Czy OPS ma obowiązek zorganizować pogrzeb zmarłemu świadczeniobiorcy?
Zgodnie z przepisami Ustawy o pomocy społecznej gmina ma obowiązek sprawienia pogrzebu osobie zmarłej.
Sprawienie pogrzebu jest jednym ze świadczeń niepieniężnych przyznawanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Organ zorganizuje pogrzeb, gdy osoba zmarła nie posiadała rodziny lub członkowie rodziny z jakiś przyczyn odmawiają podjęcia działań zmierzających do pochówku.
Organizacja pogrzebu odbywa się na zasadach określonych przez gminę – lokalne władze mogą w tym celu podjąć uchwałę, w której określą szczegółowo zasady postępowania i finansowania.
Pogrzeb powinien odbyć się zgodnie z wyznaniem zmarłego.
Ośrodek Pomocy Społecznej zamawia wykonanie usługi u określonej firmie pogrzebowej (przygotowanie zwłok do pochówku, przechowywanie zwłok w chłodni, zapewnienie trumny, przewóz zwłok karawanem), nawiązuje współpracę z księdzem, jednostką przygotowującą miejsce na cmentarzu.
Jeżeli po zmarłej osobie, której gmina zorganizowała pogrzeb, przysługuje zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wówczas organ zwraca się do tejże jednostki z wnioskiem o pokrycie poniesionych kosztów. Do wniosku należy załączyć wszelkie faktury potwierdzające poniesione wydatki w związku z organizacją pogrzebu.
Jeżeli po zmarłej osobie nie przysługuje zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Ośrodek Pomocy Społecznej może domagać się zwrotu poniesionych kosztów z masy spadkowej.
Komentarze Czy OPS ma obowiązek zorganizować pogrzeb zmarłemu świadczeniobiorcy? (1)
Obowiązek zwrotu wydatków na świadczenia z pomocy społecznej
Czym jest, kogo dotyczy obowiązek alimentacyjny?
Zwrot zasiłku okresowego, stałego przez ZUS po przyznaniu renty, emerytury świadczeniobiorcy
Kogo dotyczy obowiązek alimentacyjny?

Karta Dużej Rodziny – zniżki, dla kogo, co daje?
