Newsy         

Emerytura dla matek z czwórką dzieci od 2019 roku

Trwają konsultacje społeczne dot. projektu ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym „Mama 4+”. Docelowo program ma ruszyć już od 1 stycznia 2019 roku. Jest on adresowany do osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Wskazana grupa osób, poświęcając się wychowaniu dzieci, niejednokrotnie nie miała możliwości podjęcia stałej pracy w wyniku czego nie zostały odprowadzone składki emerytalne.

O świadczenie będą mogli ubiegać się matki lub ojcowie dzieci. Wniosek w sprawie będzie należało złożyć w jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Do w/w wniosku będzie trzeba dołączyć akty urodzenia dzieci oraz oświadczenie o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej, a także inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Przyznanie świadczenia nastąpi w drodze decyzji administracyjnej. Jego wysokość nie może być jednak wyższa od najniższej emerytury. W przypadku odmowy przyznania w/w świadczenia wnioskodawca będzie mógł złożyć wniosek do organu, który wydał decyzję, o ponowne rozpatrzenie sprawy, na zasadach dotyczących decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra.

Świadczenie jak i koszty obsługi programu będą finansowane z budżetu państwa.

Źródło:
https://www.gov.pl/web/rodzina/program-mama-4-trafil-do-konsultacji-spolecznych

Prace legislacyjne nad projektem
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12315552/katalog/12531150#12531150

Komentarze Emerytura dla matek z czwórką dzieci od 2019 roku (8)

      2 + 2 = ?    
Chory pomysł.ja mam 2 dzieci całe życie pracuje składki ciągle place.dzieci chodziły do przedszkola żłobka.a ktoś całe życie nie będzie pracował i ma dostać emeryturę. Chore państwo.a pieniądze skąd z moich składek. Nie przesadzajmy ze całe życie musiał ktoś pilnować dzieci.państwao powinno nagradzać pracujących rodziców.a nie tych którym nie chce się pracować.
DODAŁ: Kuma DNIA 23 listopada 2018 O 20:01
Mam dokładnie takie same odczucia jak poprzednicy. Moja mama wychowała 5 dzieci cały czas pracując zawodowo.Wychowała na uczciwych, pracowitych ludzi. Gdyby nie renta rodzinna po moim zmarłym tacie przymierałaby głodem ze swojej w y p r a c o w a n e j przez 37 lat emerytury. I gdzie tu sprawiedliwość?
DODAŁ: Gosia DNIA 15 listopada 2018 O 13:53
Moja mama ma 59 lat urodziła i wychowała sześcioro dzieci i przy tym cały czas pracowała. Odchodząc na emeryturę po osiągnięciu 60 roku życia osiągnie 40 lat pracy. I tutaj nasuwa się moje pytanie/ skarga/ żal do naszych władz, DLACZEGO MATKI PRACUJĄCE CAŁE ŻYCIE I DO TEGO WYCHOWUJĄCE DZIECI NIE MOGĄ LICZYĆ NA WSPARCIE OD PAŃSTWA?! Jestem pracownikiem socjalnym i wiem, że to co robi nasz Rząd nie daje przyszłości dla Polaków tylko uczy samowolki, rozbestwiania klientów i pokazywania tego, że Ci którzy pracują dla dobra rodzin i kraju nie są nic warci. Ponieważ oni są na wygranej bo Państwo im daje.. A my? ledwo wiążemy koniec z końcem. Przykre są realia nas młodych pracujących polaków za najniższe wynagrodzenia i tych starszych którzy mimo 40 lat pracy (i więcej) nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb ponieważ Państwo jest hojne w stosunku do nie pracujących, i utrzymujących się z naszych składek.
DODAŁ: Przykre DNIA 14 listopada 2018 O 14:33
To straszne do jakich czasów doczekaliśmy nawet Bareja by tego lepiej nie wymyślił kpi się z pracujących ludzi, praca się nie opłaca. Taki Obrazek dzisiaj rano biegnę do pracy żeby się nie spóźnić podczas gdy moja podopieczna spokojnym krokiem z papieroskiem w zębach podąża do sklepu. Nie pracowała nigdy bo po co? dzieci na razie dwoje 2x 500+, 2x500 fundusz alimentacyjny do tego zasiłki rodzinne 248zł także finansowo stoi lepiej ode mnie, jeszcze tylko dwoje dzieci i za kilka lat otrzyma gwarantowaną od Państwa emeryturę. Po 20 latach pracy ZUS wyliczył moja emeryturę na kwotę 840zł brutto. To ja mam dosyć takiej sprawiedliwości. Pytam czy to jest normalne?
DODAŁ: Matka Polka DNIA 13 listopada 2018 O 16:00
Świadczenie jak i koszty obsługi programu będą finansowane z budżetu państwa. Czyli po naszemu z naszych podatków i składek emerytalnych. Doicie tych co jeszcze ciężko pracują i nic od Państwa nie otrzymują.
DODAŁ: aaa DNIA 10 listopada 2018 O 19:05
Krzywdzące dla tych matek, które wychowując 4-5 i więcej dzieci, pracowały w zakładach a następnie zajmowąły sie domem i tymi dziećmi. Im należy dać medal, a przede wszystkim gratyfikacje finansowe !!!!!!!!!!!!!!!!!
DODAŁ: matka DNIA 09 listopada 2018 O 13:34
emerytura- świadczenie pieniężne z zakresu ubezpieczeń społecznych przysługujące osobom, które osiągnęły określony wiek ( tzw. wiek emerytalny)i mają określony okres zatrudnienia- ale nasz rząd zmienia zasady, także po co pracować, zamiast zachęcać do podejmowania pracy, odpychają, zawsze powtarzam jak ktoś chce pracować, to znajdzie pracę, dla wygodnych raczej ta emerytura i tak powinna się nazywać!!!!
DODAŁ: Kasia DNIA 09 listopada 2018 O 11:25
Świadczenie jak i koszty obsługi programu będą finansowane z budżetu państwa. Czyli od tych co ciężko pracują. Przecież nikt przez 45 lat nie nie wychowuje dzieci. Średnio jest to ok.10-15 lat, a 30 lat można spokojnie pracować i zarabiać na swoją emeryturę. Jeżeli Państwo chce docenić matki, które urodziły 4 dzieci to niech im dołoży do wypracowanej emerytury dodatek np. 500 zł. co miesiąc. W ten sposób siejecie kolejne niezadowolenie wśród pracujących.
DODAŁ: gops DNIA 09 listopada 2018 O 09:45

