Szczegóły programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”
Pierwsza edycja w/w programu będzie realizowana już od 1 października 2019 roku do 31 grudnia 2020 roku. Będzie on finansowany z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Program jest adresowany do osób legitymujących się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo orzeczeniami równoważnymi, które wymagają usługi asystenta.
Każdy zainteresowany wskazaną forma pomocy będzie musiał złożyć do właściwego terytorialnie urzędu gminy lub powiatu „Kartę zgłoszenia do Programu Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”.
Karta powinna zawierać następujące informacje o uczestniku programu:
– Imię i nazwisko
– Datę urodzenia
– Adres zamieszkania
– Dane kontaktowe (telefon, e-mail), ewentualnie dane osoby upoważnionej do kontaktu
– Informacje na temat ograniczeń osoby niepełnosprawnej w zakresie komunikowania lub poruszania się.
Wskazana karta powinna być aktualizowana za każdym razem, kiedy dochodzi do zmian w zawartych w niej danych. Kolejne zgłoszenia mogą być przyjmowane na piśmie, osobiście, telefonicznie lub e-mailem.
Korzystanie z usług asystentów osobistych będzie co do zasady bezpłatne. Koszty realizacji usług asystenta (takie jak wynagrodzenie, ubezpieczenie i zakup biletów komunikacji publicznej) gminy i powiaty pokrywać będą ze środków przyznanych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
Wnioski o dofinansowanie (w wysokości do 100 proc. kosztów) gminy i powiaty będą mogły składać od 1 października. W ramach programu opłacany będzie również limit godzin usług asystenta, który wynosił będzie 30 godzin miesięcznie. Po przekroczeniu tego limitu gmina lub powiat będą mogły przyznać kolejne godziny ze środków własnych.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu pod adresem:
https://www.gov.pl/web/rodzina/co-powinienes-wiedziec-o-asystencie-osobistym-osoby-niepelnosprawnej
Komentarze Szczegóły programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” (0)

Nienależnie pobrane świadczenie z programu „Dobry start”

Właściwość miejscowa organu dla osoby bezdomnej

“Asystent dla osoby pokrzywdzonej przestępstwem”
Konferencja: Osoby z problemami psychicznymi w środowisku

Realizacja programu POPŻ Podprogram 2018
