Newsy      

Czy będą zmiany w zawodzie pracownika socjalnego​?

Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej przedstawiła Ministerstwu Rodziny Pracy i Polityki Społecznej propozycje zmian legislacyjnych w zakresie wykonywania zawodu pracownika socjalnego.

Federacja proponuje m.in. doprecyzowanie zasad awansu zawodowego pracowników socjalnych, jak równie zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia jednakowego nazewnictwa stopni awansu zawodowego. Nadto zwrócono uwagę na konieczność powiązania awansu zawodowego z wynagrodzeniem pracowników socjalnych i stopniami specjalizacji z zakresu pracy socjalnej.

Federacja proponuje również, by wzorem innych służb społecznych, jak np. asystenta rodziny, wyraźnie uzależnić wykonywanie zawodu pracownika socjalnego od braku skazania za popełnione przestępstwo umyślne.

Kamieniem milowym zdaje się być zaproponowanie możliwości prowadzenia przez pracowników socjalnych prywatnej praktyki w zakresie indywidualnej pracy socjalnej, pracy z rodziną oraz pracy grupowej. Wskazany pracownik socjalny byłby zobligowany do korzysta z obowiązkowej superwizji pracy socjalnej w wymiarze nie mniejszym niż 12 godzin w roku kalendarzowym i nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.

Za wykonywanie zawodu pracownika socjalnego Federacja proponuje uznać również prowadzenie przez niego badań naukowych w dziedzinie pracy socjalnej lub działalności dydaktycznej w tym zakresie.

Federacja sugeruje cały szereg zmian, które stanowią przełom w zawodzie pracownika socjalnego.

Zapraszamy do zapoznania się z całością wszystkich zmian proponowanych przez Federację:
http://federacja-socjalnych.pl/images/PDF/legislacyjne_ps.pdf

Komentarze Czy będą zmiany w zawodzie pracownika socjalnego​? (27)

