Newsy

Romowie eksmitowani bez wyroku

Bez wyroku eksmisyjnego, wyłącznie na podstawie tego, że „to teren miejski” działali urzędnicy Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, którzy w poniedziałek (4.08.2014) zburzyli romskie obozowisko przy ul. Bursztynowej w gdańskim Jelitkowie.

Zaskoczenia eksmisją nie kryją pracownicy gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. – Nie wiedzieliśmy o poniedziałkowej interwencji w koczowisku Romów i nie wiemy, co dziś się z nimi dzieje. Pracowaliśmy z nimi i ta praca układała się bardzo dobrze – zaznacza Monika Ostrowska – rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku (MOPR). Dodaje, że pracownicy socjalni bezskutecznie proponowali Romom inne schronienie (nie tylko w schronisku).

– Udało nam się przekonać rodziców, by jeden z chłopców od września rozpoczął naukę w szkole. Romskie dziewczynki z innej części miasta już chodzą do szkoły i mają bardzo dobre wyniki – mówi Ostrowska, która dodaje, że Gdańsk jest liderem w skali kraju, jeśli chodzi o współpracę z Romami.

Amnesty International wysłała w tej sprawie list do prezydenta Gdańska. Draginja Nadażdin, dyrektorka stowarzyszenia, zwraca w nim uwagę na to, że władze nie mogą przeprowadzać przymusowych wysiedleń w sposób naruszający prawa człowieka.

Zgodnie z powszechnie obowiązującymi standardami praw człowieka i zobowiązaniami, które wynikają z prawa międzynarodowego, wysiedlenia muszą być traktowane jako rozwiązanie ostateczne. Jeśli władze decydują się na taki krok, musi on być poprzedzony konsultacjami z osobami wysiedlanymi. Każda taka osoba musi otrzymać odpowiednie zawiadomienie o wysiedleniu, musi mieć prawo odwołać się od tej decyzji oraz otrzymać zadośćuczynienie za poniesione szkody i straty informuje Amnesty International, opisując incydent w Gdańsku na swojej stronie internetowej.

Czytaj więcej: Romowie eksmitowani bez wyroku. Urzędnicy kazali zniszczyć ich obóz [WIDEO, ZDJĘCIA]

źródło: info. własna oraz www.polskatimes.pl

Komentarze (0)

      5 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Program asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2018

17 lipca 2018      TAGI:      
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej po raz kolejny ogłosiło program...»

Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej – spotkanie

12 lipca 2018      TAGI:      
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprasza do udziału w spotkaniu...»

RODO a monitoring w miejscu pracy

10 lipca 2018      TAGI:      
Wejście w życie RODO przyniosło wiele zmian w podejściu do ochrony danych osobowych....»

Będą zmiany w pomocy społecznej oraz dodatkach mieszkaniowych

10 lipca 2018      TAGI:      
Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne,...»

Skuteczna Pomoc Społeczna – konkurs

06 lipca 2018      TAGI:      
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o ogłoszeniu konkursu...»