Partnerzy

Przedstawiciel dla osoby nieobecnej w postępowaniu administracyjnym

W sytuacji, gdy w postępowaniu administracyjnym konieczne jest zapewnienie właściwej reprezentacji stronie nieobecnej, przepis art. 34 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016r. poz. 23), dalej cyt. jako k.p.a., zobowiązuje organ administracyjny do skorzystania z kognicji sądu, który dokona właściwego wyboru osoby kuratora. Przedmiotowy wniosek organ składa w sądzie rejonowym właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania osoby nieobecnej.

Kurator wyznaczony przez sąd na podstawie art. 184 § 1 k.r.o. do zastępowania strony w postępowaniu administracyjnym nie jest kuratorem prawa materialnego. Jest on kuratorem w danym postępowaniu, podobnie jak kurator procesowy z art. 143 k.p.c. O charakterze kuratora bowiem decyduje cel ustanowienia, nie zaś jego podstawa prawna (SN z dnia z dnia 9 lutego 1989 r. III CZP 117/88). Tym samym w miejsce strony wstępuje kurator, któremu to organ doręcza korespondencję zamiast stronie. Jednak w sprawach niecierpiących zwłoki organ administracji publicznej wyznacza dla osoby nieobecnej przedstawiciela uprawnionego do działania w postępowaniu do czasu wyznaczenia dla niej przedstawiciela przez sąd (art. 34 § 2 k.p.a.). Jednakże należy podzielić pogląd Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który wskazał, że z poszanowania zasady szybkości postępowania administracyjnego w stosunku do jednej strony nie wynika uprawnienie organu do ograniczania czy pozbawiania innych stron udziału w postępowaniu.

Instytucja regulowana w § 2 art. 34 k.p.a. ma charakter wyjątkowy, każdy więc przypadek jej zastosowania musi znaleźć ścisłe i konkretne uzasadnienie. Co więcej, instytucja ta z założenia ma charakter tymczasowy; wyznaczony przedstawiciel może działać tylko do czasu wyznaczenia przedstawiciela przez sąd (II SA/Kr 1275/06 z dnia 29 października 2008r.).

Komentarze Przedstawiciel dla osoby nieobecnej w postępowaniu administracyjnym (0)

      4 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Która gmina jest właściwa do kierowania do DPS? Gmina opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej czy gmina, na terenie której zamieszkuje osoba ubezwłasnowolniona?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina właściwa dla opiekuna prawnego; gmina, na terenie której koncentruje...»

Ubezwłasnowolnienie całkowite, częściowe chorej osoby

10 czerwca 2016      TAGI:         
W przepisach prawa występują dwa rodzaje ubezwłasnowolnień: ubezwłasnowolnienie...»

Co w przypadku podjęcia pracy za granicą przez małżonka osoby pobierającej świadczenie rodzicielskie?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W wyżej opisanym przypadku należy postępować zgodnie z art. 23a Ustawy o świadczeniach...»

Gdzie i kto może ubiegać się o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej?

06 kwietnia 2016      TAGI:         
Dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych w miejscu zamieszkania osoby...»
renta wdowia

Renta wdowia – komu przysługuje, ile wynosi?

07 maja 2025     
Czy renta wdowia to nowe świadczenie i jakie warunki należy spełnić, żeby jąotrzymać?...»
jak zostać rodziną zastępczą

Jak zostać rodziną zastępczą? Wszystko, co trzeba wiedzieć

05 maja 2025     
Jakie trzeba spełnić warunki, żeby móc zostać rodziną zastępczą? Jakie cechy...»