      3 + 2 = ?    
Pracownik administracyjny zarabia więcej niż pracownik socjalny, a my dokładamy do świadczenia usług- za wykonywanie połączeń do klienta, za paliwo- dojazd do niego,za zużytą odzież itp.Traktuje się nas jak roboli do pracy i niemowy, bo przecież nie można narzekać, w imię czego pytam? odpowiadam- bo praca musi być wykonana i to natychmiast.
DODAŁ: mm DNIA 31 stycznia 2019 O 12:40
pracowałam jako pracownik socjalny przez okres 15 lat następnie jako kierownik OPS przez 8 lat obecnie moja emerytura to 1700 zł netto i teraz tak sobie myślę ,że słysząc często ,że jest to" służba" a nie praca ma znaczenie tylko nikt nie dodaje ,że to "służba" za marne wynagrodzenie
DODAŁ: rozczarowana emerytka DNIA 12 października 2018 O 00:17
Mamy prawie październik i zmian nie ma, zero podwyżek, zero zmian. Pani minister pisze pisma do samorządu i na tym koniec. Pracuję w zawodzie od 1999r jeszcze tak źle nie było. Powoli nie wyrabiamy się z pracy, obowiązków masa, a wynagrodzenie 2300zł z terenowym i latami pracy. Nie dziwię się,ze młodzi się nie garną do pracy.Oczekiwania od pracownika ogromne jednak nikt nie myśli, ze połowa obowiązków nie ma nic wspólnego z tym co powinien robić pracownik socjalny. Nie ma się gdzie wrzucić to MOPSU, GOPSU.Wystarczy zmienić w ustawie dodatek terenowy na 500zł, a apelować o podwyżki do samorządu no i coroczna jego waloryzacja.
DODAŁ: ja DNIA 24 września 2018 O 13:36
praca socjalna - zawód który dodaje sił. Ktoś musiał być pijany jak to wymyślił. Zawód dzięki któremu poznasz co to bieda na swojej skórze
DODAŁ: as DNIA 15 sierpnia 2018 O 22:37
Raczej czas się przekwalifikować
DODAŁ: yolo DNIA 13 sierpnia 2018 O 22:20
No i mamy SIEPIEŃ 2018r. i nadal NIIIC !!!!!!
DODAŁ: Jola DNIA 13 sierpnia 2018 O 10:30
Nie wydaje się aby były jakieś zmiany. Drodzy pracownicy socjalni, nie jesteście ludźmi głupimi i wiecie,że należy się dokształcać i przekwalifikować jak nie ma pracy lub jest słabo płatna. Obecnie w zawodzie zarabia się na prawdę upokarzające pieniądze i to się nie zmieni. Zamiast kolejnych bezsensownych studiów podyplomowych i specjalizacji trzeba całkiem zmienić zawód i tyle. Zastanówcie się czy chcielibyście awansować? Na kogo ? Na kierownika? A jeżeli się uda to kim za chwilę będziesz pracować ? Kto ci pójdzie w teren? Nikt sie nie garnie do tej pracy a starsi odchodzą. Ja przynajmniej nie widzę żadnych perspektyw związanych z tym zawodem. Wszyscy nas mają za nic i nie udawajmy, że jest inaczej. Jedynie w nasze święto dowiemy się jak to wszyscy wiedzą, że to ciężka praca i źle opłacana. Szkoda, że za tą wiedzą nic nie idzie. Pozdrawiam Bohaterów Klasy Pracującej
DODAŁ: Elvis DNIA 11 sierpnia 2018 O 21:54
No i czy będą jakieś zmiany?
DODAŁ: ... DNIA 03 sierpnia 2018 O 11:15
Żal serce ściska - pracownikiem socjalnym będzie jakiś naukowiec, czy pedagog który PISZE o pracy socjalnej !!!! FEDERACJO KOGO TY REPREZENTUJESZ!!! Zgadam się z Michałem (post z kwietnia) to jakieś jaja ...
DODAŁ: Marta DNIA 27 czerwca 2018 O 14:50
pracownicy ops administracyjni są zawalani pracą i o nich nikt nie pamięta
DODAŁ: nikt DNIA 21 czerwca 2018 O 08:19
Żałosne.. Osoby korzystające z ośrodków pomocy społecznych zaczynają się śmiać w twarz pracownikom.. Wyciągają dużo więcej pieniędzy nie pracując.. I gdzie tu sprawiedliwość.. Gdzie mobilizacja żeby skutecznie i z zaangażowaniem pomagać ludziom.. Kiedy Ministerstwo podniesie pensje pracownikom socjalnym... Kiedy ktoś zauważy tą paranoje.. Po co pracować..
DODAŁ: Kasia DNIA 17 czerwca 2018 O 10:42
czerwiec i cisza
DODAŁ: edi DNIA 04 czerwca 2018 O 22:16
Już czerwiec i co dalej? Czy są jakieś informacje na ten temat?
DODAŁ: Tonik DNIA 01 czerwca 2018 O 08:16
jak zwwykle..pracownicy socjalni niedocenieni..
DODAŁ: Kasieńka DNIA 29 maja 2018 O 13:21
maj i co dalej???
DODAŁ: Limla DNIA 14 maja 2018 O 10:26
No i mamy maj, a zmian nadal nie ma.....
DODAŁ: Megi DNIA 11 maja 2018 O 08:38
Najlepiej dla społeczeństwa by wyszło, gdyby zlikwidowali tę ,,instytucję". Pomagają nie tym, którym powinni.
DODAŁ: dsvsdv DNIA 06 maja 2018 O 01:34
I cisza....a mamy kwiecien 2018
DODAŁ: Kasia82 DNIA 19 kwietnia 2018 O 22:05
Pawle! Jeśli czytasz tak jak piszesz to mamy wyjaśnioną sprawę. "Że zrozumieniem". Pozdrawiam.
DODAŁ: Michael DNIA 06 kwietnia 2018 O 09:31
Michał czytaj że zrozumieniem i całość A będziesz wiedział o co chodzi !!!
DODAŁ: Paweł DNIA 04 kwietnia 2018 O 23:13
