Partnerzy

Ośrodek Pomocy Społecznej – rola i zadania

budżetowa, nie posiadająca osobowości prawnej, swoje wydatki pokrywa z budżetu.

Działalność Ośrodka objęta jest kontrolą zarządczą.

Celem Ośrodka Pomocy Społecznej jest świadczenie pomocy społecznej osobom i rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, a nie są w stanie pokonać jej wykorzystując własne środki, możliwości i uprawnienia. Nadmienić należy, że pracownik socjalny pracujący w w/w Ośrodku wykonuje zadania zmierzające do poprawy sytuacji osób  i rodzin.

Za misję Ośrodka można uznać dążenie do poprawy jakości życia mieszkańców i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Misja ma wpływ na działania podejmowane w obszarze życia społecznego oraz wprowadzanie rozwiązań, które zmierzają do likwidowania problemów mieszkańców i tworzenia możliwości ich rozwoju.

W Ustawie o pomocy społecznej określone są zadania Ośrodka. Do nich w szczególności należy zaliczyć pracę socjalną. Polega ona na podejmowaniu działań na rzecz osób i rodzin. Działania te mają zmierzać do wzmacniania, odzyskiwania zdolności osób lub rodzin do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Kolejnymi zadaniami są angażowanie społeczności lokalnej w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb osób i rodzin, przyznawanie i wypłacanie świadczeń określonych w Ustawie o pomocy społecznej, analizowanie zjawisk, które wywołują potrzebę korzystania ze świadczeń pomocy społecznej oraz rozbudowywanie infrastruktury socjalnej.

Działania podejmowane przez Ośrodek nadzorowane są przez radę i wójta, burmistrza. Ośrodkiem natomiast kieruje dyrektor, którego powołuje wójt, burmistrz. Dyrektor reprezentuje ośrodek na zewnątrz, organizuje jego pracę, rozdziela obowiązki wśród pracowników, nadzoruje i kontroluję wykonywaną przez nich pracę, ponosi odpowiedzialność za podjęte przez siebie decyzje.

Wspomnieć należy o obszarze odpowiedzialności Ośrodka. Związany jest on z wypłatą świadczeń pieniężnych oraz realizacją świadczeń niepieniężnych.

Komentarze Ośrodek Pomocy Społecznej – rola i zadania (1)

      5 + 4 = ?    
Dlaczego Osrodki Pomocy Spolecznej dostaja tak malo pieniedzy aby pomoc potrzebujacym? Ja co miesiac wymiszam od nich po 50 zl na specjalny dodatek celowy. Co mozna za 50 zl trzy razy wyjsc do sklepu i nic nie kupic. Zeby zyc trzeba jeśc. Kto moze przyznac wiecej pieniedzy dla Osrodkow? Caritas juz nie dostaje zywnosci. Ja aby przezyc do konca miesiaca wybieram resztki z pojemnika zza Biedronki i prosze dobrych ludzi aby mi kupili chleb. Mam 70 l i 1000zł emerytury wraz z dodatkiem pielegnacyjnym./po 40 latach pracy/ Ile mozna tak zyc? Do kogo apelowac? Jak ktos wie prosze mi podpowiedziec moj tel. 514 149 570 Pozdrwawiam Ewa emerytka
DODAŁ: 3 DNIA 28 lipca 2016 O 13:26

ZOBACZ PODOBNE

Umieszczenie w domu pomocy społecznej bez zgody Klienta

02 sierpnia 2017      TAGI:      
  Ustawa o pomocy społecznej wskazuje, iż osobie wymagającej całodobowej...»

Decyzja zmieniająca w pomocy społecznej

Większość świadczeń z pomocy społecznej przyznawanych jest decyzją administracyjną. Decyzja...»

Warunki udzielania pomocy usamodzielnionym wychowankom

02 czerwca 2016      TAGI:   
Istnieje kilka warunków, które musi spełnić usamodzielniony wychowanek w przypadku...»

Na podstawie jakich dokumentów ustala się prawo do uzyskania pomocy społecznej?

28 kwietnia 2016      TAGI:   
Chcąc uzyskać świadczenie z pomocy społecznej, należy złożyć wniosek w instytucji...»

Zadania Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

24 maja 2016      TAGI:   
Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego...»

Zwrot kosztów stawiennictwa w Ośrodku Pomocy Społecznej

11 kwietnia 2016      TAGI:   
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016r....»