Partnerzy

      Newsy

Nowa forma pracy terapeutycznej – bezpłatny podręcznik i szkolenia

Stowarzyszenie POMOST z Łodzi realizuje projekt unijny, którego celem jest opracowanie NOWEJ formy AKTYWIZACJI osób chorujących psychicznie. Podręcznik jest już GOTOWY. Można go otrzymać w wersji elektronicznej oraz papierowej. Dostępne są również BEZPŁATNE SZKOLENIA.

Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół POMOST (www.pomost-lodz.org) od marca 2012r. realizuje innowacyjny projekt unijny pt. „Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie”. Projektodawca, na bazie własnych doświadczeń, przyjął założenie, że podejmowanie przez osoby chorujące pracy wolontarystycznej może skutecznie aktywizować te osoby i być doskonałą formą integracji z ogółem społeczeństwa.

Adresatami projektu są przede wszystkim Środowiskowe Domy Samopomocy (w szczególności typ A), ale również DPSy, WTZty (w zależności od profilu), szpitalne Oddziały Dzienne i inne placówki, instytucje i organizacje pozarządowe, które na co dzień zajmują się aktywizacją społeczno zawodową osób chorujących psychicznie będących w takim stanie zdrowia, który pozwala im na podejmowanie prostych lub bardziej skomplikowanych prac wolontarystycznych. Jest to forma aktywności bardzo elastyczna i dająca duże możliwości terapeutyczne a jednocześnie pozwala na „oswajanie się” społeczeństwa z tym w jaki sposób funkcjonuje osoba chorująca.

Wolontariat może być bowiem wykonywany:



  • w różnych miejscach – takich jak: biblioteka, schronisko dla zwierząt, świetlica dla dzieci, muzeum, teatr, urzędy, fundacje i stowarzyszenia;


  • na różnych stanowiskach – takich jak: asystent prowadzącego zajęcia, pomoc w kuchni, redaktor tekstów pisanych, pomoc biurowa, pomoc w księgowości, pomocnik gospodarczy, pomoc w przygotowaniu materiałów szkoleniowych czy pomoc w organizacji imprezy;


  • w różnym wymiarze: od jednorazowych akcji, poprzez regularne uczestnictwo raz, dwa, trzy razy w tygodniu; dwie , trzy godziny lub więcej – w zależności od potrzeb i możliwości obydwu stron.


Osoba chorująca ma tym samym możliwość wyjścia z domu i pójścia nie tylko do Ośrodka terapeutycznego. Ma okazję sprawdzenia swoich predyspozycji i umiejętności a także rozwijania podstawowych obowiązków oczekiwanych przez pracodawców takich jak punktualność, obowiązkowość, dobra współpraca z przełożonym, w których osoby chorujące często, niestety, mają deficyty.
Z drugiej strony pracownicy instytucji, które przyjmą chorującego na wolontariat mają okazję przekonać się, że współpraca z osobą mająca problemy psychiczne jest jednak możliwa i co więcej może przynieść często zupełnie nieoczekiwane, dobre efekty.

Na sam początek dobrze jest wybrać dwie, trzy osoby spośród naszych podopiecznych, które w naszej ocenie gotowe by były podjąć jakąś aktywność poza ośrodkiem. Musimy przemyśleć jaki rodzaj stanowiska i praca w jakim miejscu pasuje do danej osoby.

Przykład 1: Pani Jola (l. 45) z powodu choroby wypadła z rynku pracy. Od prawie roku chodzi do Ośrodka. Chętnie podjęłaby pracę, ale nie jest pewna na jakim stanowisku. Lubi dzieci, ale nie wie czy nadawałaby się do pracy z dziećmi. Przykładową formą wolontariatu dla Pani Joli mogłaby być pomoc w organizacji zajęć w świetlicy dla dzieci początkowo raz potem może dwa razy w tygodniu po dwie godziny.

Przykład 2: Pana Andrzeja (l. 32) zawsze interesowały informatyka. Każdą wolną chwilę spędza przy komputerze. Kiedyś chodził nawet do szkoły policealnej na kierunku grafika komputerowa, ale ze względu na chorobę musiał ją przerwać. Trudność dla pana Andrzeja stanowi jednak przebywanie z innymi osobami. Dla pana Andrzeja bardzo dobrą formą wolontariatu będzie zatem przykładowo graficzne opracowanie materiałów promocyjnych dla przedsięwzięcia organizowanego przez lokalną Fundację lub plakatów dla schroniska dla zwierząt. Ten rodzaj pracy wolontariusz może wykonywać nawet w domu lub w swoim ośrodku.

Od stycznia 2014r. dystrybuowany jest podręcznik opisujący sposób stosowania metody. Podręcznik w wersji elektronicznej jest dostępny po wypełnieniu formularza na stronie projektu pod adresem: www.wolontariat-integracja.org w zakładce „Do pobrania”. Wersje papierowe będą wysyłane do wybranych placówek mieszczących się na terenie woj. łódzkiego i są też dostępne bezpłatnie w biurze projektu w Łodzi, ul. Próchnika 7.

W lutym i marcu br. są ponadto przewidywane 8. godzinne spotkania informacyjno-szkoleniowe. Informacje o szkoleniu i jego program można pobrać ze strony www.wolontariat-integracja.org. Organizator zapewnia materiały szkoleniowe, zwrot kosztów dojazdu i wyżywienie w trakcie szkolenia. Zapraszamy do udziału!

Więcej informacji uzyskać można w biurze projektu czynnym pon-pt 10.00 – 14.00, tel. 42 632 08 66 – koordynator projektu: Ewa Nowaczyńska  [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki.



oprac. ops.pl angoc

Komentarze Nowa forma pracy terapeutycznej – bezpłatny podręcznik i szkolenia (0)

      5 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Kontrola zarządcza w Ośrodkach Pomocy Społecznej – nowa publikacja

06 sierpnia 2014      TAGI:      
Informację na temat nowej publikacji omawiającej temat kontroli zarządczej w Ośrodkach...»

Ostatnie wolne miejsca na studia podyplomowe: Metodyka i metodologia pracy socjalnej oraz MBA dla profesji społecznych!

14 marca 2024      TAGI:      
Uczelnia Korczaka, lider w kształceniu profesji społecznych, zamyka nabór na studia...»

Rzecznik Praw Dziecka o standardzie pracy asystenta rodziny

25 sierpnia 2017      TAGI:      
Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej...»

KLUCZOWE DYLEMATY WSPÓŁCZESNEJ POMOCY SPOŁECZNEJ I PRACY SOCJALNEJ – Konferencja w Krakowie

06 czerwca 2012     
Samorządowe Stowarzyszenie Ośrodków Pomocy Społecznej „FORUM” zaprasza...»

Teoria i praktyka pracy socjalnej

05 marca 2011     
Publikacja książkowa "Podstawy teorii dla praktyków pracy socjalnej" autorstwa...»

Model GSWB – szyty na miarę bezdomności

23 listopada 2012     
Ponad 80 ekspertów z całej Polski, 2 lata prac merytorycznych wszystko to zaowocowało...»