Opublikowano wytyczne do programu „Opieka wytchnieniowa”

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało wytyczne do Programu pn. „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2019 realizowanego w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Adresatami programu są dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, których członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę, wymagają wsparcia w postaci doraźnej, krótkotrwałej przerwy w sprawowaniu opieki oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie opieki nad tym osobami.

Program adresowany jest do dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, jeżeli występuje konieczność stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, jak również konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Będzie on realizowany w trzech modułach:
MODUŁ I: świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego, skierowanego do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami, o których mowa powyżej oraz osób o znacznym stopniu niepełnosprawności niekorzystających z innych form usług w:
a) miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
b) ośrodku wsparcia, domu pomocy społecznej jako zorganizowanej usługi.
MODUŁ II: świadczenie usługi opieki wytchnieniowej, jako rozszerzenie usług
opiekuńczych, w ramach pobytu całodobowego:
a) w ośrodkach wsparcia, w tym w środowiskowych domach samopomocy
posiadających miejsca całodobowego pobytu,
b) w mieszkaniach chronionych (z wyłączeniem możliwości pobytu dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością).
MODUŁ III: świadczenie usług opieki wytchnieniowej poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami, o których mowa powyżej, oraz osobami niepełnosprawnymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności, możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji i dietetyki.

W ramach w/w programu gmina/powiat może ubiegać się o wsparcie tegoż zadania do wysokości 80% kosztów jego realizacji. Wskazane jednostki samorządu terytorialnego mogą składać wniosek o dofinansowanie do właściwego wojewody do 30 kwietnia 2019 r.

Z kolei wojewoda sporządza i przekazuje wniosek na środki finansowe z Programu wraz z listą rekomendowanych wniosków, ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego do 17 maja 2019 r.

Ów Minister dokonuje ostatecznej weryfikacji i zatwierdzenia wniosków złożonych przez wojewodów w terminie do 31 maja 2019 r.

Źródło:
https://www.gov.pl/web/rodzina/nabor-wnioskow-w-ramach-programu-opieka-wytchnieniowa-edycja-2019

Komentarze (2)

      2 + 5 = ?    
duza gmina sulejowek - ma sens umieszczania nieletnich osob niepelnosprawnych dzieci mlodzierzy gluchoniemej i niewidomej w rodzinach tyczasowych pod ich opieka wlasnie tych rodzin na mazowszu , wlasnie w czoraj w polski sejmie w prowadzono nowa ustawe wobec osob niepelnosprawnych w nocy przez partie pis i kukiz 15 w prowadza je nowa ustawe teraz wszystkie dzieci niepelnosprawne beda trafiac do polskich rodzin ich domow rodzinnych w polsce i beda otrzymywac piniadze na te dzieci niepelnosprawne w rodzinach tyczasowych w polsce calej , te dzieci niepelnosprawne beda tafiac do polskich rodzin tyczasowych i wszystkich polakow do ich rodzin w polsce , opieka spoleczna nie bedzie mogla utrudniac umieszczania tych dzieci niepelnosprawnych w polskich rodzinach i ich domow rodzinnych w polsce calej - dzieci niewidome , gluchonieme , chore na padaczke i epilepsie , sespolem dalna rowniez beda odrazu trafiac do polskich rodzin w polsce i mazowszu calym odrazu ..
DODAŁ: gosc 2019 DNIA 05 kwietnia 2019 O 15:25
Mała gmina - czy ma szanse na realizację tej formy pomocy ?????? Jak , gdzie ???? Nie ma osrodków wsparcia, nie ma mieszkań chronionych. W odległym mieście jest osrodek wsparcia , na miejsce do którego czeka sie latami .....
DODAŁ: gops DNIA 04 kwietnia 2019 O 10:37

ZOBACZ PODOBNE

„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - kolejna edycja programu

„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – kolejna edycja programu

Samorządy mogą już składać wnioski o dofinansowanie w ramach kolejnej edycji programu...»
„Centra opiekuńczo-mieszkalne”

Ostatnia chwila na wniosek w ramach programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”

22 września 2020      TAGI:      
Jedynie do 30 września 2020 r. samorządy mogą składać wnioski w ramach programu...»
ASOS 2020 - aktywizacja osób starszych

ASOS 2020 – ruszyła nowa edycja programu!

09 stycznia 2020      TAGI:         
Właśnie rozpoczął się nabór wniosków do programu ASOS, czyli Rządowego Programu...»
Wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do lat 3

Wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do lat 3

30 kwietnia 2020      TAGI:         
Już 6 maja ma zostać umożliwione otwarcie miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi....»
„Dobry start”

Kolejna edycja programu „Dobry start”. Nie przegap – 1 lipca rusza nabór

19 czerwca 2020      TAGI:         
Już od 1 lipca rusza kolejny nabór wniosków do programu „Dobry start” popularnie...»
Keziaza » 17 stycznia 2021, 15:42

Potrzebuje twojej rady

Yvonne99 » 16 stycznia 2021, 19:34

emerytura

Ołaa0 » 16 stycznia 2021, 16:23

dodatkowe źródło dochodu

pytania » 15 stycznia 2021, 23:00

Przedawnienia