Czy można złożyć wniosek o przyznanie pomocy społecznej w imieniu innej osoby?

Zgodnie z przepisami Ustawy o pomocy społecznej świadczenia z pomocy społecznej mogą zostać udzielone nie tylko na wniosek osoby zainteresowanej czy jej przedstawiciela ustawowego. Prośbę taką do organu mogą wysunąć także inne osoby, jednak kolejnym krokiem musi być uzyskanie przez organ zgody osoby, której podanie dotyczy.

Otrzymując pismo w sprawie określonej rodziny, pracownik socjalny może udać się do jej miejsca zamieszkania  i zapytać o zgodę na podjęcie względem niej działań.

Przykładem takiej sytuacji może być osoba w podeszłym wieku, mieszkająca samotnie, nie otrzymująca w codziennym życiu wsparcia ze strony rodziny. Na prośbę sąsiada pracownik socjalny udaje się do tejże osoby i po uzyskaniu jej zgody na wszczęcie postępowania, można podjąć działania na przykład w celu przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych.

Każda wiadomość od osoby ze środowiska lokalnego dotycząca konieczności zainteresowania się sytuacją osoby lub rodziny powinna zostać odnotowana w aktach, na przykład w formie protokołu, po czym należy nawiązać rozmowę z tą osobą lub rodziną.

O podjęcie działań w stosunku do osoby lub rodziny może do Ośrodka Pomocy Społecznej zwrócić się także inna instytucja, na przykład szkoła, prosząc o zainteresowanie się sytuacją rodziny ich ucznia.

Postępowanie wygląda tak samo jak w wyżej wymienionym przypadku. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy sąd przesyła do Ośrodka Pomocy Społecznej postanowienie o konieczności przydzielenia określonej rodzinie asystenta rodziny.

Ośrodek Pomocy Społecznej może nie wiedzieć, że w pewnym środowisku występują osoby wymagające pomocy. Osoba wymagająca wparcia z jakiś przyczyn nie zgłasza się po pomoc, do organu nie docierają informacje na temat osoby wymagającej udzielenia wsparcia. Pracownik socjalny nie zawsze może dotrzeć tam, gdzie pomoc jest niezbędna, dlatego też bardzo cenne są sygnały o środowiskach, gdzie należałoby udzielić wsparcia społecznego.

Komentarze Czy można złożyć wniosek o przyznanie pomocy społecznej w imieniu innej osoby? (0)

      5 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Która gmina jest właściwa do kierowania do DPS? Gmina opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej czy gmina, na terenie której zamieszkuje osoba ubezwłasnowolniona?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina właściwa dla opiekuna prawnego; gmina, na terenie której koncentruje...»

Która gmina jest właściwa, aby ubezpieczyć na 90 dni osobę bezdomną przebywającą w schronisku?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina, na terenie której zamieszkiwała osoba bezdomna. zanim trafiła...»

Wzór decyzji uchylającej specjalny zasiłek opiekuńczy

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W Z Ó R Miejscowość, dn….. Imię i nazwisko Adres odbiorcy DECYZJA (NUMER)...»

Czy można przyznać zasiłek okresowy z powodu bezrobocia za pełny miesiąc, jeśli osoba zarejestrowała się jako bezrobotna np. w połowie miesiąca?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W takiej sytuacji nie można przyznać zasiłku okresowego za cały miesiąc, gdyż...»

Różnica w wyliczaniu dochodu z gospodarstwa rolnego w świadczeniach rodzinnych i pomocy społecznej

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Przy ustalaniu prawa do pobierania świadczeń rodzinnych, czyli przy przeliczaniu dochodu...»