Partnerzy

      Czytelnia         

Problem bezdomności w Polsce

Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” w zakresie standaryzacji pracy z osobami bezdomnymi oraz tworzenia modelu „Gminnego Standardu Wychodzenia z Bezdomności” GSWB.

Jednymi z produktów pierwszej fazy projektu systemowego 1.18 „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” w zadaniu (nr 4) w zakresie standaryzacji pracy z bezdomnymi w tym: opracowanie modelu „Gminnego Standardu Wychodzenia z Bezdomności” są obszerne publikacje z zakresu bezdomności: Raport z fazy diagnozy. Kondycja i dobre praktyki pomocy ludziom bezdomnym w sześciu obszarach: streetworking, praca socjalna, mieszkalnictwo i pomoc doraźna, partnerstwa lokalne, zdrowie, zatrudnienie i edukacja oraz Problem bezdomności w Polsce. Wybrane aspekty – diagnoza Zespołu Badawczego. Obie to prace stworzone przez grupy ekspertów, praktyków i teoretyków danych dziedzin.

Pierwsza publikacja – Raport z fazy diagnozy – łącznie pracowało nad nią niemal 100 ekspertów z różnych sektorów oraz badaczy z całej Polski. Niniejszy raport jest pierwszym zbiorowym opracowaniem tak kompleksowo podsumowującym kilkunastoletnie funkcjonowanie systemu polityki społecznej wobec zjawiska bezdomności. W ramach diagnozy skatalogowane zostały istniejące dzisiaj doświadczenia, formy pomocy oraz programy w zakresie streetworkingu, pracy socjalnej, mieszkalnictwa i zakwaterowania, pomocy doraźnej, zdrowia, partnerstwa, a także rynku pracy i edukacji. Zebrane, uspójnione i przeanalizowane zostały istniejące i realizowane w Polsce filozofie, modele, metody i standardy w zakresie rozwiązywania problemu bezdomności. Całość raportu obejmuje nie tylko problematykę integracji społecznej ludzi bezdomnych, ale także zagadnienie interwencji oraz prewencji bezdomności, jako niezbędnych elementów systemu rozwiązywania problemu bezdomności. (…) Zadanie realizowane jest przez partnerstwo sześciu dużych, doświadczonych organizacji pozarządowych, które reprezentują szerokie spektrum poglądów, metod pracy z ludźmi bezdomnymi. Prócz zaangażowania partnerów z trzeciego sektora podkreślenia wymaga fakt włączenia w prace licznego grona ekspertów sektora publicznego zajmujących się tą problematyką, a także środowiska badaczy. Takie podejście stanowi praktyczny przykład partycypacyjnego rozumowania, to znaczy angażowania środowisk znajdujących się możliwie blisko problemu (praktyków i teoretyków) w prace zmierzające do tworzenia katalogu działań składających się na różnorodne ścieżki wychodzenia z bezdomności.

Natomiast drugą publikację – Problem bezdomności w Polsce – „opracowaną przez Zespół Badawczy należy traktować z jednej strony jako swoistego rodzaju teoretyczne spojrzenie na problem bezdomności w Polsce, z drugiej zaś jako bezpośredni wstęp do treści zawartych w poszczególnych raportach grup eksperckich: ds. zdrowia, pracy socjalnej, streetworkingu, zatrudnienia i edukacji, partnerstw lokalnych oraz mieszkalnictwa. Swoim zasięgiem diagnoza ta dotyka problemów, które nie były podejmowane przez żadną z wyżej wymienionych grup, proponując poruszanie się w obszarze bezdomności na nieco innym poziomie. (…) Treści spisane przez poszczególnych autorów nie wyczerpują problematyki”.

Raport z fazy diagnozy [ tutaj ].pdf

Problem bezdomności w Polsce [ tutaj ].pdf

źródło: Paweł, PFWB
www.pfwb.org.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Problem bezdomności w Polsce (0)

      2 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Praca socjalna z osobami w kryzysie bezdomności

„Praca socjalna z osobami w kryzysie bezdomności, opuszczającymi jednostki penitencjarne, uzależnionymi”

21 marca 2022      TAGI:         
Wydawnictwo Difin po raz kolejny oddaje w ręce czytelnika publikację zgoła praktyczną,...»
Formy opieki długoterminowej nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi w Polsce

„Formy opieki długoterminowej nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi w Polsce” (Wydawnictwo Difin)

09 listopada 2022      TAGI:         
Wydawnictwo Difin oddaje w ręce czytelnika książkę podejmującą szeroko rozumianą...»

Oblicza biedy w Polsce

04 stycznia 2012     
Mamy wielką przyjemność zaprezentować Państwu książkę pt. "Oblicza biedy wewspółczesnej...»
Aplikacje mobilne wspierające zdrowie i niezależność

Aplikacje mobilne wspierające zdrowie i niezależność

30 stycznia 2025      TAGI:      
Aplikacje mobilne stały się kluczowym elementem wspierania zdrowia i niezależności...»
Rusza druga tura naborów w ramach Inwestycji C2.1.3 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Celem programu jest zwiększenie liczby osób posiadających podstawowe kompetencje cyfrowe.

Społeczeństwo wykluczone cyfrowo 65+: wyzwania i rozwiązania

07 stycznia 2025      TAGI:         
Rozwój technologii cyfrowych w ostatnich dekadach zrewolucjonizował niemal każdy...»
Pedagogiczne aspekty pracy asystenta rodziny

„Pedagogiczne aspekty pracy asystenta rodziny” (Wydawnictwo Difin)

21 marca 2024      TAGI:         
Najnowsza książka autorstwa Izabeli Krasiejko oraz Małgorzaty Ciczkowskiej-Giedziun...»