Porady   

Zarządzanie ryzykiem w jednostkach pomocy społecznej

Zarządzanie ryzykiem przyczynia się do zwiększenia prawdopodobieństwa zrealizowania celów i zadań jednostki. Proces ten powinien być dokumentowany.

Na początek warto przybliżyć rozumienie słowa ryzyko. Określić je można jako zdarzenie, które będzie miało swoje odzwierciedlenie w realizacji celu.

Opracowane standardy kontroli zarządczej określają sposób zarządzania ryzykiem. Należy w pierwszej kolejności określić misję jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, następnie zastanowić się nad ryzykiem niepowodzenia, nad tym, jaki wpływ może mieć zidentyfikowane ryzyko na realizację misji, należy znaleźć odpowiednie środki w celu wyeliminowania ryzyka oraz wdrożyć permanentną kontrolę w celu osiągnięcia celu.

W skład zarządzania ryzykiem wchodzi jego rozpoznanie, identyfikacja, przeanalizowanie, metody zarządzania oraz monitorowanie go. Jeśli ryzyko zostanie rozpoznane, wówczas określa się prawdopodobieństwo jego wystąpienia oraz możliwe skutki.

Do zadań kierownika lub pracowników należy określenie dopuszczalnego poziomu ryzyka, rodzaju reakcji, podjęcie działań w celu eliminowania ryzyka i ich monitorowanie. Kierownik jednostki pomocy społecznej może powołać, choć nie musi, zespół, który będzie koordynował proces zarządzania ryzykiem.

Zarządzanie ryzykiem wpływa na wybór środków, które mają służyć ograniczeniu wystąpienia ryzyka. Dzięki temu kontrola zarządcza staje się efektywniejsza. Przeanalizowanie ryzyka wpływa na dobór odpowiednich działań w celu zapobiegania mu.

Podsumowując, w pierwszej kolejności należy ustalić cele, zadania pomocy społecznej, następnie monitorować ich realizację oraz reagowanie na trudności pojawiające się po drodze.

Komentarze Zarządzanie ryzykiem w jednostkach pomocy społecznej (0)

      5 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Która gmina jest właściwa do kierowania do DPS? Gmina opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej czy gmina, na terenie której zamieszkuje osoba ubezwłasnowolniona?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina właściwa dla opiekuna prawnego; gmina, na terenie której koncentruje...»

Która gmina jest właściwa, aby ubezpieczyć na 90 dni osobę bezdomną przebywającą w schronisku?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina, na terenie której zamieszkiwała osoba bezdomna. zanim trafiła...»

Wzór decyzji uchylającej specjalny zasiłek opiekuńczy

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W Z Ó R Miejscowość, dn….. Imię i nazwisko Adres odbiorcy DECYZJA (NUMER)...»

Czy można przyznać zasiłek okresowy z powodu bezrobocia za pełny miesiąc, jeśli osoba zarejestrowała się jako bezrobotna np. w połowie miesiąca?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W takiej sytuacji nie można przyznać zasiłku okresowego za cały miesiąc, gdyż...»

Różnica w wyliczaniu dochodu z gospodarstwa rolnego w świadczeniach rodzinnych i pomocy społecznej

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Przy ustalaniu prawa do pobierania świadczeń rodzinnych, czyli przy przeliczaniu dochodu...»