Porady   

Czym jest, kogo dotyczy obowiązek alimentacyjny?

Obowiązek alimentacyjny to konieczność dostarczania środków finansowych innej osobie w celu zabezpieczenia jej potrzeb.

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym obowiązkiem alimentacji mogą zostać obciążeni krewni w linii prostej i rodzeństwo. Jako pierwsi w kolejności do spełnienia tego obowiązku stoją: zstępni (dzieci, wnuki), dalej wstępni (rodzice, dziadkowie), w końcu – rodzeństwo.

Małżonkowie po rozwiązaniu małżeństwa oraz jego unieważnieniu, po orzeczeniu o separacji, również mają obowiązek alimentacyjny. W takim wypadku obowiązek alimentacyjny małżonka wyprzedza obowiązek alimentacyjny krewnych.

Do świadczeń alimentacyjnych są zobowiązani rodzice względem dziecka. Wyjątek może stanowić sytuacja, kiedy majątek dziecka wystarcza na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Wysokość świadczenia alimentacyjnego zależy od potrzeb osoby uprawnionej do jego utrzymywania, a także od możliwości tego, na którego nałożono obowiązek świadczenia alimentów.

Obowiązkiem alimentacyjnym może być obciążony także mężczyzna, który jest ojcem nienarodzonego dziecka. Wysokość świadczenia będzie uzależniona od sytuacji kobiety będącej w ciąży, wysokości jej wydatków związanych z ciążą i porodem. Gdy ojcostwo jest uwiarygodnione,  matka może żądać, aby ojciec wyłożył odpowiednią sumę pieniędzy przed urodzeniem dziecka na koszty jej utrzymania przez okres trzech miesięcy oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu.

Dziecko może żądać świadczeń alimentacyjnych od męża swojej matki, który nie jest jego ojcem oraz od żony swego ojca, która nie jest jego matką.

Mąż matki dziecka, który nie jest ojcem dziecka, może też żądać od dziecka świadczeń alimentacyjnych, gdy przyczyniał się do jego wychowania i utrzymania. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku żony ojca, która nie jest matką.

Obowiązek alimentacyjny nakłada na zobowiązanego sąd, kiedy ubiega się o to osoba lub jej przedstawiciel. Sąd ustala wysokość, termin i sposób przekazywania alimentów osobie do nich uprawnionej.

Komentarze Czym jest, kogo dotyczy obowiązek alimentacyjny? (0)

      2 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Która gmina jest właściwa do kierowania do DPS? Gmina opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej czy gmina, na terenie której zamieszkuje osoba ubezwłasnowolniona?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina właściwa dla opiekuna prawnego; gmina, na terenie której koncentruje...»

Która gmina jest właściwa, aby ubezpieczyć na 90 dni osobę bezdomną przebywającą w schronisku?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina, na terenie której zamieszkiwała osoba bezdomna. zanim trafiła...»

Wzór decyzji uchylającej specjalny zasiłek opiekuńczy

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W Z Ó R Miejscowość, dn….. Imię i nazwisko Adres odbiorcy DECYZJA (NUMER)...»

Czy można przyznać zasiłek okresowy z powodu bezrobocia za pełny miesiąc, jeśli osoba zarejestrowała się jako bezrobotna np. w połowie miesiąca?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W takiej sytuacji nie można przyznać zasiłku okresowego za cały miesiąc, gdyż...»

Różnica w wyliczaniu dochodu z gospodarstwa rolnego w świadczeniach rodzinnych i pomocy społecznej

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Przy ustalaniu prawa do pobierania świadczeń rodzinnych, czyli przy przeliczaniu dochodu...»
khazal22 » 10 grudnia 2023, 11:22

Czy przyznać Kartę Dużej Rodziny?

PomaryLinea » 09 grudnia 2023, 09:10

"Why was David Walker fired?"

dorota202 » 08 grudnia 2023, 15:39

SP na brata, jego dzieci żyją

marzena123 » 08 grudnia 2023, 14:46

unieważnienie KDR