Partnerzy

      Newsy      

Uwagi GIODO do „nowej” ustawy o ochronie danych osobowych

Na łamach portalu informowaliśmy o trwających pracach nad projektem ustawy o ochronie danych osobowych, jak również przepisów ją wprowadzających. Do wskazanych projektów GIODO zgłosiło cały szereg uwag. Należą do nich między innymi:

1) Zbyt niskie ustalenie granicy wieku (13 r. ż.), w jakim dziecko samodzielnie może wyrazić zgodę na przetwarzanie danych w przypadku usług świadczonych drogą elektroniczną. Nadto we wskazanym projekcie nie odniesiono się do takich kwestii jak: cofnięcia ww. zgody, złożenia skargi przez dziecko, którego dane osobowe zostały naruszone w związku z wyrażoną wcześniej zgodą bądź skorzystania z innych uprawnień przysługującym osobie, której dane dotyczą.

2) Ograniczenie zasięgu terytorialnego dla stosowania przepisów ustawy. Jak stanowi projekt ustawy, samodzielnie nie będzie mogła wyrazić zgody na przetwarzanie danych w przypadku usług świadczonych drogą elektroniczną osoba, która nie ukończyła 13 i która przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym został wprowadzony warunek przebywania na terytorium RP

3) Kolejno wątpliwości GIODO budzą również zaproponowane regulacje dotyczące jawności numeru PESEL, jak również skala pozyskiwania  i wykorzystywania tejże danej osobowej w kolejnych zbiorach czy rejestrach publicznych. Udostępnianie wskazanego numeru PESEL może w konsekwencji doprowadzić do nadmiernej i nieproporcjonalnej ingerencji w prawa osób, których dane znajdują się w różnych zbiorach danych osobowych.

4) Poważne wątpliwości zdaje się budzić również propozycja pozyskiwania przez pracodawcę innych danych osobowych niż wymienione w art. 221 § 1 i 2 Kodeksu za zgodą osoby ubiegającej się o zatrudnienie lub pracownika.

5) Wątpliwości GIODO budzi dodany w art. 100 ust. 3 – 7 ustawy o pomocy społecznej, który reguluje wyłączenie przepisów art. 13 – 15 ust. 1 i 3, 18, 19 i 21 rozporządzenia 2016/679, w stosunku do osób ubiegających się i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Zwraca on uwagę, że takie opracowanie przepisów będzie powodowało brak wzajemnej korelacji przepisów ustawy o pomocy społecznej i Kodeksu postępowania administracyjnego w zakresie praw i uprawnień przysługującej stronie postępowania administracyjnego o przyznanie świadczenia z zakresu pomocy społecznej.

Zapraszamy do zapoznania się z całością uwag pod adresem: https://www.giodo.gov.pl/pl/1520280/10202

Projekty ustawy dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/cyfryzacja/projekt-ustawy-o-ochronie danych-osobowych

Komentarze Uwagi GIODO do „nowej” ustawy o ochronie danych osobowych (0)

      4 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Nowy tekst jednolity ustawy o ochronie danych osobowych

30 września 2019      TAGI:         
W dniu 19.09.2019 r. zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej...»

O skuteczności w projekcie zmiany do ustawy o pomocy społecznej

12 czerwca 2018      TAGI:      
Trwają prace legislacyjne nad zmianami do ustawy o pomocy społecznej. Jedna z projektowanych...»
Poradnik dotyczący naruszeń ochrony danych osobowych

Udostępnianie danych członków komisji w otwartych konkursach

16 czerwca 2020      TAGI:         
Przepisy ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i owolontariacie...»

Zastrzeżenia PFZPSiPS do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją Programu „Za życiem”

25 maja 2017      TAGI:         
Do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wpłynęły zastrzeżenia do projektu...»

Kto powinien w myśl nowej ustawy przyznawać świadczenia dla rodzin zastępczych i w jakim trybie?

19 marca 2012     
W myśl art. 182 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zadania powiatu...»

Kolejny etap prac nad poselskim projektem ustawy o składce audiowizualnej – dziś wysłuchanie publiczne

17 maja 2016      TAGI:   
17 maja 2016 r. o godzinie 11:00 w Sali Kolumnowej w gmachu Sejmu RP w Warszawie, przy...»