ZOBACZ PODOBNE

14 emerytura zostanie na stałe

14. emerytura zostanie na stałe

28 sierpnia 2023      TAGI:   
14. emerytura zostanie z nami na dłużej. Na mocy ustawy będzie wypłacana systematycznie...»
14. emerytura na stałe

14. emerytura na stałe

18 maja 2023      TAGI:      
Rząd przyjął projekt ustawy, wprowadzającej na stałe wypłatę czternastej emerytury.  13.emerytura...»
Nowy wzór pouczenia

Nowy tekst jednolity ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci

W dniu 27 kwietnia 2023 r. zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej...»
Konsultacje projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady sprawie tymczasowego odstępstwa od niektórych przepisów w celu zwalczania niegodziwego traktowania dzieci

Konsultacje projektu w sprawie tymczasowego odstępstwa od niektórych przepisów w celu zwalczania niegodziwego traktowania dzieci

11 grudnia 2023      TAGI:         
Jeszcze tylko do 12 grudnia trwają konsultacje projektu rozporządzenia Parlamentu...»
bezpłatne szczepienia przeciw HPV

Bezpłatne zaszczepienia przeciw HPV dla dzieci

05 czerwca 2023      TAGI:      
  Ruszyły zapisy na bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dzieci w wieku 12-13...»
Lotro » 23 lipca 2024, 19:20

Ciekawy blog

kk1990 » 23 lipca 2024, 14:59

rodzinne 19+

zombi » 23 lipca 2024, 14:50

13 i 14 a bon energetyczny