Porady   

Organizacja, tryb przeprowadzania kontroli i sprawowania nadzoru w pomocy społecznej

Tematyka nadzoru i kontroli uwzględniona została w Ustawie o pomocy społecznej w dziale III. W art. 22 pkt. od 8 do 10 w/w Ustawy można znaleźć informacje o sposobie realizacji przez wojewodę jego zadań o charakterze nadzorczym i kontrolnym w pomocy społecznej.

Jak wynika z informacji w niej zawartych, wojewoda odpowiada za zadania kontroli i nadzoru w pomocy społecznej. Może on swoje czynności wykonywać wobec m.in.: placówek, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym, w podeszłym wieku.

Podczas przeprowadzania kontroli i nadzoru w/w może zażądać wszystkich informacji potrzebnych do wykonania w/w czynności, przeprowadzenia oględzin obiektów, wzywania i przesłuchiwania świadków, żądania od pracowników jednostki udzielenia informacji w zakresie przeprowadzanej kontroli.

Wojewoda do przeprowadzenia tych działań upoważnia zespół inspektorów (pracowników ds. kontroli i nadzoru w pomocy społecznej) składający się z co najmniej 2 osób.

Wojewoda nie jest jednak jedynym organem, który odpowiada za nadzór i kontrolę. Nadzorować i kontrolować jednostki pomocy społecznej mogą także organy gmin, powiatów, województw. Należy jednak podkreślić, że organy jednostek samorządu terytorialnego mogą kontrolować samorządowe jednostki organizacyjne pomocy społecznej.

Mówiąc o kontroli i nadzorze, należy wymienić ich rodzaje. Pierwszą z nich jest kontrola kompleksowa, która – jak sama nazwa wskazuje – obejmuje wszystkie sfery organizacji i funkcjonowania jednostki. Przeprowadzana jest ona nie rzadziej niż raz na 3 lata. Kolejnym typem jest kontrola problemowa, która dotyczy tylko wybranych obszarów działania jednostki. Kolejnym rodzajem kontroli jest kontrola doraźna, przeprowadzana w przypadku powzięcia informacji dotyczących nieprawidłowości. Może być ona przeprowadzona w każdym czasie. Ostatnim typem kontroli jest kontrola sprawdzająca, która odbywa się w celu sprawdzenia czy zalecenia pokontrolne respektowane są w danej jednostce.

O każdym typie kontroli, za wyjątkiem ostatniej, jednostka zostaje powiadomiona na 7 dni przed rozpoczęciem kontroli.

Kontrola odbywa się w obecności kierownika lub przez niego wyznaczonego pracownika. Różnica występuje w przypadku kontroli doraźnej, która może się odbyć w obecności pracownika tej jednostki.

Osoby przeprowadzające kontrolę spisują w protokole dane dotyczące przeprowadzonej kontroli. Jeśli podczas kontroli zostały wyłapane nieprawidłowości, wojewoda może wydać zalecenia pokontrolne.

W sytuacji niezastosowania się do zaleceń pokontrolnych wojewoda może czasowo lub na stałe cofnąć zezwolenie na prowadzenie placówki, przewidziane są także kary finansowe.

Komentarze Organizacja, tryb przeprowadzania kontroli i sprawowania nadzoru w pomocy społecznej (3)

