Partnerzy

Kwestia problemów opiekuńczo-wychowawczych i nieprawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego w pomocy społecznej

Rolą rodziny jest zapewnienie dziecku opieki, gdyż z racji wieku nie jest ono w stanie samodzielnie sobie jej zapewnić oraz jego wychowanie w celu przygotowania dziecka do życia w społeczeństwie.

Rodzina jednak nie zawsze prawidłowo wykonuje powyższe zadania, przepisy Ustawy o pomocy społecznej wskazują zwłaszcza na rodziny niepełne i wielodzietne.

Bezradność występować może także w kwestii prowadzenia gospodarstwa domowego – problem z zapewnieniem żywności, odzieży, mieszkania itp. Bezradności tej nie należy jednak mylić z problemem posiadania przez rodzinę niewystarczających środków finansowych na zabezpieczenie tych potrzeb, gdyż w tym wypadku niezaspokojenie ich nie musi występować w parze z nieprawidłowym pełnieniem funkcji opiekuńczo-wychowawczych. O bezradności w prowadzeniu gospodarstwa domowego powinno mówić się w odniesieniu do rodzin, które posiadają wystarczające środki finansowe na zabezpieczenie podstawowych potrzeb, lecz środkami tymi dysponują w nieodpowiedni sposób.

W obszarze posiadanego przez rodzinę problemu opiekuńczo-wychowawczego inicjatorem podejmowanych działań jest zazwyczaj nie sam wnioskodawca, lecz pracownik socjalny, który zauważa problem przeprowadzając w rodzinie rodzinny wywiad środowiskowy.

Informację o tym, że dana rodzina nieprawidłowo wypełnia funkcję opiekuńczo-wychowawczą, może przekazać do Ośrodka Pomocy Społecznej także inna osoba ze społeczności lokalnej.

Jeżeli rodzina sama stwierdza, że ma deficyty w należytej opiece i wychowaniu dziecka, może oczywiście osobiście zgłosić się po pomoc społeczną.

Jedną z form pomocy, jaką może zaproponować pracownik socjalny takiej rodzinie, jest wsparcie asystenta rodziny. Rodzina może wyrazić zgodę na wsparcie jej przez asystenta, może także odmówić.

Pracownik socjalny po dokonaniu analizy występującego w rodzinie problemu, określeniu przyczyn jego występowania, zaznaczeniu możliwości posiadanych przez rodzinę do pokonania problemu, tworzy plan pomocy. W ramach pracy socjalnej wdraża utworzony plan pomocy, wspiera rodzinę i towarzyszy jej na każdym etapie pokonywania problemów.

Komentarze Kwestia problemów opiekuńczo-wychowawczych i nieprawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego w pomocy społecznej (0)

      1 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Problem alkoholizmu i narkomanii w pomocy społecznej

03 sierpnia 2016      TAGI:         
Aby otrzymać pomoc społeczną ze względu na chorobę alkoholową lub narkomanię,...»

Co to jest dochód utracony w pomocy społecznej?

02 sierpnia 2017      TAGI:      
  O utracie dochodu mówi art. 8 ust. 3 Ustawie o pomocy społecznej, w którym...»

Jak uzyskać skierowanie do zakładu opiekuńczo-leczniczego?

18 lipca 2016      TAGI:   
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych...»

Zadania samorządu województwa w zakresie pomocy społecznej

01 czerwca 2016      TAGI:      
Zadania samorządu województwa określa art. 21 Ustawy o pomocy społecznej. Poniższy...»

Kiedy następuje wstrzymanie wypłaty świadczeń z opieki społecznej?

14 czerwca 2016      TAGI:   
Wstrzymanie świadczeń z pomocy społecznej to tymczasowe zaprzestanie udzielania pomocy...»