Partnerzy

Projekt zmiany Ustawy o pomocy społecznej dostępny na stronie MRPiPS

Projekt zakłada zmianę brzmienia art 106 ust. 3 na:

Świadczenia pieniężne z pomocy społecznej przyznaje się i wypłaca za okres miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym został złożony wniosek wraz z wymaganą dokumentacją, z zastrzeżeniem ust. 7-11. W przypadku gdy uprawnienie do świadczenia nie obejmuje pełnego miesiąca, świadczenie przyznaje się za niepełny miesiąc, a kwotę świadczenia ustala się, dzieląc pełne kwoty przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni objętych świadczeniem;

po ust. 6 zostaną dodane ust. 7-11 w następującym brzmieniu:

7. W przypadku złożenia przez osobę, która nie posiada ważnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, o którym mowa w art. 6 pkt 1, wniosku o przyznanie zasiłku stałego wraz z wymaganą dokumentacją oraz potwierdzeniem złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wszczyna się postępowanie o ustalenie uprawnienia do zasiłku stałego, a następnie po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego, wszczęte postępowanie zawiesza się do dnia dostarczenia ostatecznego lub prawomocnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

8. Na okres zawieszonego postępowania przyznaje się zasiłek okresowy w wysokości i na zasadach określonych w art. 38.

9. Po dostarczeniu ostatecznego lub prawomocnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w okresie 30 dni od jego otrzymania, zawieszone postępowanie podejmuje się, a prawo do zasiłku stałego ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o przyznanie zasiłku stałego wraz z potwierdzeniem złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Do ustalenia kwoty zasiłku stałego za okres pobierania zasiłku okresowego w trakcie zawieszenia postępowania art. 37 ust. 6 nie stosuje się.

10. Po dostarczeniu ostatecznego lub prawomocnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności po upływie 30 dni od jego otrzymania, zawieszone postępowanie podejmuje się, a prawo do zasiłku stałego ustala się począwszy od miesiąca, w którym dostarczono ostateczne lub prawomocne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Do ustalenia kwoty zasiłku stałego za miesiąc, w którym dostarczono ostateczne lub prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności nie stosuje się przepisów art. 37 ust. 6, w przypadku pobierania zasiłku okresowego w trakcie zawieszenia postępowania.

11. W przypadku niedostarczenia ostatecznego lub prawomocnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w terminie 3 lat od dnia zawieszenia postępowania, zawieszone postępowanie podejmuje się z urzędu.

Projekt zakłada wejście w życie zmian z dniem 1 stycznia 2017 r.

Źródło: https://www.mpips.gov.pl/download/gfx/mpips/pl/defaultopisy/9923/1/1/projekt%20ustawy%20o%20zmianie%20ustawy%20o%20pomocy%20spolecznej.pdf

Komentarze Projekt zmiany Ustawy o pomocy społecznej dostępny na stronie MRPiPS (0)

      5 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Konsultacje społeczne

Konsultacje społeczne – kontrole w pomocy społecznej

10 sierpnia 2020      TAGI:         
Trwają konsultacje społeczne projektu rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki...»
Kodeks pracy - będą zmiany

Zmiany w Kodeksie pracy na progu

13 marca 2023      TAGI:      
Do podpisu prezydenta trafiła nowelizacja Kodeksu pracy. Ustawa wprowadza wiele zmian...»

Zmiany w przekazywaniu składek do ZUS

08 lutego 2017      TAGI:      
Nowo powstały projekt nowelizacji Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeksu...»

Warszawskie Forum Polityki Społecznej

05 czerwca 2009     
Biuro Polityki Społecznej Urzędu m. st. Warszawy zaprasza na kolejne spotkanie Warszawskiego...»

Międzynarodowy projekt EuROPEAN

10 stycznia 2010     
W grudniu 2009 Fundacja na Rzecz Kobiet „JA KOBIETA”, Koordynator płaszczyzny...»

Spotkanie w MPiPS na temat bezpieczeństwa pracowników pomocy społecznej

21 lutego 2015      TAGI:      
Drugie spotkanie ws. bezpieczeństwa pracowników pomocy społecznej odbyło się 19lutego...»