Partnerzy

      Porady         

Zadania powiatu z zakresu pomocy społecznej

Art. 19 Ustawy o pomocy społecznej określa zadania powiatów w zakresie pomocy społecznej. Poniżej zostaną przedstawione zadania o charakterze własnym w oparciu o cyt. Artykuł.

Różnica między zadaniami gminy a powiatu jest taka, że w przypadku tego drugiego nie istnieje podziału na zadania, które są obligatoryjne i na te, które zależą od decyzji pracownika.

Podobnie jak w przypadku gminy, w zakresie zadań własnych powiatu znajduje się opracowanie i realizacja powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych po konsultacji z właściwymi terytorialnie gminami.

Kolejnymi z zadań powiatu są: prowadzenie specjalistycznego poradnictwa (np. prawnego), pomoc na rzecz usamodzielnionych wychowanków, czyli tych, o których mowa w Ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a także pomoc dla osób mających trudności w integracji ze środowiskiem po opuszczeniu różnego rodzaju placówek.

Zadania powiatu obejmują także pomoc dla cudzoziemców posiadających status uchodźcy lub tych, którzy uzyskali ochronę uzupełniającą. Pomoc ta obejmuje eliminowanie trudności w integracji ze społeczeństwem.

Kolejne zadania dotyczą prowadzenia i rozwoju infrastruktury o zasięgu ponadgminnym różnych placówek, tj. Domów Pomocy Społecznej (dotyczy to także umieszczania w nich osób), mieszkań chronionych, ośrodków interwencji kryzysowej, ośrodków wsparcia, z pominięciem Środowiskowych Domów Samopomocy i innych ośrodków dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Zadaniem powiatu jest także dbanie o kadrę pomocy społecznej z terenu powiatu poprzez szkolenie i doskonalenie zawodowe oraz realizowanie doradztwa merytorycznego dla kierowników i pracowników z terenu powiatu.

Inne zadania to: podejmowanie działań, które wynikają z rozeznanych potrzeb, w tym tworzenie i realizacja programów osłonowych, sporządzanie sprawozdań oraz przekazywanie ich właściwemu wojewodzie, sporządzanie oceny zasobów pomocy społecznej w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej, utworzenie i utrzymywanie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, w tym zapewnienie środków na wynagrodzenia dla pracowników.

Poniżej – na podstawie art. 20 Ustawy o pomocy społecznej – przedstawione zostaną zadania  z zakresu administracji rządowej realizowane przez powiat.

Pierwsze z nich dotyczy pomocy cudzoziemcom, którzy uzyskali w RP status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, w zakresie indywidualnego programu integracji oraz opłacanie za te osoby składek na ubezpieczenie zdrowotne, a także świadczenie im pomocy w zakresie interwencji kryzysowej.

Kolejne zadania obejmują: prowadzenie i rozwój infrastruktury ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, realizację zadań wynikających z rządowych programów pomocy społecznej, których celem jest ochrona poziomu życia osób, rodzin i grup społecznych oraz rozwój specjalistycznego wsparcia.

Komentarze Zadania powiatu z zakresu pomocy społecznej (0)

      3 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Kwalifikowanie rodzin do pomocy z programu „Pomoc Państwa w zakresie dożywiania”

28 lipca 2017      TAGI:      
  Program „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020 został...»

Kto może kierować jednostką organizacyjną pomocy społecznej?

16 września 2016      TAGI:      
Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej osoby, które kierują jednostkami organizacyjnymi...»

Organizacja, tryb przeprowadzania kontroli i sprawowania nadzoru w pomocy społecznej

06 maja 2016      TAGI:   
Tematyka nadzoru i kontroli uwzględniona została w Ustawie o pomocy społecznej wdziale...»

W jakim terminie Ośrodek Pomocy Społecznej rozpatrzy mój wniosek?

Zgodnie z treścią art. 35 § 1 ustawy z dnia  14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania...»

Część II rodzinnego wywiadu środowiskowego w pomocy społecznej

19 maja 2016      TAGI:      
Część II rodzinnego wywiadu środowiskowego dotyczy osób, o których mowa w art....»
chiklya1 » 02 maja 2025, 12:51

Kiedy zaksięgować płatność?

nextdoornurse » 01 maja 2025, 17:25

nursing care for dementia

Karolin@ » 30 kwietnia 2025, 14:20

art. 31 śr

Wik7. » 30 kwietnia 2025, 13:49

Decyzja