Newsy         

EMERYTURA+: jest projekt ustawy, nowe ustalenia

Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Celem w/w świadczenia ma być w szczególności zmniejszenie różnic majątkowych w społeczeństwie. Świadczenie ma zostać wypłacone wszystkim emerytom i rencistom (o których mowa w art. 2 ust. 2 projektowanej ustawy) już w maju 2019 r., w kwocie najniższej emerytury, która od 1 marca 2019 r. wynosi 1100 zł. (art. 5 projektowanej ustawy). Świadczenie będzie wypłacane „z urzędu”, czyli nie będzie konieczne składanie żadnych wniosków.

Decyzje w sprawie jednorazowego świadczenia pieniężnego będą wydawane jak również wypłacane przez właściwe organy emerytalno-rentowe (art. 7 ust. 1 projektowanej ustawy). Co istotne kwota w/w świadczenia nie będzie się wliczała do dochodu, o którym mowa w ustawie o dodatkach mieszkaniowych, ustawie o pomocy społecznej i ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Ze świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Docelowo przedmiotowa ustawa ma wejść w życie z dniem 1 maja 2019 r. Świadczenie ma otrzymać około 6,94 mln emerytów i 2,62 mln rencistów.

Źródło:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12321290/katalog/12573058#12573058

Komentarze (2)

      5 + 1 = ?    
Każdy ma wyliczoną emeryturę według stażu pracy i wysokości odprowadzanych składek. Ci którzy krótko pracowali i mało zarabiali - czyli niskie kwoty składek odprowadzali do ZUS - dostają niższe świadczenia emerytalne. Jest to sprawiedliwe społecznie i pożądane bo niedługo nikt nie będzie chciał pracować legalnie bo i po co, kiedy wszyscy będą otrzymywać emerytury w takiej samej wysokości?? Przecież w ZUS każdy pracownik ma indywidualne konto na podstawie którego ma wyliczaną emeryturę. Uważam za sprawiedliwe podnoszenie emerytur procentowo, a nie kwotowo.
DODAŁ: Przyszła emerytka DNIA 12 marca 2019 O 10:40
Cel: "zmniejszenie różnic majątkowych w społeczeństwie". No tak - jak dostaną BOGACI emeryci to różnice na pewno się zmniejszą !!! Masakra.
DODAŁ: ona DNIA 11 marca 2019 O 07:21

ZOBACZ PODOBNE

„Nowe horyzonty aktywnej integracji w środowisku lokalnym…” – wyniki

15 lutego 2018      TAGI:      
„Nowe horyzonty aktywnej integracji w środowisku lokalnym – animacja, edukacja,...»

Kulisy procedowania ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

08 stycznia 2019      TAGI:         
Niedawno informowaliśmy na łamach portalu o projektowanych zmianach do ustawy o przeciwdziałaniu...»

Reakcja Ministerstwa na ustalenia NIK o usługach opiekuńczych

06 sierpnia 2018      TAGI:      
Niedawno informowaliśmy na łamach portalu (zobacz tu) o ustaleniach, jakie dokonała...»

Projekt zmiany do ustawy o pomocy społecznej

01 lutego 2018      TAGI:      
Trwają prace legislacyjne nad ustawą o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska...»

Nowe wysokości dodatków energetycznych

09 maja 2018      TAGI:      
W dniu 27.04.2018r. zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Energii z dnia 23 kwietnia...»