Kto może pracować w placówce dziennego wsparcia z dziećmi?
Według Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej osoba pracująca w placówce dziennego wsparcia dla dziecka powinna mieć odpowiednie wykształcenie.
Wychowawca pracujący w placówce powinien mieć wykształcenie wyższe na jednym z następujących kierunków: pedagogika, pedagogika specjalna, psychologia, socjologia, praca socjalna, nauka o rodzinie bądź inny kierunek, którego program edukacyjny obejmował resocjalizację, pracę socjalną, pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą. Wychowawcą może być też osoba, która ukończyła studia na dowolnym kierunku lecz poza nimi odbyła studia podyplomowe w zakresie psychologii, pedagogiki, nauk o rodzinie, resocjalizacji oraz taka, która wykształcenie wyższe uzupełniła kursem kwalifikacyjnym z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej.
Wychowawcą może zostać także ten, kto posiada wykształcenie średnie wraz z 3-letnim stażem pracy z dziećmi lub rodziną.
Pedagog zatrudniony w placówce dziennego wsparcia musi mieć tytuł zawodowy magistra na kierunku pedagogika lub pedagogika specjalna.
Od psychologa jest wymagane posiadanie prawa do wykonywania zawodu.
Osoba prowadząca terapię musi mieć określone przygotowanie w zależności od prowadzonej terapii.
Opiekun dziecięcy powinien ukończyć szkołę przygotowującą do pracy jako opiekun dziecięcy, pielęgniarka lub mieć ukończone studia pedagogiczne.
W placówce wsparcia dziennego dla dziecka nie może pracować ten, kto ma lub miał ograniczoną lub odebraną władzę rodzicielską, kto nie wywiązuje się z posiadanego obowiązku płacenia alimentów oraz ten, kto był skazany za umyślne przestępstwo, w tym także przestępstwo skarbowe.