Partnerzy

Jak prawidłowo doręczyć pismo stronie?

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego organ ma obowiązek doręczać pisma za pokwitowaniem przez pocztę, wykorzystując pracowników bądź upoważnione do tego inne osoby czy organy.

Istnieje także możliwość doręczeń drogą elektroniczną, kiedy uczestnik postępowania wystąpi z taką prośbą do organu lub gdy wyrazi na to zgodę.

Każde pismo powinna otrzymać strona określonego postępowania. Jeśli strona działa poprzez przedstawiciela, wówczas korespondencja trafia do niego, a gdy istnieje kilku przedstawicieli, wystarczy pismo doręczyć jednemu z nich (temu, któremu wskaże strona).

Kiedy postępowanie w jednej sprawie zostało wszczęte na wniosek więcej niż jednej osoby, informacje o jego wszczęciu przekazuje się każdej ze stron. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w takim piśmie wskazano tylko jedną ze stron do odbioru pism.

Osoba mieszkająca za granicą powinna posiadać pełnomocnika do prowadzenia swoich spraw w kraju. Jeśli strona takiego pełnomocnika nie posiada, powinna chociaż wskazać pełnomocnika do doręczeń pism. Gdy osoba nie wskazała nawet pełnomocnika do doręczeń, organ wszelkie pisma pozostawia w aktach sprawy, co uważa się za doręczenie.

Gdy osoba zmieniła adres i nie poinformowała o tym organu, doręczenie pisma pod dotychczasowy adres posiada skutek prawny.

Pisma można doręczać w miejscu zamieszkania lub pracy oraz, jeśli przepisy innych poszczególnych ustaw nie zawierają innych wskazań, w samym budynku organu. Jeżeli w powyższych miejscach nie jest możliwe doręczenie, należy przekazać korespondencję na innym obszarze.

Gdy adresata nie ma w domu, pismo odebrać może inna dorosła osoba z domu, sąsiad, dozorca domu, jeśli zobowiążą się przekazać adresatowi.

Gdy wszystkie formy doręczeń zawodzą, poczta przechowuje pismo przez 14 dni (jeśli pismo jest przekazywane przez pocztę) lub zostaje złożone na 14 dni we właściwym urzędzie gminy (jeśli pismo przekazywane jest przez pracownika urzędu lub inną uprawnioną osobę). Osobie umieszcza się w skrzynce pocztowej zawiadomienie o pozostawieniu pisma i możliwości jego odbioru w ciągu 7 dni. Gdy pozostawienie w skrzynce nie jest możliwe, przekazuje się je w miejscu pracy adresata bądź w innym widocznym miejscu przy wejściu do domu. Jeśli przesyłka nie zostaje podjęta w ciągu 7 dni, pozostawia się powtórne powiadomienie. Korespondencję uważa się za doręczoną, nawet jeżeli strona po tym czasie jej nie odbierze – wówczas wraca ona do organu i zostaje załączona do akt sprawy.

Pisma dla jednostek organizacyjnych i organizacji społecznych doręcza się w ich siedzibach uprawnionym do ich odbioru osobom. Osoba odbierająca pismo musi potwierdzić jego odbiór składając podpis i zapisując datę odbioru.

Komentarze Jak prawidłowo doręczyć pismo stronie? (0)

      3 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

kurator społeczny

Kurator społeczny – kto to, co robi, ile zarabia?

08 maja 2025     
Lubisz kontakt z ludźmi i zawsze chciałeś pracować w terenie? Być może powinieneś...»
renta wdowia

Renta wdowia – komu przysługuje, ile wynosi?

07 maja 2025     
Czy renta wdowia to nowe świadczenie i jakie warunki należy spełnić, żeby jąotrzymać?...»
jak zostać rodziną zastępczą

Jak zostać rodziną zastępczą? Wszystko, co trzeba wiedzieć

05 maja 2025     
Jakie trzeba spełnić warunki, żeby móc zostać rodziną zastępczą? Jakie cechy...»
zakład poprawczy

Zakład poprawczy, czyli „poprawczak” – co to jest, jak wygląda, dla kogo?

30 kwietnia 2025     
Czym jest zakład poprawczy? Za jakie przestępstwa można trafić do zakładu poprawczego...»
zakaz zbliżania się

Zakaz zbliżania się – jak uzyskać, ile trwa, kto wydaje?

28 kwietnia 2025     
Zakaz zbliżania się to sposób na uwolnienie się np. od stalkera albo od sprawcy...»
przemoc domowa ofiara

Przemoc domowa – reaguj, nie bądź obojętny!

22 kwietnia 2025     
Każdy, kto zna przypadki przemocy domowej, powinien powiadomić o tym fakcie odpowiednie...»