Partnerzy

      Porady      

Kto może pracować jako pracownik socjalny?

Zgodnie z przepisami Ustawy o pomocy społecznej pracownik socjalny musi spełniać chociaż jeden z następujących wymogów: posiadać dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych, ukończyć studia wyższe na kierunku praca socjalna lub ukończyć do dnia 31 grudnia 2013 r. studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków  –   pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie.

W odniesieniu do trzeciego wymogu zaznaczyć należy, że dotyczy on wyłącznie studentów, którzy rozpoczęli realizację wskazanej wyżej specjalności począwszy od dnia 1 października 2008 r., a dyplom ukończenia studiów uzyskali w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 grudnia 2013 roku.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego realizowanej w szkołach wyższych określa wymagane umiejętności, wykaz przedmiotów, wymiar zajęć dydaktycznych oraz zakres i wymiar praktyk zawodowych dla specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego. Według niego osoba chcąca pracować jako pracownik socjalny powinna odbyć 330 godzin przedmiotów zgodnie z wykazem przedmiotów (zawarte szczegółowo w Rozporządzeniu) oraz odbyć 240 godzin praktyk zawodowych.

Pracownik socjalny po ukończeniu studiów powinien być wyposażony w następujące umiejętności: dokonywanie prawidłowych ocen sytuacji potrzebujących pomocy, określanie przyczyn ich trudnej sytuacji bytowej, planowanie form pomocy, stosowanie metod i technik w pracy socjalnej, monitorowanie i okresowa ocena wyników podjętych działań, współpraca z innymi specjalistami, praca zgodnie z etyką zawodową pracownika socjalnego, samodzielność, przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu.

Zgodnie z Ustawą z dnia 16 lutego 2007 r. o zmianie Ustawy o pomocy społecznej zawód pracownika socjalnego mogą wykonywać:

– osoby, które przed dniem 1 maja 2004 r. ukończyły studia wyższe na kierunkach: pedagogika, psychologia, politologia, politologia i nauki społeczne, socjologia,
– osoby, które przed dniem 1 stycznia 2007 r. otrzymały dyplom wyższej szkoły zawodowej o specjalności praca socjalna,
– osoby, które do dnia 1 stycznia 2008 r. otrzymały dyplom uzyskania tytułu zawodowego w zawodzie pracownika socjalnego,
– osoby, które przed dniem 1 stycznia 2008 r. ukończyły lub kontynuowały studia wyższe o  specjalności praca socjalna na jednym z kierunków: pedagogika, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia lub nauki o rodzinie.

Komentarze Kto może pracować jako pracownik socjalny? (2)

      4 + 5 = ?    
W 2002 roku ukończyłam Policealne Studium Mediacji i Służb Wspomagania Rodziny-pracownik socjalny.Pracowałam w SOS jako opiekun dzieci.Dzisiaj mając wiele innych doświadczeń życiowych i zawodowych mogę sprzątać ulice- mam 50+.Taki jest dla nas rynek pracy!
DODAŁ: anna DNIA 08 listopada 2019 O 03:08
Przepisy są straszne. Dyskryminują wielu ludzi, którzy mogliby być pracownikami socjalnymi po pokrewnych studiach.
DODAŁ: Xiezna DNIA 23 maja 2019 O 12:32

ZOBACZ PODOBNE

Kto może kierować jednostką organizacyjną pomocy społecznej?

16 września 2016      TAGI:      
Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej osoby, które kierują jednostkami organizacyjnymi...»

Czy pracownik socjalny pobierający dodatek za pracę w terenie może dostać inny dodatek z tytułu innych obowiązków?

22 sierpnia 2017      TAGI:      
Pracownik socjalny pobierający dodatek 250 zł za pracę w terenie może otrzymywać...»

Kto może mieszkać w mieszkaniu chronionym?

21 września 2016      TAGI:         
Według Ustawy o pomocy społecznej w mieszkaniu chronionym może zamieszkać pełnoletnia...»

Czy i kiedy OPS może stwierdzić wygaśnięcie decyzji wydanej w sprawie świadczenia z pomocy społecznej?

04 sierpnia 2016      TAGI:   
Według Kodeksu postępowania administracyjnego wygaśnięcie decyzji następuje, kiedy...»

Czy OPS może rozpocząć działania na rzecz osoby bez jej zgody?

03 sierpnia 2016      TAGI:         
Jednostka organizacyjna może rozpocząć działania na rzecz konkretnej osoby, jednak...»

Czy osoba, która nienależnie pobrała świadczenia z pomocy społecznej, może zostać zwolniona z ich zwrotu?

03 sierpnia 2016      TAGI:      
Kiedy świadczeniobiorca pomocy społecznej nienależnie pobierze świadczenie, otrzymuje...»