie sporu o właściwość powstałego pomiędzy nim a prezydentem miasta – dyrektorem miejskiego ośrodka pomocy społecznej w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpoznania wniosku w sprawie przyznania świadczenia z pomocy społecznej w formie dofinansowania pobytu wnioskodawczyni w domu pomocy społecznej.

Wnioskodawczyni będąc na stałe zameldowana w mieszkaniu konkubenta córki, wystąpiła do miejskiego ośrodka pomocy społecznej o dofinansowanie pobytu w domu pomocy społecznej. W wyniku przeprowadzonego wywiadu środowiskowego ustalono, że wnioskodawczyni przebywa w domu pomocy społecznej na podstawie umowy cywilnoprawnej i w związku z tym jest zameldowana na pobyt czasowy na terenie innej gminy. Wnioskodawczyni podkreśliła, że zameldowanie na terenie innej gminy związane jest jedynie z miejscem korzystania przez nią ze świadczeń pomocy społecznej (w formie usług polegających na całodobowej opiece pielęgnacyjnej i rehabilitacyjnej w domu opieki społecznej wraz z żywieniem, sprzątaniem i praniem), a nie z miejscem jej zamieszkania.

NSA rozpatrując skargę stwierdził, iż spór, jaki zaistniał pomiędzy wójtem gminy, reprezentowanym przez kierownika gminnego ośrodka pomocy społecznej a prezydentem miasta – dyrektorem miejskiego ośrodka pomocy społecznej był sporem o właściwość i dotyczył wskazania organu właściwego do rozpoznania wniosku o przyznanie dopłaty za pobyt jej w domu pomocy społecznej.

Pełna treść omówienia orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego
dostępna jest tutaj

www.samorzad.LEX.pl

oprac. ops.pl angoc

Komentarze O zamiarze stałego pobytu decyduje
wola osoby a nie jej zameldowanie (0)

      2 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

placówki dziennego pobytu

Placówki dziennego pobytu będą otwarte!

22 maja 2020      TAGI:         
Już od 24 maja będzie możliwość otwarcia placówek dziennego pobytu – tj. placówek...»

Szczegóły programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”

30 września 2019      TAGI:         
Dotychczas na łamach serwisu informowaliśmy o nowym programie Ministerstwa Rodziny,...»

MRPiPS: Osoby nieformalnie wychowujące dziecko – bez pomocy państwa

18 kwietnia 2019      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony problemem prawnych ograniczeń w dostępie...»

Osoby niepełnosprawne mogą wchodzić z psem do urzędów i sklepów

23 czerwca 2009     
Osoba niepełnosprawna może wejść z psem przewodnikiem do banku, urzędu, szkoły...»

Przepisy dyskryminują osoby otrzymujące dodatek dla samotnego rodzica

21 kwietnia 2009     
Niepełne rodziny korzystające ze świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego są w lepszej...»

Jak integrować osoby wykluczone społecznie ze środowioskiem lokalnym – wizyta studyjna w MOPS Katowice

05 lipca 2010     
Witam serdecznie, Gorąco zapraszam  zainteresowanych pracowników socjalnych, pracowników...»