Partnerzy

      Porady      

Co to jest rozdzielność majątkowa małżonków?

Rozdzielność majątkowa to zlikwidowanie majątku wspólnego. Rozdzielność może zostać dokonana poprzez spisanie aktu notarialnego (rozdzielność umowna), może ją także ustanowić sąd (rozdzielność przymusowa).

W przypadku rozdzielności umownej każdy z małżonków zachowuje majątek nabyty przed zawarciem umowy, a także majątek nabyty później. Następnie każdy samodzielnie zarządza swoim majątkiem.

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dają możliwość dokonania rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Małżonek, którego dorobek jest mniejszy niż dorobek drugiego, może żądać wyrównania dorobków poprzez zapłatę lub przeniesienie prawa. Każdy z małżonków może zażądać zmniejszenia obowiązku wyrównania dorobków. Jeżeli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w kwestii dorobków, musi rozstrzygać o tym sąd.

Rozdzielność przymusowa nazywana jest przymusowym ustrojem majątkowym. Każdy z małżonków może wystąpić z wnioskiem do sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Rozwiązanie takie można zastosować w sytuacji, kiedy jeden z małżonków pobiera liczne pożyczki, nie spłaca ich, a następnie dokonywane są na przykład potrącenia komornicze ze wspólnego majątku.

Rozdzielność majątkowa następuje od dnia wydania orzeczenia przez sąd, chyba że sytuacja jest szczególna i wymaga cofnięcia się do okresu wcześniejszego.

Rozdzielność majątkowa powstaje z mocy prawa także wtedy, gdy następuje ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków lub ogłoszona zostaje upadłość jednego z nich (ustaje, gdy kończy się okres ubezwłasnowolnienia i upadłość).

Rozdzielność następuje także z chwilą orzeczenia o separacji – tak jak w w/w przypadku, wspólność majątkowa powraca po zniesieniu separacji.

Komentarze Co to jest rozdzielność majątkowa małżonków? (0)

      2 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Który podmiot jest odpowiedzialny za transport dziecka w przypadku jego odebrania z rodziny na podstawie art 12a Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie?

28 sierpnia 2017      TAGI:      
To, który podmiot i jakiej sytuacji jest właściwy, powinny określać procedury postępowania...»

Czy doliczamy do dochodu w pomocy społecznej gospodarstwo rolne, jeżeli jest wydzierżawione?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Jeżeli gospodarstwo posiadane przez rodzinę/osobę, która korzysta ze świadczeń...»

Co to jest spółdzielnia socjalna?

22 września 2016      TAGI:   
Spółdzielnia socjalna to wspólne przedsięwzięcie grupy osób. Posiada cechy przedsiębiorstwa...»

Superwizja pracy socjalnej – co to jest i czemu służy?

15 czerwca 2016      TAGI:   
Superwizja jest spotkaniem pracownika socjalnego z innymi specjalistami z zakresu pracy...»

Czym jest zakład opiekuńczo-leczniczy?

18 lipca 2016      TAGI:   
Zakład opiekuńczo-leczniczy jest stacjonarnym zakładem opieki zdrowotnej, który...»

Czym jest piecza zastępcza?

22 sierpnia 2016      TAGI:   
Zgodnie z Ustawą o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej piecza zastępcza to sprawowanie...»