Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Gdzie szukać pomocy?
18 lutego rozpoczął się „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, który potrwa aż do 24 lutego. Wskazane obchody mają na celu zwrócenie uwagi na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. W ramach w/w pomocy będą udzielane bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych.
Ponadto ofiary przemocy, zwłaszcza kobiety i dzieci, otrzymają pomoc dostosowaną do konkretnych potrzeb. Będzie to między innymi pokrywanie kosztów leczenia i rehabilitacji, leków nierefundowanych i wyrobów medycznych, szkoleń czy kursów zawodowych. Przewidziane zostało również np. finansowanie dostosowania mieszkania do potrzeb osoby pokrzywdzonej, która w wyniku przestępstwa utraciła sprawność fizyczną.
Należy zauważyć, że Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym zakłada również utworzenie ogólnopolskiej sieci pomocy składającej się z ośrodków okręgowych i punktów lokalnych. Dzięki niemu mają zniknąć tzw. białe plamy na „mapie pomocy”.
Całość dopełnią centra specjalistyczne – związane z rehabilitacją osób pokrzywdzonych, które doznały uszczerbku na zdrowiu, bądź przeznaczone dla osób wymagających szczególnej opieki (np. dzieci i młodzieży).
Źródło:
https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/news,14653,fundusz-sprawiedliwosci-tworzy-siec-punktow.html
Komentarze Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Gdzie szukać pomocy? (0)

Forum Praktyków Pomocy Społecznej

Trwa konkurs Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej

Będą zmiany w pomocy społecznej – dodatek terenowy w górę!

Jednorazowy dodatek pieniężny dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne itd. a dochód w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej
Warszawa: Trwa Konferencja Pracowników Socjalnych