      2 + 1 = ?    
Witam , mam pewien problem , z policja jak i z MOPSem w OStrowie Wielkopolskim , madka mojego dziecka probowałą 2 razy załozyc mi niebiska karte ale nie udało jej sie ze wzgledu na to ze MOPS orzekła ze to tylko konflikt miedzy nami. Nic iegdy sie nie wydazyło . Jednak z obawy i wszelkich próbach prosiłem MOps o kontrolowanie sytuacji w domu gdzie przebywa moje dziecko . Chcę wspomnieć iż posiadam pełne prawa do dziecka i widzenia mam z mozliwoscia uczestniczenia w spotkaniach madki dziecka na co sie zgodziłem aby madce dziecka byuło łątwiej itp zeby mi nic nie zarzucała. Wracajac do tematu po prośbach kontroli chyba mnie olano gdyż teraz w sądzie pojawiły się papiery od lekarza iz rzekomo ma rany od pobicia które rzekomo ja zrobiłem. Nie było rzadnej interwencj policji z tego co mi wiadomo i MOPS tez nic nie wie . Ale takie pytanie mam długo będą tak olewac wątpliwości ojców i traktować ich jak idiotów ? NA policji znikaja notatki odnosnie moich spostrzezen i zdjeć wczesniejszych zauwarzonych siniakow prze ze mnie . Co sie dzieje ? czy naprawde te instytucje maja gdzies nasze dzieci ?
DODAŁ: Pio OSW DNIA 20 grudnia 2019 O 19:19
Czy ktoś może mi powiedzieć jak to jest, że opieka społeczna przychodzi, przeprowadza tzw wywiad środowiskowy, widzi dzieci i we wszystko wierzy, a fecet tej baby w tej chwili czai się w piwnicy, zarabia 4000 zł na rękę, sprzęty tv Laptop przed wizytą pochowane. I tak 500 +, przedszkole za free, baba do pracy się nie ruszy w tym czasie. Dlaczego opieka nie pyta sąsiadów? czyli środowiska czy ktoś mieszka poza nią, nie sprawdza tego? a tu dodatkowo szlachetna paczka czyli lodówka, nie byle jaka i laptop. I tona węgla na zime za free.A i dodam mieszkanie socjalne i alimentu od własciwego ojca. Moja mama nie ma wody, jest niepełnosprawna, dach cieknie, ja biorę chwilówki by zrobić komin,piec, i już mam nóż na szyi by mama miała jak ogrzać, sama zadłużona po uszy a opieka sypnie ale tak symbolicznie, do szlachetnej paczki jej nie zgłosili bo i po co. Nie stać mnie na boler, by zrobić jej łazienkę, w kuchni zimna woda, w ubikacji nie da się spuszczać wody, a inni mają plazmy na pół sciany. Nie zazdroszczę niech mają, ale może trochę rozsądku w tych wywiadach środowiskowych, trochę uwagi, jak mieszka facet to zapytać sąsiadów i namierzyć go. Bo ci co sobie żyły wypruwają i sami chcą żyć i nie mają gromady dzieci też chcą żyć!
DODAŁ: Iwona DNIA 29 listopada 2018 O 12:23
mops w malych miejscowosciach bardziej przypomina niemiecki jugendant niz placowke stworzona do pomocy biednym ludziom siedza klanami a jak cos zalatwic to czeba miec takie plecy komu chca to daja wszystko podam moj przyklad wyszedlem z spitala i niemialem na wykupienie recepty owszem wykupili by recept ale bym niedostal juz zlecenia na zywnosc do sklepu no i mialem wybor albo zdechnac z glodu albo z choroby utrzymuje sie tylko z koroniowki i po oplaceniu rachunkow malo co zostaje pomagaja sasiedzi tak to jest w Wasoszu w Dolnoslaskim
DODAŁ: Biedny DNIA 22 sierpnia 2018 O 18:35

ZOBACZ PODOBNE

Która gmina jest właściwa do kierowania do DPS? Gmina opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej czy gmina, na terenie której zamieszkuje osoba ubezwłasnowolniona?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina właściwa dla opiekuna prawnego; gmina, na terenie której koncentruje...»

Która gmina jest właściwa, aby ubezpieczyć na 90 dni osobę bezdomną przebywającą w schronisku?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina, na terenie której zamieszkiwała osoba bezdomna. zanim trafiła...»

Wzór decyzji uchylającej specjalny zasiłek opiekuńczy

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W Z Ó R Miejscowość, dn….. Imię i nazwisko Adres odbiorcy DECYZJA (NUMER)...»

Czy można przyznać zasiłek okresowy z powodu bezrobocia za pełny miesiąc, jeśli osoba zarejestrowała się jako bezrobotna np. w połowie miesiąca?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W takiej sytuacji nie można przyznać zasiłku okresowego za cały miesiąc, gdyż...»

Różnica w wyliczaniu dochodu z gospodarstwa rolnego w świadczeniach rodzinnych i pomocy społecznej

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Przy ustalaniu prawa do pobierania świadczeń rodzinnych, czyli przy przeliczaniu dochodu...»