Partnerzy

      Newsy

Zaproszenie dla autorów, zbieramy materiały do kolejnego numeru „Forum. O bezdomności bez lęku”


Nowy numer periodyku poświęcony będzie zagadnieniu mieszkalnictwa. Nie ulega wątpliwości, że problemy mieszkaniowe i związane z nimi zjawisko wykluczenia mieszkaniowego to najważniejsze czynniki, z jednej strony prowadzące do bezdomności, z drugiej kluczowe dla procesu wychodzenia z bezdomności. Wydaje się, że mieszkalnictwo w literaturze i dyskursie o bezdomności pojawia się stosunkowo rzadko.

Rozpatrując problem wychodzenia z bezdomności wskazać należy, iż proces integracji ze społeczeństwem wymaga nie tylko przejścia terapii, nabycia odpowiednich umiejętności czy aktywności na rynku pracy, ale przede wszystkim realnej perspektywy na własne mieszkanie. Mówią o tym same osoby bezdomne wskazując, że posiadanie własnego mieszkania bądź pomoc w jego uzyskaniu to najważniejsze potrzeby osób bezdomnych w procesie reintegracji zawodowej i społecznej. Rzeczywistość pokazuje jednak, że mieszkalnictwo stanowi największy problem.

W Polsce brakuje mieszkań, w których ludzie bezdomni rokujący na powrót do społeczeństwa mogliby funkcjonować i z powodzeniem wyjść z zaklętego kręgu bezdomności. Doświadczenie realizacji wielu projektów aktywizacyjnych z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego (IW EQUAL, PO KL) ukazują, że w przypadku ludzi bezdomnych nie wystarczy wesprzeć proces edukacji i zatrudnienia, ale aby odzyskać samodzielność życiową konieczne jest włączenie komponentu mieszkaniowego.

Posiadanie własnej przestrzeni, mieszkania gwarantującego prywatność i umożliwiającego nawiązywanie właściwych relacji społecznych jest jedną z elementarnych potrzeb związanych z poczuciem bezpieczeństwa. Bez zaspokojenia niniejszej potrzeby, niekiedy trudno jest oczekiwać od ludzi pozbawionych domu rozwoju potrzeb związanych z edukacją i pracą czy rozwoju perspektywicznego myślenia. Wiele z dotychczas realizowanych projektów właśnie z tego powodu okazywało się nieudana.

Znaczna część osób bezdomnych, podejmujących pracę, uczących się i podnoszących swoje kwalifikacje, wychodzących z uzależnienia, ze względu na brak opcji mieszkaniowych pozostaje w placówkach. Ludzie bezdomni bardzo rzadko podejmują zatrudnienie, które umożliwia pozyskanie i utrzymanie własnego mieszkania. Sytuacja ta powoduje poczucie beznadziejności, zmniejsza wiarę także w to, że warto się starać i funkcjonować samodzielnie. Co więcej, sytuacja ta jest niedopuszczalna ze względów ekonomicznych.

Pozostawanie w placówkach ludzi bezdomnych zdolnych do samodzielnej lub delikatnie wspieranego funkcjonowania w środowisku, generuje wielkie koszty ekonomiczne.

Przykładowo na Pomorzu zaledwie około 5% osób bezdomnych zamieszkuje mieszkania wspierane, dla przykładu w Danii czy Finlandii około 60% populacji osób bezdomnych korzysta z różnych form mieszkalnictwa wspieranego.

W Polsce potrzebujemy pilnych inwestycji nie w nowe, strzeżone, chronione i grodzone osiedla mieszkaniowe, ale w mieszkalnictwo społeczne. Tymczasem w Polsce nadal nieuporządkowana pozostaje kwestia polityki mieszkaniowej.

Adres redakcji "Forum. O bezdomności bez lęku"

ul. Ks. Józefa Zator Przytockiego 4
80-245 Gdańsk Wrzeszcz
telefon/faks: 058 341-17-20
telefon komórkowy 512-307-242
e-mail: [email protected]
strona internetowa: www.pfwb.org.pl

Redaktorzy:
Łukasz Browarczyk
Maciej Dębski
tel. 58 341-17-20
e-mail: [email protected]
e-mail: [email protected]

oprac. ops.pl angoc

Komentarze Zaproszenie dla autorów, zbieramy materiały do kolejnego numeru „Forum. O bezdomności bez lęku” (0)

      4 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Spotkanie założycielskie Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności

16 maja 2013     
Celem Federacji jest kreowanie, opiniowanie i wdrażanie polityki społecznej w zakresie...»

Zaproszenie na konferencję w Bytomiu

15 lutego 2012     
w dniu 2 marca 2012r. Stowarzyszenie Pomocna Dłoń w Bytomiu, wspólnie z Wydziałem...»

Programu wspierającego rozwiązywanie problemu bezdomności – wyniki konkursu

29 kwietnia 2016      TAGI:      
W dniu 28.04.2016 r. zostały ogłoszone wyniki otwartego konkursu w ramach „Programu...»

Zaproszenie na seminarium ISP dot. standardów funkcjonowania CISów, KISów i ZAZów

15 kwietnia 2010     
Instytut Spraw Publicznych w ramach projektu partnerskiego „Zintegrowany system...»

OLSZTYN: Regionalne spotkanie informacyjne dotyczące konkursu na pilotaż w sprawie bezdomności

21 marca 2011     
Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności...»

Polskie Forum Integracyjne

24 lipca 2011     
Jest już dostępna publikacja pt. "Dyskusja o integracji. Wybór tekstów Polskiego...»