Kto może założyć spółdzielnię socjalną?
Zgodnie z Ustawą o spółdzielniach socjalnych spółdzielnię tą mogą założyć osoby bezrobotne. Osoba bezrobotna to taka, która nie jest zatrudniona, nie wykonuje innej pracy zarobkowej, jest zdolna i gotowa do podjęcia pracy, zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy.
Spółdzielnię socjalną założyć może także absolwent Centrum Integracji Społecznej – osoba, która przez co najmniej sześć miesięcy uczestniczyła w zajęciach Centrum Integracji Społecznej oraz absolwent Klubu Integracji Społecznej – osoba, która uczestniczyła w Klubie Integracji Społecznej przez co najmniej sześć miesięcy.
Założyć spółdzielnię socjalną może również osoba niepełnosprawna. Osobą niepełnosprawną jest ta, której możliwość wypełniania ról społecznych została trwałe lub tymczasowo ograniczona z powodu naruszenia sprawności organizmu. Niepełnosprawny posiadać musi orzeczenie o niepełnosprawności (stopień lekki, umiarkowany lub znaczny) bądź orzeczenie o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy.
Spółdzielnię mogą założyć osoby w wieku do 30 lat oraz osoby po ukończeniu 50 roku życia, które posiadają status osoby poszukującej pracy.
W przypadku grupy kilku osób pragnących założyć spółdzielnię socjalną, spośród których nie wszyscy spełniają powyższe wymogi, istnieje następująca regulacja – liczba założycieli, którzy nie spełniają wymogów, nie może przekroczyć 50% ogółu.
Spółdzielnię socjalną założyć mogą także organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, kościelne osoby prawne.
Komentarze Kto może założyć spółdzielnię socjalną? (0)
Co to jest spółdzielnia socjalna?
Czy pracownik socjalny pobierający dodatek za pracę w terenie może dostać inny dodatek z tytułu innych obowiązków?