Muszą zacząć zmieniać wynagrodzenia, za chwilę nie będzie miał kto pracować! Pracownicy socjalni, zwłaszcza młodzi, są to osoby w tytułem mgr a zarabiają poniżej 2000 tyś. zł. miesięcznie. Porażka.
DODAŁ: ania DNIA 04 kwietnia 2018 O 14:04
Jestem pracownikiem socjalnym z ponad rocznym stażem. I powiem szczerze, że gdybym mogła cofnąć czas, to nie wybrałabym pracy socjalnej. Praca nie jest lekka, w środowisku są różni ludzie, ale oprócz pracy socjalnej i pomocy klientom dokłada nam się coraz więcej obowiązków, które nie są związane w ogóle z naszym zawodem. Liczenie zapotrzebowania, sprawozdania. Cały czas się czegoś od nas oczkuje, a to poszerzania kwalifikacji, innowacji, w zamian nic nie dostając. Dadzą nam 1700 na początek i przeżyj za to. Nie wierzę, że minister coś zmieni a na pewni nie wierze, że wynagrodzenia pójdą w górę. Ale prawda jest taka, że jeśli nie zwiększą wynagrodzeń, to za chwile nie będzie miał kto pracować w OPS-ach, GOPSA-ch.
DODAŁ: Prac. socj DNIA 04 kwietnia 2018 O 14:01
To są jaja. Czyli pracownikiem socjalnym będzie ta cała "ekipa", która piepszy o pracy socjalnej a klienta pomocy społecznej na oczy nie widziała. "Za wykonywanie zawodu pracownika socjalnego Federacja proponuje uznać również prowadzenie przez niego badań naukowych w dziedzinie pracy socjalnej lub działalności dydaktycznej w tym zakresie."
DODAŁ: Michael DNIA 04 kwietnia 2018 O 08:42
pracuję 26 lat w zawodzie, żadnego awansu a zasadnicza pensja? porażka.. rozumiem młodych, ze nie chcą pracować w zawodzie, bo trudny i ciągle nowe głupoty dokładane do OPSów, bo za darmo wszystko robią..
DODAŁ: kika DNIA 03 kwietnia 2018 O 12:09
Nie wiem jak to określić już tyle propozycji różnych zmian odnośnie pracowników socjalnych przerobiłam w swoim życiu zawodowym ale tak szczerze to niewiele się zmiania dla nas pracowników. Nie mamy takiej siły i znaczenia jak lekarz, nauczyciel i tak sobie trwamy z tymi naszymi zarobkami. Widzę ,że młodzi ludzie zaczynają odchodzić od zawodu, szukają innej pracy, spokojniejszej, dającej lepsze zarobki. Moja satysfakcja jest z dobrze wykonywanej pracy, z tego ,że komuś się pomogło, że kogoś się uratowało, ale to troche mało, miło by było mieć satysfakcję finansową ,jakieś uznanie , docenienie za pracę jak w innych zawodach.Cieszę się ,że Federacja proponuje zmiany, żeby jeszcze ktoś nas wysłuchał to by miło było. Obawiam się ,że na tych propozycjach może się skończyć.Oby nie.
DODAŁ: Mik DNIA 29 marca 2018 O 12:07
To może tak jak w rodzinnych, gdzie socjalni robią tylko wywiady środowiskowe a urzędnicy ustalają czy świadczenie przysługuje czy nie - zmienić ustawę? Czyli - socjalni zajmują się tylko praca socjalną a przyznawaniem świadczenie urzędnicy. To chyba było by najlepsze rozwiazanie.
DODAŁ: dsadasdas DNIA 29 marca 2018 O 07:17
BRAVO!!! proszę tylko dodać jeszcze, że pracownicy zatrudnieni poza instytucjami takimi ja OPS np w placówkach opiekunczo - wychowawczych nie posiadaja takich samych uprawnien i przywilejów...to jak dzielenie jednych profesjonalistów na "lepszych: i "gorszych"
DODAŁ: Anka DNIA 28 marca 2018 O 14:34

ZOBACZ PODOBNE

Zmiany w ustawie o pomocy społecznej

Szykują się zmiany w pomocy społecznej

30 stycznia 2023      TAGI:      
Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych...»
Będą nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej

Będą nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej

23 maja 2024      TAGI:      
Ministerstwo poinformowało o przyjęciu przez Radę Ministrów propozycji zmiany kwot...»
Przeciwdziałanie przemocy domowej – rewolucyjne zmiany 2023

Przeciwdziałanie przemocy domowej – rewolucyjne zmiany 2023 (bezpłatne szkolenie online)

15 marca 2023      TAGI:         
W 2023 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące przeciwdziałania przemocy...»
Rzecznik o projekcie zmiany ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

Rzecznik o projekcie zmiany ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

12 stycznia 2023      TAGI:      
Jak podnosi Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie skierowanym do Ministra Zdrowia, projekt...»
Zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników

Zmiany w ubezpieczeniu społecznym rolników

23 lutego 2023      TAGI:      
W dniu 20 lutego prezydent podpisał ustawę z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy...»