Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 a COVID-19
Zmiany wytycznych pozwalają na dokonanie kwalifikacji osób do pomocy żywnościowej przez pracowników ośrodków pomocy społecznej telefonicznie lub za pośrednictwem dostępnych środków komunikacji elektronicznej. Wskazany zabieg ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa samych pracowników, jak również zapobiegnięcie rozprzestrzeniania się pandemii.
Wskazany zabieg wymagał nowego wzoru skierowania (patrz załącznik 5.1.). Nowe skierowanie wypełnia pracownik ośrodka i przekazuje je samodzielnie do właściwej organizacji partnerskiej.
Kwalifikacja może nastąpić również w formie listy przekazywanej przez Ośrodki do organizacji partnerskiej (zał. 7.1.).
Ponadto w okresie zagrożenia epidemicznego organizacje partnerskie winny wstrzymać się od realizacji warsztatów w ramach działań towarzyszących co zapobiegnie skupianiu się beneficjentów pomocy.
Jednocześnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciło się z prośbą o zaangażowanie ośrodków pomocy społecznej w koordynację na poziomie lokalnym współpracy ze służbami w celu dostarczania pomocy żywnościowej do tych osób zakwalifikowanych do Programu, które są szczególnie narażone na brak dostępu do podstawowych artykułów spożywczych, zwłaszcza osoby starsze, osoby niepełnosprawne, osoby samotne oraz osoby, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne zaspokojenie podstawowych potrzeb.
Wskazana prośba zakłada koordynację współpracy z uprawnionymi służbami w celu dostarczania pomocy żywnościowej co nie oznacza ich bezpośredniego dostarczenia przez Ośrodek do osób potrzebujących.
Wskazane zmiany programu zdają się być kluczowe w obliczu ogólnoświatowej pandemii.