NIK skontrolowała realizację 500+. Wykazano wiele nieprawidłowości
W okresie od kwietnia 2016 r. do września 2018 r. NIK dokonała kontroli realizacji zadań przewidzianych w ustawie o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Wśród wniosków pokontrolnych znalazła się konieczność:
1. Wdrożenia rozwiązań systemowych zapewniających terminowe załatwianie wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego rozpoznawanych w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
2. Ujednolicenie zasad prezentowania w sprawozdaniach rzeczowofinansowych danych w zakresie liczby wniosków dotyczących świadczenia wychowawczego.
Wśród nieprawidłowości znalazły się m.in.:
– wydawanie decyzji przyznających prawo do świadczenia wychowawczego z przekroczeniem terminu określonego w art. 35 § 3 kpa; tj. decyzje wydawano do dziewięciu miesięcy od daty wpływu do urzędu wojewódzkiego, przy jednoczesnym braku informowania stron o niezałatwieniu sprawy w terminie;
− przekazywanie ministrowi właściwemu do spraw rodziny sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego dotyczących świadczenia wychowawczego z naruszeniem terminu określonego w § 2 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych.
Jak podnosi NIK jednostki realizujące w/w zadania na bieżąco weryfikowały wykorzystanie przez beneficjentów środków z Programu, jak również fakt sprawowania opieki nad dzieckiem. Natomiast w przypadku stwierdzenia niecelowego wydatkowania, marnotrawienia świadczeń, a także po potwierdzeniu, że świadczeniobiorca/wnioskodawca nie sprawuje opieki nad dzieckiem, wydawano decyzje, głównie odmawiające przyznania świadczenia lub wstrzymujące wypłatę świadczenia, stwierdzające nienależnie pobrane świadczenie wychowawcze jak również zamieniające świadczenie pieniężne na rzeczowe.
Zapraszamy do zapoznania się za całością informacji o wynikach kontroli pod adresem:
https://www.nik.gov.pl/plik/id,20895,vp,23527.pdf
Komentarze (0)

NIK skontrolowała pomoc udzielaną osobom ubogim

Kolejne wydłużenie pracy zdalnej i zasiłków opiekuńczych

„Po pierwsze Rodzina!” kolejna edycja

Zamknięte żłobki i przedszkola. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony
