Newsy

Pikieta przed MPiPS


W ramach Ogólnopolskich Dni Protestu organizowanych przez trzy centrale związkowe (NSZZ \”Solidarność\”, FZZ oraz OPZZ) pod hasłem \”Dość lekceważenia społeczeństwa\”, w dniu 11 września br. przed Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej miała miejsce jedna z kilku zorganizowanych w tym dniu w Warszawie pikiet związkowych.

Najliczniejszą grupę wśród protestujących przed Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej pracowników pomocy społecznej stanowili związkowcy z Częstochowy. Widoczny był duży banner zakładowej organizacji związkowej NSZZ \”Solidarność\” MOPS Częstochowa oraz nie mniejszy banner Krajowej Sekcji Pracowników Pomocy Społecznej NSZZ \”Solidarność\”. Byli obecni pracownicy socjalni z Warszawy m.in. związkowcy z OPS Wola i Ursynów – w tym przedstawiciele Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.O problemach pracowników pomocy społecznej w Polsce z podestu ustawionego przed ministerstwem mówiła, korzystając z mikrofonu i nagłośnienia, do wszystkich zebranych – Pani Jolanta Ziółkowska z Sekcji Krajowej Pracowników Pomocy Społecznej NSZZ \”Solidarność\”. (Pełna treść wystąpienia – skan PDF)

Mówczyni zwróciła w swym wystąpieniu uwagę m.in. na zagrożenia wynikające z planowanej prywatyzacji sektora pomocy społecznej  – zgodnie z założeniami do nowej ustawy o pomocy społecznej. W kontekście planowanych zmian, wspomniała historię pracowników i związkowców zlikwidowanego Ośrodka Pomocy Społecznej i Śródmiejskiego Ośrodka Opiekuńczego w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy, gdzie zmniejszono o połowę personel obsługujący zadania pomocy społecznej, tworząc Centrum Pomocy Społecznej im. prof. Andrzeja Tymowskiego. Wyraziła również zaniepokojenie wobec działań Ministra Pracy i Polityki Społecznej – Władysława Kosiniak-Kamysza.

Wśród protestujących byli pracownicy z kilku innych branż reprezentujący trzy centrale związkowe. Widoczne były transparenty i bannery pracowników bankowości, energetyki, handlu, ZUS i Wedla. W publicznych wystąpieniach liderów trzech central związkowych zwracano uwagę na pogarszające się warunki pracy i życia w Polsce – wydłużony wiek emerytalny, niskie płace, mobbing, śmieciowe umowy o pracę, emigracja zarobkowa, brak wrażliwości społecznej władzy.

Więcej na ten temat w serwisie ops.pl

Wystąpienie członka Rady Sekcji Krajowej Pracowników Pomocy Społecznej NSZZ \”Solidarność\” przed Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie w dniu 11 września 2013r. – w ogólnopolskich dniach protestu związków zawodowych.
Treść wystąpienia  Pani Jolanty Ziółkowskej z  Sekcji Krajowej Pracowników Pomocy Społecznej NSZZ \”Solidarność\” – skan (PDF)

Video relacja z Pikiety 

Fotoreportaż…


Ogólnopolskie Dni Protestu

Polecamy również relację opublikowaną
na stronie ZZP OPS Ursynów m. st. Warszawy 

źródło: info. własna
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      5 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Apel o 500+ przed świętami

15 grudnia 2017      TAGI:      
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciła się z apelem do do wójtów,...»

Nowelizacja Kodeksu karnego – skuteczniejsza ochrona dzieci przed przemocą

28 marca 2017      TAGI:         
Dużymi krokami zbliża się nowelizacja Kodeksu karnego. Docelowo zakłada ona podwyższenie...»

Dziecko lepiej chronione przed wydaniem z Polski

12 stycznia 2018      TAGI:      
W dniu 10 stycznia zostały uchwalone przepisy, które docelowo mają lepiej chronić...»

RPD o reprezentacji praw dziecka przed sądem

06 listopada 2017      TAGI:      
Trwają prace nad ustawą o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy...»

Ministerstwo ostrzega przed oszustami!

21 sierpnia 2017      TAGI:      
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wydało komunikat ostrzegający przed...»